Losta Tatlısı Nedir? Selimiye'nin Meşhur Losta Tatlıcısı

Losta Tatlısı Nedir? Selimiye'nin Meşhur Losta Tatlıcısı

Losta Tatlısı nedir? Selimiye’nin meşhur Losta Tatlısı ve Losta Tatlıcısı Galip Usta.

Losta Tatlısı denemek istiyoruz, öyleyse rotamızı Marmaris-Selimiye’ye çeviriyoruz. Bu farklı lezzeti bakalım beğenecek miyiz?

Tatil için Marmaris’i seçenlerdenseniz, şüphesiz 40 kilometre mesafedeki Selimiye’yi görmeden dönmeyeceksinizdir. Her geçen gün popüleritesi artan Selimiye’de ise Losta Tatlısı tadacağınız eşsiz lezzet olacak.

Selimiye’ye varır varmaz, limana çok yakın konumda bulunan Meşhur Losta Tatlıları’na yani Galip Usta’ya uğruyoruz. Sevimli bir pastane burası, güleryüzü ve misafirperverliğiyle Galip Usta yine işinin başında ve tabiki fırından yeni çıkmış Lostalar da tepsilerde sunuma hazır.

Losta ne anlama geliyor diye düşünmeden edemiyorsunuz elbet. Selimiye’nin antik dönemdeki adı Hydas, sonraları Losta diye değişir. Uzun yıllar Losta adıyla dillendirilen yerleşim, Selimiye diye günümüze ulaşır. Ve bu isim bugün meşhur keçi peynirli tatlıya isim kaynağı olmuştur.

Losta Tatlısı bir çeşit baklava aslında. İncecik yufkanın içine keçi peyniri katılarak yapılan hafif şerbetli bir tatlı. Yediğinizde içinizi baymayan türden yani. Peynirli tatlı sevenlerdenseniz onaylayacağınız bir tat. Peynirli sevmeyenler için önerim ise önyargınızı kırıp tadına mutlaka bakmanız.

Şerbetinde mandalina ve portakal aroması hissedeceksiniz çünkü tatlının şurubuna bu narenciyeler dahil ediliyor. Bodrum mandalinası dediğimiz kokulu yeşil mandalina rendeleniyor. Portakal kabukları ise önceden temizlenip haşlanıp pişiriliyor ve reçelimsi hale getiriliyor. Sonra süzüp tekrar kıyılarak tatlının şerbetine dahil ediliyor. Bu aroma ise Losta tatlısını inanılmaz lezzetlendiriliyor.

Sıra sunum ve yemeye geldiğinde ise bol fıstık ve tarçın devreye giriyor. Çıtır çıtır yufkanın keçi peyniri ile Losta’ya dönüşümü, enfes aroması ile de fıstığa bürünümü. “İşte bu!” diyorsunuz içinizden.

Dilerseniz yanında dondurma ile birlikte yiyin Losta Tatlınızı. Her biri keçi sütünden yapılan dondurma çeşitleri Galip Usta’nın el emeği ve mutlaka denenmeli.

Losta Tatlısı’nın dışında bir lezzet daha var ki “ye beni” dercesine size göz kırpıyor; Rodos Baklavası. Keçi sütü, irmik ve kaymak ile yapılan bu baklavaya da yer açın midenizde. Bir kaç saatliğine de olsa kalori hesabı yapmayı bırakın burada ve tadın.

Fırın Sütlaç tadın, Damla Sakızlı Muhallebi’yi tadın, Keçiboynuzlu Muhallebi’ye Evet deyin, Chia’lı Keşkül de ne? demeyin... Siz yeter ki tadın, pişman olmayacağınız lezzet keşifleri olacak bunlar.

Kurabiyeler ise son derece sağlıklı ürünlerle hazırlanmış otantik tatlardan. Çavdarlı, yulaflı, zerdeçallı, zencefilli, yaban mersinli, üzümlü, susamlı...Her biri Galip Usta’nın kendi el emeği, kendi ürünleri.

Reçeller özenle hazırlanmış organik ve lezzet deposu adeta. Selimiye’den dönerken eşe dosta götürebileceğiniz en iyi hediye olabilirler.

Losta Tatlıları Pastanesi’nde çok şey bulacağınız kesin, Galip Usta’ya ise mutlaka kulak verin.

 

Gelelim Galip Usta’nın Başarı Hikayesine;

Marmarisli Galip Usta (Galip Oktay Şen) yaklaşık kırk sene bir çok işletmede çalışmış bir mutfak şefi. Emekli olduktan sonra Selimiye’den yer alır ve ev yapar. Emekliliğinin tadını bu sakin ve huzur veren köyde geçirmek isteyen Galip Usta meslek aşkından geri duramaz ve kendi çiftlik evinde Losta tatlısını üretmeye başlar.

Köylerdeki ihtiyacı göz önünde bulundurarak, çiftlik evinin odun fırınında üretim yapan Galip Usta hazırladığı tatlıları tepsilerle etraftaki köylere giderek satar. Günlük bazen on bazen yirmi tepsi tatlı yaparak civardaki köylere Losta tatlısını hem tanıtır hem sevdirir. Böylelikle işler artıp hızına yetişemeyince bir dükkan açmaya karar verir. Talep arttıkça da Galip Usta’nın ve Losta Tatlısı’nın dükkanına gelen giden eksik olmaz.

Losta Tatlısı’nı kendisi icat eden Galip Usta bununla övünmekle haklı elbet. Yaşadığı çiftlik evinin etrafında bir çok köylü keçi üretimi yaparken keçi sütünden ve keçi peynirinden böylesi lezzetler ortaya koyması, insanlara alışılmışın dışında tatlar sunması kesinlikle takdir edilecek bir uğraş ve emek.

Keçi sütünün faydasını bilen ve gelen misafirlerine de bu sağlıklı ürünleri servis eden Galip Usta her gün yaklaşık 18 saat çalışıyor ve insanların memnuniyeti için elinden geleni yapıyor. Pastanede göreceğiniz bütün ürünler onun el emeği. Losta tatlısından kurabiyelerine, muhallebilerden dondurmalara kadar hepsi Galip Usta’nın imalatı.

Evet; yolunuz Selimiye’ye düşerse buraya mutlaka uğrayın. Losta Tatlısı, Rodos Baklavası, Muhallebili Baklava, keçi sütlü dondurmalar veyahutta kurabiyeler. Tercih sizin elbet, yaz sıcağına serinlik katacak bir yer burası. Biraz şekerli bir gün olacağı kesin ama zaten şeker tadında bir yerdesiniz: Selimiye’desiniz.

Galip Usta’nın sohbeti için bile uğranacak bir mekan burası. Önce Selimiye'yi gezin, keşfedin, sonra Losta bahane olsun sohbet şahane deyip tıklatın kapıyı. Afiyet Olsun.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.