• Arama

TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesini Mutlaka Görmelisiniz

Uludağ’ın eteğindeki Umurbey mahallesinin sokak aralarında gizli kalmış eski bir ipek fabrikasından dönüştürülen yaklaşık 17.000 metrekarelik alana sahip, tam manasıyla buram buram tarih kokan bir yer; Bursa Anadolu Arabaları Müzesi.

Bursa Arkeoloji müzesinde yıllardır sessiz bir şekilde duran, 2600 yıllık bir araba kalıntısıyla proje başladı. Kartopu misali, Anadolu’nun dört bir tarafından  elde edilen araba kalıntıları ve bu arabaları canlandırmaya çalışan ustalarımızın emeğiyle bu kartopu, bir çığa dönüştü zamanla.

Tofaş’ın eski yöneticilerin Jan Naum, Prof. Önder Küçükerman ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önderlik ettiği 2002 yılında hayata merhaba diyen bu güzel projede, ilk tekerlekten öküz arabalarına, at arabalarından faytonlara geçişi görebilir; ilk araçtan Tofaş’ın son ürettiği son modele kadar birçok çeşide ulaşabilirsiniz.

Müzeyi gezerken 2600 yıl öncesine dayanan günümüz Bursalı ustalarınca tasvir edilen tekerleğin birçok örneğini ve At arabası imalatı yapan canlandırmaları görebilir, şase numarası 1; yani ilk üretilen arabayla da karşılaşabilirsiniz.

Sadece ilk modeller demek elbette doğru olmaz. Tofaş’ın en çok tutan modeli Serçe’den Kartal’a, 1 milyon adeti aşan satış rakamıyla Tempra’dan son üretilen Tipo’ya kadar neler yok ki.

At ve faytonların imalat yerlerini konu alan bu alan, tamamen orijinal malzemelerden oluşturulmuş güzel ve dikkat çekici bir bölümdür. Burada bir faytonun yapımının aylar süren yolculuğuna tanıklık edebilir, sonraki aşamasında deri, koşum takımları ve branda işleri yani günümüz aksesuar işlemleri için ‘Saraçhane’ denilen yere gönderildiğini görebilirsiniz.

Müze içinde ayrıca M.Ö 6.yüzyılda yaşamış olan Akhamenidlere ait ‘Üçpınar Tümülüsü’ yer almaktadır. Balıkesir çevresinde bulunan bu yerin kazı çalışmalarını Bursa Arkeoloji Müzesi gerçekleştirmiş olup, müze içerisine aslına uygun birer canlandırması teşhir etmek amacıyla yeniden yapılmıştır.

Müzenin dışına çıktığınız da içi kadar güzel olduğunu adeta yeniden keşfedeceksiniz. Umurbey Bilgi Parkı içerisinde yer alan bu alanda, Ermenilerden İpeker’e devredilmiş olan fabrikadan kesitler görebilir, büyük yaşlı çınar ve karadut ağacı altında fotoğraf çekilebilirsiniz. Hemen alt tarafında Umurbey camisiyle yan yana olan hamamın da kültür merkezine dönüştürüldüğünü ve çeşitli alanlarda sergiler düzenlendiğini söylemeden geçmek olmaz.

Özellikle çocukların dikkatini çeken müzeyi ailece ziyaret edin mutlaka. Geçmişten günümüze arabaların değişimine tanıklık edin. Çocuklarınızla müze keyfiniz için TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi çok güzel bir adres olacaktır.

Kısaca bu güzel ve özel müze yalnızca gezenleri değil ustaları da etkilemekte, bir anlamda yeni ustaların eski ustalara manevi birer teşekkürüdür.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.