Türkiye'nin İlk ve Tek Ormancılık Müzesi

Dünya'nın tek yenilenebilir kaynağı olan ormanlara gerekli önemin verilmediğinden dolayı Avrupa Tarım Federasyonu 21 Mart gününü kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede ise sonbaharın başlangıcı olduğundan dolayı Dünya Ormancılık Günü olarak kabul etmiştir. Dünya’da 1971’de başlayan bu akım ülkemizde 1975'te kutlanmaya başlamıştır.

Her yönden zengin olan ülkemizin ormanları da zengin idi. %93,3’ü doğal orman olan zenginliğimizin maalesef ki 1950-1957 'de ormanlar aleyhine yapılan yasal düzenleme ile ormanlarımızın %56,6’sı yok olmuştur.

Cumhuriyetin ilk yıllarından beri 3 milyardan fazla ağaç yok olmuş yani 72 bin ormanımız artık yok demektir. Erozyonla yok oluyoruz, her gün 400.000 kamyon toprak erozyonla yok oluyor bu ne demek biliyor musunuz? 1cm kalınlığında toprağın oluşabilmesi için 500 yıl, 40 cm kalınlığında toprağın oluşabilmesi için 20.000 yıl gerek demektir.

Fidanlar ağaca,

Ağaçlar ormana dönmeli yurdumda.

Biz bu şarkılarla büyüdük ama şimdi ormansız kaldık, çocuklarımızı götürebileceğimiz yeşil alan artık yok denilebilecek kadar az. O yüzden işte tam da bugün bir fidan ekmeli, küçücük eller ekmeli o fidanları ki onlarla beraber büyüsünler. Onlara doğayı anlatmak için Türkiye'de sadece Bursa'da bulunan Ormancılık Müzesiyle başlayabilirsiniz.

Saatçi Ali Bey Köşkü aynı zamanda Bursa'nın 19.yüzyıla ait mimari dokusunu da yansıtmaktadır. Görsel olarak zengin olan köşkün üst kat odalarındaki tavan süslemeleri de ayrı bir dikkat çekici unsurdur. 2.kat albüm ve belgelerin bulunduğu odanın ahşap zemin üzerine kalem süslemeleri adeta sanat kokmakta.

Sol taraftaki haberleşme aletlerin bulunduğu ceylan derisi üzerine yapılan tavan süslemesinde bulunan tavus kuşları ve zengin tabiat görüntüsü Ormancılık Müzesi'ne ayrı bir anlam katmakta.

1939-1946 yıllarında Orta Orman Okulu olarak kullanılan köşk bu tarihten sonra Bursa Orman Bölge Müdürlüğü binası olarak kullanılmış. 1983 yılında Bölge Müdürlüğü'nün yeni binasına taşınmasıyla bir süre dinlenen köşk 29.03.1989 yılında düzenlenen törenle artık Türkiye'deki tek Ormancılık Müzesi olarak hizmete açılmıştır. İhtisas müzesi olarak Türkiye'deki ormancılığın tarihsel gelişimini anlatan Müze'nin içerisinde 170 yıllık kaynaklar yer alır.

Sınıflandırılarak koleksiyonlar oluşturulmuştur.

1) Orman Hayatından Kesitler

Bu bölümde ormancılar tarafından büyütülüp maalesef acı bir olay sonucu öldürülen ve yine ormancılar tarafından unutulmayıp mumyalanarak müzede yerini alan Yumak, müzenin  en çok dikkat çeken parçasıdır.

2) Orman Bitkileri ve Kesim Aletleri

3) Orman Mühendisliğinde Kullanılan Aletler

4) Fosiller

2 milyon yıllık Sekoya fosili, 350 milyon yıllık Karbonifer fosili, 50 milyon yıllık sarıçam, ceviz, karaçam ağaç fosilleri görülmeye değerdir.  Sekoya ağacı bugün sadece Amerika'nın bazı bölgelerinde görülür.  Müzede yer alan Sekoya ağacı fosili ise Anadolu'daki zengin flora dokusunun kanıtıdır.

5)Harita ve Uzay Fotoğrafları

Türkiye'de birkaç arşiv dışında bulunmayan ve sergilenmeyen haritalar 1910 yılının tekniğiyle müzede sergilenmektedir.

6)Orman İçi Haberleşme Aletleri

1950'li yıllara ait şimdi ise bir antika özelliği taşıyan aletler mutlaka görülmeye değer.

7)Tarihi Belgeler,Albüm ve Kitaplar

Atatürk'ün çerçevesiyle birlikte bozulmadan günümüze gelmiş portresini görmek için bile bu müzeye gelinebilir. Onun da dediği gibi;

''Gerek tarım gerek ülkenin serveti ve genel sağlığı bakımından önemi gerçek olan ormanlarımızı da çağdaş tedbirlerle korumak genişletmek ve azami fayda sağlamak temel ilkelerinizden biridir.''

Kasım 1922, Mustafa Kemal ATATÜRK

Dünya Ormancılık Günümüz Kutlu Olsun.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.