• Arama

Kolombiya'nın Başkenti Bogota'nın En Popüler 6 Noktası

                     

Size Kolombiya desem aklınıza ilk ne gelir? Kahve, dans, eğlence mi yoksa uyuşturucu, insan kaçakçılığı, Pablo Escobar mi? Şüphesiz Kolombiya Güney Amerika’nın ezber bozan bir ülkesidir. Adını Christoph Colomb’ dan alan bu ülkeye ne ilginçtir ki Colomb hiç ayak basmamıştır. En popüler şehri aynı zamanda ülkeye de başkentlik yapan Bogota’dır. Bir gün yolunuz buraya düşerse Bogota’nın olmazsa olmazlarını sizler için derledik.

1) Bolivar Meydanı

Adını Güney Amerika’nın Atatürk’ü kabul edilen Simon Bolivar’dan alan bu meydan, Bogota’da gitmeniz gereken ilk noktadır. Her yeri güvercinlerle dolu bu meydanda, Kolombiya Katedrali ve Pablo Escobar’ın da bir dönem üyesi olduğu parlamento binasının yanı sıra kamu binalarını görerek, sokak müzisyenlerinin ve dansçılarının eşsiz şovlarına tanıklık edebilirsiniz.

2) Monserrate

Deniz seviyesinden 3152 metre yükseklikte olan bu tepe aynı zamanda Bogota’ya en hakim nokta. Füniküler veya teleferikle zahmetsizce çıkılabilen bu tepede yemek mekanları ve küçük hediyelik dükkanlar da bulunuyor.Turistler için güzel fotoğraf karelerinin yakalanacağı bir nokta olan bu tepe, yerli halk tarafından ise kutsal bir alan olarak kabul görmektedir. Hacılar bu dağa yalın ayak, gözleri kapalı bir şekilde inançlarını ilan etmek için yürüyerek tırmanmakta, tepede yer alan El Senor Caido  Katedralinde dualar eşliğinde ibadetlerini tamamlamaktadırlar.

3) Grafiti Sokakları

Sokak sanatının en renkli duvar resimlerinin sergilendiği ‘La Candelaria’ bölgesindeki grafitiler Bogota’nın olmazsa olmazları arasındadır. Devletin yeteneklerini değerlendirebilme imkanı sunduğu bu alanı gezerken, amatör ve profesyonel ressamların çeşitli mesajlar içeren resimlerini de gözlemleyebilirsiniz.

Grafiti çalışmalarının yalnızca Kolombiyalı sanatçılara ait olmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Fransa, Peru, Amerika, Brezilya gibi birçok ülkeden sanatçıların katılımıyla Grafiti sokakları kendine özgü stilini yansıtmaya devam ediyor.

4) Ulusal Polis Müzesi

Bolivar meydanı yakınında yer alan bu müze, Escobar hayranları için tam manasıyla biçilmiş bir kaftan. ‘Narcos’ dizisiyle birlikte sadece Kolombiya’da değil, tüm dünyada adı duyulan ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar müzenin ana temasını oluşturuyor.

Ücretsiz olarak gezebileceğiniz bu müzeye fazla vakit ayırmakta fayda var; çünkü burada Escobar’ın en çok giydiği montundan, gizli eşyalarını sakladığı masaya, motorundan çeşitli silahlarına kadar birçok eşya yer almakta. Burayı keşfederken bir yandan da görevlilerden Escobar’ın yakalanış hikayesini dinleyebilirsiniz.

5) Botero Müzesi

Bu müze, Fernando Botero’nun  eserlerinin sergilendiği Bogota’nın en ünlü sanat müzelerinden biridir. Kendi tarzını ‘Boterismo’ olarak adlandıran ünlü sanatçı, resimlerindeki objeleri şişmanlatarak çizmesiyle tarzını başarılı bir şekilde ortaya koymaktadır.

Fernando Botero, her kesimden insanın eserlerini görebilmesi için bilhassa hassasiyet göstermiş ve müzenin ücretsiz olmasını sağlamıştır. Bu sebeple Bogota’nın en çok ziyaret edilen müzelerindendir. Müzede aynı zamanda Dali, Picasso gibi sanatçıların da eserleri yer almaktadır.

6) Altın müzesi (Museo del Oro )

Dünya’nın en büyük altın müzesi desem merak uyandırmıştır herhalde. Çelik kapılar ardında Kolombiya tarihi boyunca çıkarılan altınların sergilendiği etkileyici bir müze. Altın müzesi nasıl olur diye düşünenler 55,000 den fazla altın parçasının sergilendiği bu müzeyi muhakkak ziyaret etmeliler.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.