Alanya'nın İki İncisi: Kleopatra ve Keykubat Plajları

Alanya'nın İki İncisi: Kleopatra ve Keykubat Plajları

Alanya'nın meşhur plajları olan Kleopatra ve Keykubat Plajları nerede, imkanları neler ve neden bu isimle anılıyorlar?

Kleopatra ve Keykubat Plajları, deniz, kum, güneş üçlüsünün vücut bulmuş hali ve bu üçlünün birbirine en yakıştığı yerlerden birisidir. Alanya’nın tercih edilmesinin ve bu denli meşhur olmasının da en önde gelen sebeplerindendir bu plajlar.

Alanya şehri kabaca ikiye ayrılır. İkiye bölen yer ise tarihi yarımada olarak adlandırabileceğimiz, üzerinde Alanya Kalesi’nin olduğu çıkıntıdır. Doğusunda da batısında da birbiriyle yarışacak güzellikte plajlar bulunuyor. Kleopatra Plajı ise kalenin batısında kalan kısım. Kalenin doğusunda ise Keykubat Plajı bulunuyor.

Kleopatra Plajı

Yamaçlardan başlayan kumsalın ilk 250-300 metrelik kısmı Damlataş Plajı olarak adlandırılırken bundan sonrası Kleopatra adıyla adlandırılır.

Mavi Bayrak sahibi olan bu plaj, halk plajı olup giriş için herhangi bir ücret yok. Arzu ederseniz şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz. Hemen plajın arkasında bulunan bahçeler, Alanya merkez ile plaj arasına yeşil bir barikat kuruyor adeta.

Plaj, Alanya merkezde olduğundan yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı da kolaylıkla karşılamanız mümkün. Duş ve soyunma kabini de bulunuyor. Konaklama olarak ise otellerden, pansiyonlara, apartlara kadar bütçenize göre her türlü seçeneğiniz mevcut.

Kleopatra Adı Nereden Gelir?

Alanya ile özdeşleşmiş Dünyaca ünlü olan Kleopatra Plajı, kumu ve denizinin güzelliği yanı sıra, adından da anlaşılacağı gibi aşk hikayeleriyle ünlü Mısır Kraliçesinden adını alır. M.Ö. 69 ve M.Ö. 30 yılları arasında yaşayan Kleopatra dönemin Roma İmparatorlarından Marcus Antonius ile bir aşk yaşar.

Yolculukları sırasında sürekli bu plaja uğrayıp denize girdikleri söylenir. Alanya ve çevresi de kendisine hediye edildikten sonra her gün buraya indiğinden zamanla Kleopatra Plajı olarak adlandırılmaya başlanmış. Hatta kalenin içinden direk plaja inen bir tünel bile yapılmış kendisi için. 

Güzelliği dillere destan olan Kleopatra’nın belki bunu borçlu olduğu yerdir burası ya da bu plaj, güzelliğini Kleopatra’ya borçludur, kim bilir?

Keykubat Plajı

Alanya’yı ikiye bölen yarımadanın doğusunda kalan kısmı ise Keykubat Plajı olarak adlandırılıyor. Yaklaşık 3 km. uzunluğunda olan plaj, ileriye doğru gittikçe yer yer farklı isimlerle de adlandırılıyor.

Kalenin altında bulunan Kızılkule ve limanın ardından başlayan plaj, aslında diğer yakadaki Kleopatra Plajı ile benzer özelliklere sahip. Halk plajı olmasının yanı sıra belli başlı bölgelerde ücretli bölümler de bulunuyor. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi duş ve giyinme kabinleri de var.

Mavi Bayrak sahibi olan Keykubat Plajı’nın ilerisinde taşlı yerler de var. Kleopatra’da olduğu gibi şehirle plajı ayıran güzel bahçeler burada da var. Plajın adı da Alanya’yı alan Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’tan geliyor. Alanya'nın fatihi olduğundan bu ismi Alanya’da birçok yerde görebilirsiniz.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.