• Arama

Doğu'nun Masalsı Şehri Kars'a Yolculuğa Ne Dersiniz?

5000 yıllık tarihiyle Kars, M.Ö. 9 ve 6.yy.’da altın çağlarını yaşamış olup, Urartulardan Perslere, Araplardan Selçuklu ve Osmanlı’ya dahası Ruslar İngilizler ve sınır komşusu olan Ermenilere kadar birçok kültürle harmanlanmış medeniyetler beşiği haline gelmiş çok zengin bir şehirdir.

Türkçe isme ait ilk şehir oluşu ve Ruslara karşı vermiş olduğu mücadele ile ‘Gazi’ unvanını almış olması bu şehre ayrı bir değer katmaktadır.

Son yıllarda bir hayli fenomen olan Doğu Ekspress ile Kars turu gerçekleştirmek isteyenlere  şehrimizin olmazsa olmazlarını  kısaca derledik.

1)Kars Kalesi

Kartal misali şehri kanatları altına alan bu kale, Selçuklular döneminde yapılmış olup Kars’ın sembolü haline gelmiştir. Dönem içinde birçok kez restore edilmiş olup 1700’lü yıllardaki haliyle günümüze ulaşmıştır. Şehir merkezinden yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir. Kalede yeniçeri koğuşlarını, cephaneliği, kanalizasyon sistemini ve Celal Baba türbesini gördükten sonra, şehrin ana teması olan 19.yy’da Ruslar tarafından Hollandalı mimarlara yaptırılan ızgara planlı şehre bakarken kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

2)Ani Harabeleri

‘Ani bir Dünya’dır; ama Dünya bir Ani değildir.’ sözüyle özetleyebileceğimiz bu antik kent 2016 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir. Ani Harabeleri tarihte  ‘1001 Kiliseli’ şehir olarakta bilinir. XI- XII, XIII. Yy.’ da nüfusu 100.000’in üzerinde olan bu şehirde birçok medeniyete ait tarihi yapılar görebilirsiniz.

Anadolu’nun Selçuklu’ya ait ilk camisi olan Ebu Menuçehr Camii, Avrupa’dan iki yüz sene önce ‘Gothik’ tarzda yapılmış Meryem Ana Katedrali bunlardan yalnızca birkaçıdır. Ani kenti İpekyolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya giriş kapısıdır. Ortaçağ’da ilk çift kademeli sur sistemi de yine burada uygulanmıştır.

Türkiye ile Ermenistan arasında ki Arpaçay nehriyle de sınırı olan Ani, şehir merkezine yaklaşık 42 km mesafededir.

3)Çıldır Gölü

Ardahan sınırında yer alan 1956 metre yüksekliğindeki Çıldır Gölü kış mevsiminde donan tek gölümüzdür. Bu gölün Aralık ayında donan suları bir metreyi bulan buzlara dönüşür ve bu buzlar nisan ayına kadar erimemektedir. Çıldır Gölü’nde atlı kızaklarla aktivite yapılabildiği gibi, buzları kırarak eskimo usulü balık avlayanları da görebiliirsiniz. Göl donsa bile hayat suyun altında da üstünde de devam ediyor.

4) Sarıkamış Şehitliği ve Sarıkamış Kayak Merkezi

Serhat şehri olan Kars’ta, tarih boyunca savaşlar hiç eksik olmamıştır. Bu savaşlar arasında belki de hafızada en fazla kalıcı olan Birinci Dünya Savaşı yıllarında yapılan Sarıkamış Harekâtı’nda 90.000 vatan evladının Allahuekber dağlarında şiddetli kar yağışı nedeniyle donarak şehit olmasıdır. Şehitlerimiz anısına yapılmış olan Sarıkamış şehitliği Kars’ın olmazsa olmaz ziyaret edilmesi gereken yerlerinin başındadır.

Doğu Anadolu’nun en soğuk şehri olan Kars, Türkiye’de karın düştüğü ilk noktadır. Dünya’da Alplerden sonra kristal karın yağdığı yer olması nedeniyle ün kazanan Sarıkamış Kayak Merkezi kayak severlere çam ağaçları arasında kayak yapma imkânı sunmaktadır. Diğer kayak merkezlerinin aksine, fiyatları da gayet uygundur.

5) Ne Yenir – Ne Alınır

Kars mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin başında kaz eti gelmektedir. ‘Kar yemeden kaz kesilmez.’ deyiminin var olduğu bu şehirde, ilk karla birlikte ‘kaz eti’ restoranlardaki yerini almaktadır.Kaz eti değil elbet tek meşhur olan. Piti yada Bozbaş diye de bilinen koyun etli ve nohutlu yemeğinden de tadın mutlaka. 

Kars’a gelip tabi ki de peynirinden almamak olmaz. İçerisinde hiçbir kimyasal katkı maddesi olmayan ve tamamen doğal olan Kars kaşarı ve Kars gravyeri (peynir) kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezleri olmaya adaydır.

6) Eğlence

Anadolu’nun Kafkaslar’a açılan kapısı olan Kars’ta kış gecelerinin geleneksel eğlencesi ‘Aşık Atışması’ndan ve yine geleneksel olan Kafkas danslarından bahsetmeden olmaz. Dilerseniz Namık Kemal Aşıklar ve Kültür Evi’ni ziyaret edebilir ya da Kafkas gösterisi olan mekanlara gidebilirsiniz. Kısaca Doğunun Masalsı Şehri Kars’a gitmeniz için o kadar çokgeçerli bahaneniz olacak ki...

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.