Klasik Doğu Karadeniz Gezileriniz İçin 30 Öneri

Karadeniz gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler nelerdir? Karadeniz'de mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetler nelerdir?

Uzun tatil günleri yaklaştığında kimileri deniz, kum, güneş hayalleri kurarken kimileri de farklı bölgeler, farklı lezzetler aramaya başladı bile. Karadeniz, yaz mevsiminde gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisi. Havasıyla, suyuyla, kültürüyle, insanıyla, lezzetleriyle bambaşka bir diyar. Yaz mevsimi dedik ama yaylalara gittiğinizde akşamları üstünüze ince bir hırka giymezseniz üşüyebilirsiniz.

Tabii Karadeniz böyle birkaç maddeyle sıralanabilecek, anlatılabilecek bir yer değil ama genel hatlarıyla bir fikir edinebilmeniz için, sizin için belli başlı önemli yerleri ve lezzetleri derledik. Daha sonraki yazılarımızda şehir şehir daha ayrıntılı anlatacağız.

Karadeniz’de nereleri gezmeli, neler almalı, neler yemeliyiz?

1. Karadeniz’in en büyük şehri olan Samsun’a geldiğinizde bağımsızlık ve Cumhuriyet gemisi Bandırma Vapuru’nu mutlaka ziyaret edin.

2. Samsun’un tam merkezinde bulunan Avusturyalı heykeltraş Henrich Krippel tarafından inşa edilen Onur Anıtı’nı görün.

3. Orta Karadeniz Amazon diyarı olarak bilinir. Samsun Batı Park’ta bulunan Amazon hayatının canladırıldığı Amazon Köyünü mutlaka görün.

4. Terme’de Terme pidesi ve Amazon tatlısı yemeden yolunuza devam etmeyin.

5. Yason Burnu’nu, kilisesini görmeden geçmeyin.

6. “Şu Boztepe’ye çıkmalı Ordu’ya bakmalı.” Madem böyle demişler Ordu’da teleferikle güzel bir manzara eşliğinde Boztepe’ye çıkıp bir çay kahve keyfi yapmadan aşağıya inmeyin.

7. Ordu, Giresun demek fındık demektir.  Fındık ve fındık ürünlerinden tatmadan, almadan geçmeyin.

8. Giresun Kalesi’ne çıkıp Topal Osman Ağa’nın mezarını ziyaret edip oradan Giresun’u izlemeden dönmeyin.

{blog@96}

9. Karadeniz’de görebileceğiniz tek ada olan Giresun Adası’na kısa bir tekne turuyla ulaşabilirsiniz. Adada sizi yerliler karşılayacak.

10. Trabzon belki de Karadeniz denince akla gelen ilk şehirlerden biri. Trabzon’da gezilecek yerlerin başında gelen Ayasofya ve Atatürk Köşkü’nü mutlaka ziyaret edin.

11. Akçaabat köfte yemeden yola devam edilmez zaten, tabii yanında da laz böreği.

12. Uzun süredir restorasyon çalışması olsa da Karadağ’ın kayalıklarına inşa edilmiş Sümela Manastırı’nı mutlaka görün. Karadeniz denince herkesin aklına gelen ilk yapıdır UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Sümela Manastırı.

13. Ülkemizin ilk tüneli olan Zigana tünelinden geçip Hamsiköy’e bir uğrayın. Aslında tünel bahane sütlaç şahane. Hamsiköy sütlacından tatmadan dönülmez oralardan.

14. Sürmene’nin el yapımı dövme bıçaklarından almadan dönmeyin.

15. Karadeniz’in simgesi olan Uzungöl’ü mutlaka görün. Hep fotoğraflarda gördüğünüz Uzungöl’ün değiştiğini fark edeceksiniz ama yine de görmeye değer.

16. Lustra, Karaster,Demirkapı,Şekersu, Sultan Murat, Limonsuyu yaylalarından hepsini olmasa da bir iki tanesini mutlaka görün. Yayla havası size iyi gelecek.

17. Trabzon’dan itibaren dağ tepe heryerin çayla kaplı olduğunu görmeye başlayacaksınız ki zaten ülkemiz çay üretiminin tamamı Doğu Karadeniz’den karşılanır. Bir çay fabrikası ziyareti ve çay alışverişi yapmanızı tavsiye ederiz. Buralara kadar gelmişken mayıs çayından mutlaka alın.

18. Rize’de, Rize Kalesi ve Botanik Bahçesini mutlaka görün. Kalede denizi kara, karayı para yapan eski belediye başkanı Ekrem Orhon’un mezarını göreceksiniz.

19. Rize’nin meşhur bezinden yapılan ürünlerden almayı unutmayın. Kıyılar biraz nemlidir, bu rize bezinden yapılan ürünlerle daha ferah gezebilirsiniz.

{blog@86}

20. Çayeli’nde ispir fasulyesinden yapılmış kuru fasulye mutlaka tadın. Bu seferki kuru pilav daha öncekilere benzemeyecek.

21. Ayder’den muhlama yemeden, haşlanmış mısır yemeden ayrılmayın.

22. Fırtına Deresi kıyısında mutlaka kırmızı benekli alabalık, mısır ekmeği yemelisiniz.

23. Ayder’e çıkarken ve Zilkale’ye giderken birçok taş köprü göreceksiniz. Fotoğraf albümünüze bir taş köprüyü mutlaka ekleyin.

24. Çat Vadisinde bulunan adeta bir kartal yuvasını andıran Zilkale ve daha ilerisinde bulunan Palovit Şelalesini mutlaka görün.

25. Yayla denince herkesin aklına ilk gelenlerden olan Ayder Yaylasını ve imkanınız varsa Kavron Yaylasını mutlaka görün.

26. Fırtına Deresinde rafting ve ziplane yapıp gezinize biraz adrenalin katabilirsiniz.

27. Borçka-Karagöl adeta cennetten bir köşe görülmesi gereken yerlerden birisi.

28. Artvin’de bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün devasa heykelini de görmenizi tavsiye ederiz.

29. Her ne kadar ülkemiz sınırları içinde olmasa da Batum, Karadeniz turlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Batum’a geçtiğinizde Apsaros Kalesi’ni, Ters Ev’i vb. birçok farklı mimariyi, Alfabe kulesini, Ali ile Nino’yu, Piazza Meydanı’nı, Avrupa Meydanı’nı, Medea heykelini, Botanik Parkı görmelisiniz. Teleferikle tepeye çıkabilir, şehir ve limanı tepeden görebilirsiniz.

30. Batum’a geldiğinizde yöreye özgü bir şeyler tatmak isterseniz; hıngal, haçepuri ve armut gazozunu mutlaka denemelisiniz.

{blog@97}

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.