Çingene Kızı Ana Vatanına Döndü

Kezban Özcan | 2018-11-29

Bir çift hüzünlü bakış ve bu bakışla dünyaca ünlenen mozaik 'Çingene Kızı'. Gaziantep ilimizin Zeugma Antik kentinden çıkarılan, bir ev taban mozaiği. Romalılar döneminden kalan bir evin tabanında bulunan, kulağında küpeleri ve hüzünlü bakışlarıyla birden gündeme Çingene Kızı ismiyle oturan meşhur mozaik. 

1998 senesinde bulunan mozaik Gaziantep'e bağlı Nizip ilçesine 10 km’lik mesafedeki Zeugma ören yerinden çıkartılmıştı. Zengin Roma evlerinin mozaiklerle süslenmiş olduğunu biliyoruz.

Romalılar evlerinin iç tasarımlarında mozaik süslemelerine sıklıkla yer verirler ve çoğu zaman bunların arasında tanrı ya da tanrıça mozaiklerine de rastlamak mümkündür. Zeugma da bulunan Çingene Kızı Mozaiğinin de Büyük İskender ya da Yer Tanrısı Gaia'dan ilham alınarak yapıldığı da iddia edilir.

Zeugma'nın Mona Lisa'sı olarak da kabul edilen Çingene Kızı'nın 1960'lı yıllardaki kazılar sırasında yaklaşık olarak 12 parçası ABD'ye kaçırılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yaptığı girişimlerle, götürülen parçaların Çingene Kızı'na ait olduğu ispatlandı ve nihayet Çingene Kızı ait olduğu topraklara geri döndü. 1.3 ton ağırlığındaki eksik parçalar özenle paketlenerek Türkiye'ye gönderildi.

2010 senesinde açılan Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi şimdi kalan parçalara kavuşmak için hazırlanırken, kim bilir belki de bu kavuşma, Çingene Kızı'nın yıllardır süregelen hüzünlü bakışlarını bir nebze olsun gülümsetebilecektir.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.