• Arama

Türkiye'nin En Güvenli Şehirleri

Dünya’nın en büyük veri tabanlarından biri olan Numbeo ,en güvenli şehirler listesini açıkladı. Listenin en başında Birleşik Arap Emirlikleri’nden Abu Dabi yer alırken, son sırada ise Orta Amerika ülkesi Honduras’tan San Pedro Sula yer aldı.

Numbeo verilerinde Türkiye’den öne çıkan iki şehir dikkatlerden kaçmadı. Aralarında çok az fark bulunan Eskişehir ve Bursa Türkiye’nin en güvenli şehri olma konusunda birbirleriyle yarışmakta. Bazı yayın organlarında Bursa , bazılarında ise Eskişehir Türkiye’nin en güvenli şehiri olarak yerini aldı. 2019 Ocak güncel Numbeo verilerinde şu anda Eskişehir Bursa’dan bir adım önde gözükmekte.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

Numbeo veri tabanını kısaca özetlemek gerekirse;  bu sistem dünya çapındaki şehirleri ve ülkeleri içine almakla beraber,  bu yerlerin yaşam maliyetlerini, konut göstergelerini, sağlık hizmetlerini değerlendiren, trafik, suç, kirlilik dahil olmak üzere her türlü yaşam koşullarını dikkate alarak araştırılmasını sağlayan ve bu araştırmaların güncel kalması konusunda oldukça hassas davranan gelişmiş bir veri tabanıdır.

Numbeo’nun bir ili değerlendirirken o ili sadece tek yönlü ele almaması araştırmayı güvenli kılan bir başka faktör. Bilhassa güvenli yaşam konusunda son üç yılı baz alarak en düşük suç oranının yer aldığı şehirleri araştıran Numbeo, gece boyunca yalnız yürürken ve gündüz yalnız yürürken gibi kategorilerde değerlendirmeler yaparak her ili detaylıca inceleyerek sıralamaları oluşturmuştur.

Peki bu durum kalıcı mı? Seçilen bir şehir daimi olarak kazandığı unvanını koruyor mu? Araştırmaların güncel kalması demek altı ayda bir dengenin değişebileceği de demek oluyor aslında. Bu sayede listede yer alabilmek adına her şehir çalışmalarını sürdürürken, bu durum birer motivasyon kaynağı haline gelmiş oluyor kısaca win-win; yani kazan-kazan durumu.Son olarak listede yalnızca bu iki şehir yok elbette. Türkiye’den İzmir, Ankara ve İstanbul da kendine yer bulmaktadır.

      

Umuyoruz ki bir gün Bursa ve Eskişehir, Türkiye’nin en güvenli şehirleri olmasının yanında dünyanın da en güvenilir ve yaşanılır şehri olarak Numbeo’da yerini alır.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.