• Arama

İnsanoğlunun Atası : Lucy

Lucy denildiğinde aklıma ilk olarak Scarlett Johansson’un filmi gelirdi. Yakın zamanda bir dostumla yaptığım sohbette Lucy isminin sadece bir filmden ibaret olmadığını aynı zamanda Dünya’nın en eski fosiline ait olduğunu öğrendim.

1974 yılında Donald Johanson ve ekibi bugün ki Etiyopya sınırlarında yapmış oldukları arkeolojik kazılarda 3.2 milyon yıllık bir kemik topluluğuna rastladılar. İnsan atasının fosilleri olarak düşünülen bu kemiklerin % 40’lık kısmı sağlamdı ve fosil kayıtlarına geçti. Araştırma ekibi dünyanın en eski fosilini bulmuş olmanın gururunu yaşarken, ekibin aracının teybinde Beatles grubunun ‘Lucy in The Sky With Diamonds’  şarkısı çalıyordu ve ekipten birisi şarkıdan esinlenmiş olacak ki ‘Lucy’ ismini bu insan atasına vermeyi önerir ve öneri kabul edilir.

Bilim insanları Lucy’nin sahip olduğu kemikleri detaylı bir şekilde araştırmışlardır. Şimdiye kadar elde edilen sonuçlara göre; Lucy dik yürüyor ve insana benziyordu. Vücudunun üst kısmını bir şempanze gibi ağaçlara tırmanmak için kullanmaktaydı. Tam aksine vücudunun alt kısmını ise bir insan gibi yürüyebilmek için kullanıyordu.

Hatta son bulgular sonunda yeni bir soru da ortaya atıldı. Lucy  ağaçta mı yaşıyordu yoksa yerde mi? En popüler tahminlerden birine göre; Lucy uyumak için ağaçların tepesini tercih etmiş olabilirdi ve bu sayede de geceleri avlanan avcılardan da korunabilmişti.

Lucy hakkında kafalardaki soru işaretleri hala giderilmiş değil. Kimilerine göre bir şempanze iken, kimilerine göre insan atası. Bazı kesimler de ikisi arasında bilinmeyen bir ırk olduğunu söylüyorlar.

Sonuç ne olur bilemem ama Lucy bugün hala bulunduğu yere yakın bir noktada Addis Ababa’da Etiyopya Ulusal Müzesi’nde özel bir kasa içinde saklanıyor. Müzede ziyaretçilere gösterilen iskelet ise gerçeğinin bire bir kopyası. Ayrıca müze içerisinde Lucy kadar popüler olmayan fakat araştırmacılar tarafından son yıllarda bulunan Ardi ve Selam isimli fosilleri de görebilirsiniz.

Görünen o ki, Afrika kıtası yeni buluşlarla gündem olmaya devam edecek. Son zamanlar da yaşanan depremlerden dolayı kıtanın iki ye ayrılma süreci başlandığı da söyleniyor. Dileğim o dur ki bu güzel kıtamız deprem haberleriyle değil de, ilginç sürprizleriyle karşımıza çıkmaya devam etsin.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.