• Arama

Karlar Altında Ayder Yaylası, Kardan Adam Festivali İle Sizleri Bekliyor

Bu yıl 12.si düzenlenecek olan Ayder Kardan Adam Festivali 25-26-27 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek.  Karlar altında bembeyaz yaylanın tadını çıkarmak isteyenler Hayde Ayder Yaylasına...

Karadeniz bölgemizin vazgeçilmez keyiflerinden biridir yayla kültürü. Yaz ayları gelince yediden yetmişe herkesin dört gözle çıkmayı beklediği ‘yayla’ kelime anlamı olarak; ‘Dağların üzerinde yaz mevsiminde yaşanılan serin yer.’ olarak tanımlayabiliriz. Söz konusu Karadeniz olunca işin rengi de değişiyor. Yayla kelimesi Doğu Karadeniz’de daha revaçta kullanılan bir sözcük olmakla birlikte, Batı Karadeniz’de karşılığı ‘Divan’ iken, Orta Karadeniz’de ise ‘Canik’ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her Karadenizli aşıktır kendi yaylasına. Hele bir de yaylanın festival zamanı geldi mi Karadenizlinin eğlencesi bitmez. Yaşlısından gencine, yabancısından yerlisine gelenleri birbirine bağlar. Yeşilin üzerinde, tulum eşliğinde, hiç kopmayan bir horon zinciri oluşur. Hoş misafirperverlikleriyle, hazırladıkları yöresel tatlarıyla midenizi fethederken; yöresel kıyafetleriyle ve sıcakkanlı yapılarıyla adeta gönlünüzü doyururlar. Her festivalin yıldızı olur ama yayla festivallerinin şüphesiz tek ortak yıldızı Karadenizlinin ta kendisidir ya da onların deyimiyle Karadeniz uşaklarıdır.

Yayla deyince aklımıza gelen ilk yerlerden bir tanesi şüphesiz Ayder yaylasıdır. Bu yörenin insanları durdukları yerde durmazlar sizi de beraberinde sürüklerler. İlk olarak kendi araçlarıyla dağ tepe demeden sizleri gezdirmeye başlarlar. Çevrenizde görebileceğiniz akıl almaz mimarı detayları sanki çok basitmişçesine sizlere anlatırken, pratik zekaları sizde merak uyandırmaya başlar. Onlar için sıradan fakat sizler için muhteşem manzaraları gördükçe kızarsınız kendinize neden daha önce buralara gelmemişim diye.

Gezdiğiniz yerlerle ilgili ya da ilgisiz her türlü ayrıntıyı kusursuz şiveleriyle sizlerle paylaşırlar. Tulumun sesini duydular mı artık hiçbir şeyin önemi kalmamıştır. Bir de bakmışsınız sizi de kolunuzdan çekiştirip horunun ortasına dahil edivermişler.Horonda usul her dediklerini tekrar etmenizdir. Söylediklerinin tamamını anlamak için kulak kabartmaktan başka şansınız yok.

Tüm bu enerjiye can mı dayanır dediğiniz duyar gibiyim. Peki, bu enerjinin kaynağı diye sorarsanız cevabı gayet basittir. Karadeniz insanı bu enerjiyi yörenin havasından ve müthiş lezzetlerinden alır. Fırtına deresinin kenarında yer alan restoranlarda ki  yöresel yemeklerle sizi içten de fethederler. Karalahana çorbasıyla başlar menümüz. Sonrasında mısır ekmeği eşliğinde ortaya muhteşem bir mıhlama ve yöremize özgü soğuk mezeler yerini alır. Karnınızı hemen doyurmayın lütfen; çünkü tereyağında pişmiş kırmızı benekli alabalığı tatmadan gitmek olmaz. Sonunda ise çay eşliğinde sizleri ismiyle düşündüren ama tadıyla büyüleyen ‘Laz böreği’ olmazsa olmazdır. Kusursuz bir hizmete rağmen ‘Sikinti var mı?’ diye sorduklarında gayri ihtiyari ‘Sikinti yok’ diyeceksiniz.

Tüm gün boyunca sizleri yoran sadece gezmek dolaşmak değil, size eşlik eden Karadeniz uşağının akıl almaz esprileri de gülmekten yorulmanıza neden olabilir. Bir insanoğlunun nasıl bu kadar pratik zekalı olabildiğini kendilerine sorduğunuzda bu pratikliği doğa ile mücadelelerinden kazandıklarını itiraf ederler. Aslına bakarsanız pek haksız da sayılmazlar. Karadeniz’in doğası gerçekten yörede yaşayanlara karşı; fakat onlar bu mücadeleden güçlü çıkmayı başarmışlar.

Maalesef ülkemizde Karadeniz denilince sadece yaz ayları geliyor; ama Karadeniz uşakları yaptıkları festivallerle sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de bizleri oralarda ağırlamak için can atıyorlar. Ocak ayında yaptıkları ‘AYDER KARDAN ADAM FESTİVALİ’ ile, kar üstünde horon tepmeye, kızakla kaymaya, kardan yaptıkları heykellerle fotoğraf çekilmeye davetlisiniz.

Eğer siz de Ayder yaylası ve diğer muhteşem rotaları kışın da görmek istiyorsanız çok geç kalmadınız. Bu sene ‘12. Ayder Kardan Adam Festivali’ ile sizlere hizmet etmek için hazırlıklara çoktan başladılar bile. 25-26-27 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek festival süprizlerle dolu. Hayde el ele bitmeyen eğlenceye...

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.