Dim Mağarası ve Dim Çayı

Dim Mağarası ve Dim Çayı

Dim Mağarası ve Dim Çayı: Alanya'nın en meşhur mağarası hakkında bilinmeyenler... Nasıl keşfedildi, turizme kazandırılmak için neler yapıldı ve içeride neler göreceksiniz? Tam anlamıyla görsel bir şölen sizi bekliyor.

Alanya tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de Dim Mağarası’dır. Antalya ili birçok konuda olduğu gibi mağaralar olarak da ülkemizin en zengin yörelerinden birisi. Alanya'da irili ufaklı mağaralarıyla bu konuda Antalya’nın en zengin ilçesi denebilir. Dim Mağarası da ülkemizde görebileceğiniz en güzel, en farklı mağaralardan birisi.

Dim Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Dim Mağarası nerededir? Dim Mağarası Alanya merkeze yaklaşık 12 km uzaklıkta. Fakat anayoldan ayrıldıktan sonra Alaaddin Keykubat Üniversitesi yerleşkesini geçince yol biraz virajlı olmaya başlıyor. 232 metre yükseklikte bulunan mağaraya asfalt yoldan rahatlıkla yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Dim Mağarası Hakkında Bilgi

Dim Mağarası, 1993 yılında çoğunluğu yerbilimcilerden oluşan kişilerce kurulan MAĞTUR Mağara Turizmi ve Anonim Şirketi tarafından 1998 yılında ülke turizmine kazandırıldı. Ülkemizde özel sektör vasıtasıyla turizme açılan ilk mağaradır.

Daha önceden yöre halkı tarafından çeşitli sebeplerle kullanılan mağaranın keşfi 1986 yılına kadar gidiyor. 1996 yılında mağarayı devralan firma 2 yıl sonrada ülke turizmine kazandırıyor.

Torosların Cebel Reis Dağı eteklerinde bulunan Dim Mağarası karstik bir mağara. Aslında karstik oluşumlar bölgede en yoğun görülen oluşumlar.

Mağaranın içerisi kireçtaşlarının erimesi ve ardından geçirdiği evreler sonrası katılaşmasıyla oluşan, izlemeye doyamayacağınız oluşumlarla dolu. Mağaranın ise 1 milyon yaşında olabileceği düşünülüyor.

İçeriye girdiğiniz yol ikiye ayrılıyor; sola doğru 50 metre sağa doğru ise yaklaşık 310 metrelik bir gezi alanı var. Toplamda mağaranın uzunluğu 360 metre. Genel olarak ise 4 bölümden oluşuyor ve her bölüm içerisinde bulunan oluşumlardan ismini almış: Pamukkale, Org, Avizeli ve Göl Salonu.

Her bir salonda kendi adının hakkını verircesine farklı ve eğlenceli şekilleri göreceksiniz.

Mağaranın 310 metrelik kısmının sonunda ise küçük bir göl sizleri bekliyor. Yaklaşık 200 metrekare olan göl içerisinde anne ve çocuğu andıran oluşum ise en sona kadar gelmenizin küçük bir ödülü.

İçerisinin sıcaklığı yıl boyunca 18-19 derece ve nem oranı oldukça yüksek. Mağarayı rahat rahat gezmek için 35 – 40 dakika yeterli olacaktır. Böylesine nemli bir mağarada gezerek yarım saatten fazla durunca nemden dolayı biraz ıslak hissedebilirsiniz.

Mağara gezinizin ardından hemen yanındaki dinlenebileceğiniz, bir şeyler atıştırabileceğiniz güzel bir tesis de var.

Dim Çayı 

Mağaradan çıktıktan sonra seyir terasından aşağıya baktığınızda o güzel Dim Çayı’nın aktığı vadiyi görebileceksiniz. Toroslardan doğan 60 kilometrelik Dim Çayı’nın denize kavuşmadan önceki birkaç kilometresi turizme açılmış durumda. Sadece yukarıdan görmekle yetinmeyin. Mutlaka yanına da gidin. Zaten çay kıyısına indiğinizde Alanya’ya 7 – 8 kilometre mesafeye kadar yaklaşmış olacaksınız.

Çay kenarında bulunan restaurantlarda ister bir şeyler için, isterseniz bir alabalık yiyin. Şanslıysanız kendi balığınızı kendiniz de tutabilirsiniz. Ama mutlaka Dim Çayı’nın kıyısında şöyle bir kendinizi dinlendirin. Hem de Alanya gibi sıcak ve nemin çok yüksek olduğu bir coğrafya da iseniz, akan bir çayın serinliğinin yerini hiçbir şey tutamaz. Öyle oturup dinlenmek beni kesmez derseniz, uygun olan yerlerde Dim Çayı’nın serin suları sizi bekler.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.