• Arama

Orta Asya'nın Parlayan Yıldızı Özbekistan

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan, 33 milyon nüfusuyla Orta Asya’nın parlayan yıldızı konumundadır. Resmi dili Özbekistan Türkçesi olmasının yanında, Rusça ve Karakalpakça gibi dillerin de konuşulduğu bu ülkede, Müslüman nüfus yüzde doksanların üzerindedir.

Genç işgücü ve zengin doğal kaynaklara sahip olan Özbekistan, ekonomik anlamda gelecek on yılda en hızla büyüyeceği düşünülen ülkeler arasındadır.

Altın, uranyum ve doğalgaz rezervleri ile dünyada bu alanlarda söz sahibi olan ülke, aynı zamanda yüz farklı çeşitte pamuk üretmesiyle dünyanın en büyük pamuk üreticilerinden biridir.

Son yıllarda yapmış olduğu vize muafiyetleri ile kapılarını turistlere açan Özbekistan, sahip olduğu tarihi ve kültürel hazinelerini bizlerle paylaşmaktadır.

Kâinatta iki yol var: ‘Biri Saman Yolu diğeri de İpek Yolu’ diyen Özbek halkı İpek Yolu’nun getirdiği zenginliği halen daha hissetmektedir. Yüzyıllar boyu Orta Asya’da kurulan Timurlulardan Harzemşahlara, Şaybanîlerden Babürlere ve bunun gibi birçok devlete ev sahipliği yapmış olan Özbekistan’da İpek Yolunun getirdiği ekonomik zenginlik farklı medeniyetlerin aracılığıyla mimari birer cennete dönüşmüştür.

Özbekistan’ın en popüler turistik rotası Taşkent ile başlayıp sırasıyla Semerkant, Buhara ve Hiva ile tamamlanmaktır.

Taşkent sadece Özbekistan’ın başkenti değil, aynı zamanda Orta Asya’nın da en kalabalık şehri konumundadır. Şehirde Rus mimarisinin izleri görülürken, en meşhur noktası Emir Timur Meydanı’dır. Özbekler için önemli bir karakter olan Timur, atı üzerinde ve meydanın tam ortasında yerini almaktadır. Heykelin kaidesindeki yazıda Timur’a ait olan : ‘Strength in justice’; yani ‘Güç Adalettedir.’ sözü gözden kaçırılmamalıdır.

Taşkent diğer şehirler gibi tarihi destinasyonları çok fazla barındırmayan bir şehir olarak biliniyor. Buna rağmen şehrin dini merkezi olan Hz. İmam Külliyesini, Timur’un torunları tarafından yapılmış, etrafı gül bahçeleri ile çevrili olan şu an bile enstitü olarak hizmet veren Barakhan Medresesini de görmemek olmaz.

Tarih boyunca Orta Asya’nın eğitim ve kültür merkezi olan Semerkant’ı Timur ile eşleştirebiliriz. Askerlerine ‘Benim gücümü anlamayan yaptırdığım eserlerime baksın.’ dediği rivayet edilen Timur’un İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan bu şehirde, Timur ve torunu Uluğ Bey’in yaptırmış olduğu sayısız eser aklınızı başınızdan almaya yetecektir.

Timur’un torunu Uluğ Bey’in de çabalarıyla bir bilim ve kültür merkezi olan bu şehirde, İbn-i Sina, Birunî gibi önemli kişilerin de doğup büyüdüğünü es geçmeyelim.

Semerkant’ın olmazsa olmazlarının başında şehrin kalbi konumundaki ve önemli eserlerin yer aldığı Registan Meydanı, Timur’un eşinin adını verdiği Bibi Hatun Camii, Uluğ Bey’in hava tahminleri için yaptırmış olduğu Rasathane, Emir Timur’un anıt mezar Gur Emir gelmektedir. Bu eserlerin tümü günümüzde UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Özbekistan’da zamanın durduğu yer olan Buhara’nın her köşesi tarih kokmaktadır. Moğollar, Sasaniler, Karahanlılar ve Persler gibi önemli devletlere başkentlik yapmış olan bu şehri ‘Kahverengi ve Mavinin Şehri’ olarak da tanımlamamız mümkün. Bu şehirde Türk-İslam dünyasının eşsiz güzellikteki mimari yapılarını, kervansaraylarını, külliyelerini görüp; ince çini işçiliklerine ve taş oymacılığına hayran olmamak elde değildir.

UNESCO tarafından korunma altına alınmış olan Buhara’da, Kalon Minare ve camisi, Hz. Eyüp Çeşmesi, Chor- Minor, Saray Camii, Mir Arab Medresesi, Ark Kalesi, Registan Meydanı ziyaret etmemiz gereken noktalardan yalnızca birkaçıdır.

Özbekistan’daki turumuzun doruk noktasına ulaşacağı yer Hiva’dır. 2.5 kilometre uzunluğundaki surların içinde hepsi birbirinden güzel 57 eser yer almaktadır. Geçmişte Orta Asya’nın en önemli köle pazarı olan bu şehir, adeta açık hava müzesi gibidir.1967 yılında da ‘şehir müze’ ilan edilen Hiva’da Cuma Camisi, Allah Kulu Han Medresesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Hiva şehrine gitmişken taş fırınlarda pişirilen ‘nan’ ismini verdikleri ekmeklerin tadına muhakkak bakın.

      

Özbekistan dünyada son dönemde önem kazanan gastronomi turizmi için de önemli bir hedef. Özbekistan mutfağı denilince akla ilk gelen Özbek pilavıdır. Bunun yanında şaşlık kebabı, Özbek mantısı diğer önemli yemeklerindendir. Özbek mutfağını çorbasız da düşünmemeliyiz elbette.

Çorbalarında genellikle parça kırmızı et ve tavuk kullanan Özbekler, güzel sunumlarıyla midenize muazzam bir ziyafet çektirirler. Bu arada Özbek pilavını farklı şehirlerde tatmaya çalışın. İlginç olan başka bir ayrıntı ise, yerli halkın pilavın yanında genelde ‘piyale’ adını verdikleri kaselerden yeşil çay içmeleridir.

Tarihte pazarlar medreselerin yanlarında kurulurmuş. Bu bilinçle midir bilmem ama gezdiğiniz tarihi mekanların yanlarında küçük hediyelik eşyaların satıldığı pazarları da bolca göreceksiniz. Bu arada Taşkent’te ki meşhur ‘Chorsu Pazar’dan da bahsetmeden geçmeyelim. Üstü kapalı olan bu pazarda sizi en çok şaşırtacak ürün kesinlikle at eti olacaktır. Özbekler at eti tüketimini seviyorlar ve bazı restoran menülerinde at etinden yapılmış yemekleri görürseniz de şaşırmayın.

Son olarak Özbekistan’ı gezebilmek için en ideal ayların mart, nisan, mayıs olduğunu da söylemeliyim. Çünkü yaz aylarından buraya gelirseniz 40° derece ve üzeri çöl sıcakları bu güzel ülkeden az keyif alarak ayrılmanıza neden olabilir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.