2019 Göbeklitepe YıIı İlan Edildi

Bugüne kadar insanlık tarihi ya da dinler tarihi hakkında bütün bilinenleri sil baştan yazdıracak olan arkeolojik bir çalışma Göbeklitepe. İlk olarak 1995 yılında Prf. Dr. Klaus Schmidt'in kazı başkanlığıyla başladı. 2011 yılında UNESCO Dünya Miras listesine geçici olarak alındı. Cilalı taş devrinden kalma dünyanın en eski dini yapılar topluluğu olan Göbeklitepe hakkında arkeologların dikkatini çeken 6 unsur;

1-Dünyanın en eski tapınağı; Göbeklitepe'de arkeolojik çalışmalar başladığında burasının dünyanın en eski tapınaklarından biri olduğu görüşler arasındaydı. Fakat yapılan kazılarda Göbeklitepe'nin dünyanın en eski tapınağı olduğu netleşti. İngiltere’de bulunan Stonehenge'den 7000,Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski olduğu kanıtlandı.

2-Tapınağın nasıl inşa edildiği; Kayalık bölgelerden Göbeklitepe'ye  2 km taşınarak  getirilen sütunlar, bir topluluğun ilk defa bu kadar kalabalık olarak yaşadığını göstermektedir. Oysaki Göbeklitepe'nin keşfine kadar insanların avlanarak ve bitki toplayarak daha küçük gruplar halinde yaşadığına inanılıyordu.

3-Dikkat çekici hayvan figürleri; Yakın döneme kadar mağara duvarlarındaki hayvan figürlerinin avcılığı temsil ettiği düşünülmekteydi fakat Göbeklitepede yer alan T şeklindeki sütunların insanı sembol ettiği, duvarlarda ve sütunların üzerinde yer alan akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, yaban ördeği gibi kabartmaların o dönemin sanatına dair fikir vermekle birlikte tapınağa gelen kabilelerin sembolü olduğu düşünülmektedir.

4-Yerleşik hayata geçiş; Göbeklitepe'de elde edilen veriler bilinenin aksine insanoğlunun yerleşik hayata tarım ile birlikte geçtiğini değil de tapınaklara yakın olma isteğinden dolayı göçebe hayattan yerleşik hayata geçişin gerçekleştiğini ve ihtiyaçlar doğrultusunda tarımın başladığını göstermektedir.

5-Törenlerin nasıl gerçekleştiği; arkeologlar tapınak zeminlerinin sıvı geçirilmeyecek şekilde inşa edilmiş olmasını törenlerin sıvı kullanılarak (kan, su, alkol vb.) gerçekleşmiş olabileceğine bağlamaktadırlar.

6-Buğday ne için kullanıldı; Kazılarda elde edilen 160 litrelik bira varilleri buğdayın ekmek değil bira için ekildiğini ve tarihteki ilk buğday ekiminin yani ilk çiftçiliğin burada başladığını göstermektedir.

Sonuç olarak insanlık tarihi ve dinler tarihi Şanlıurfa’da yani Göbeklitepe'de sil baştan yazılacak. 2019 senesinde Göbeklitepe Yılı ilan edilerek tüm dünyaya bu değerimiz tanıtılacak.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.