• Arama

Dünya'nın En Büyük Panoramik Müzesi Bursa'da Açıldı

2012 yılında yapımına başlanıp 2018’de tamamlanan Panorama 1326 Fetih Müzesi’nin henüz resmî açılışı yapılmadı. Bir futbol sahasının 7140 metrekare olduğunu var sayarsak, 8388 metrekarelik alanıyla ondan çok daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda 42 metre kubbe çapına da sahip olan bu yapı tabir-i caizse; ‘Dünya’nın en büyük tam panoramik müzesi’ unvanına sahip olacak.

Müze için yaklaşık 45 milyon ₺ harcanmıştır. Müzenin yapımında emeği geçenler bu müzeyle Bursa turizminin değerine değer katmayı hedeflemektedirler.Bursa’nın turizm potansiyelini artıracak olan müzeye yıllık 350 bin ziyaretçi beklenmektedir.

İki kattan oluşan müzemizin ilk katında 16 adet tablo ile Osmanlı’nın beylikten cihan imparatorluğuna uzanan yolculuğunun ilk kesitlerini sunmaktadır.Ertuğrul Gazi’nin Söğüt’e göçü,Dursun Fakıh’ın ilk cuma hutbesi,Orhan Gazi’nin Bursa’ya Fetih kapısından girişi,Yıldırım Beyazıt’ın Bre Doğan, Bre Doğan diye seslenmesi,burada yer alan resimlerden sadece bir kaçıdır.

İkinci katta 10 binin üzerinde üç boyutlu resimlerle, sizleri zamanda yolculuğa çıkartıp 6 Nisan 1326 tarihine götürmektedir.Bugün ki Ulucami’nin bulunduğu noktanın hemen altından, o gün ki Bursa’ya 360 derece panoramik bakabilme imkanı sunmaktadır.

Panorama içerisinde yer alan antik Roma sütunları ve mozaikleriyle de Bursa’da yaşamış diğer medeniyetlerin izlerini görebilir, erguvan rengi pelerini ile şehrin anahtarını Orhan Gazi’ ye teslim eden Bursa tekfuruna kadar çok ince detaylara da  ulaşabilirsiniz.

Müzeye giriş saatleri pazartesi hariç 9.00-17.00 arası olup müze, müzede görev alan rehberler eşliğinde gezdirilmektedir. Resmî açılışı henüz yapılmadığı için giriş ücretleri belirlenmemiştir.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.