Yedi Yüz Yıllık Miras: Cumalıkızık

İlker Özcan | 2018-12-17

Söğüt’te Domaniç’te filizlenen Osmanlı’nın, Uludağ’ın eteklerinde yeşermeye başladığı yerlerden biridir Cumalıkızık. Tıpkı Hamamlıkızık, Değirmenkızık, Derekızık ve Fidyekızık’ta olduğu gibi.

Cumalıkızık, Bursa’nın beşi bir yerde olarak adlandırılan köylerinden en kıymetlisi en meşhurudur. O kadar kıymetlidir ki bunu dünya da fark etmiş ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Tarihi, mimarisi ve daracık taş sokaklarıyla sizi yüzlerce yıl öncesine götürür bu şirin köy.

Her ne kadar ülkemiz de Kınalı Kar isimli bir dizi vesile olsa da bu köyün tanınmasına, yüz yıllara meydan okuyan evleridir, tarihidir, doğallığıdır bu köyü farklı kılan. Dile kolay 700 yıldan bahsediyoruz. Oğuzların Kızık boyları bu köylere yerleştirilmiş ve bundan dolayı KIZIK ismiyle adlandırılmış bu köyler. Köylerdeki yapılara, yaşanmışlıklara, rivayetlere dayalı ön isimler eklenmiş ve beşi bir yerde dediğimiz köylerin isimleri ortaya çıkmış.

Evler ise klasik Türk sivil mimarisi tarzında. Safranbolu’da, Odunpazarı’nda, Göynük’te, Beypazarı’nda olduğu gibi. Dışarıdan bakıldığında en çarpıcı özellik günümüzde hepimizin evlerinde olan, çoğu kişinin evimizde mutlaka olsun, geniş olsun, manzaralı olsun dediği balkon bölümünün olmayışıdır. Cumba denen kapalı balkonu andıran çıkıntılı bölümlerin balkonun yerini tuttuğunu görüyoruz. Genelde konaklar taş temel üzerine 2 katlı ve avlulu inşa edilmiştir.

Uludağ’ın soğuk iklim koşullarına uyumlu olması için de ara katlar alçak, üst katlar yüksek tutulmuştur ki kışın sıcak yazın ise serin bir ortam sağlasın köyün sakinlerine.

Cumalıkızık denince tarihi evlerinin, taş dar sokaklarının yanı sıra Cin aralığı denen Dünyanın en dar sokaklarından biri de gelir akla. Köyün üst taraflarına çıktığınızda yol sizi bu bir kişinin ancak tek başına geçebileceği sokağa götürecek zaten. Bölgenin ıssızlığı ve işgal dönemi Bursa’sıyla ilgili anlatılan rivayetler bu ismin köye verilmesine sebep olmuş.

Bir de müzesi var bu tarihi köyün. Daha çok etnografik eserlerin sergilendiği Cumalıkızık müzesinde, köyün tarihçesiyle ilgili bilgilere yer verilirken, aynı zamanda köy ahalisinin günlük hayatta kullandığı bir takım eşyalar da yerini almış.

Cumalıkızık’ın sokaklarında gezerken yöresel ürünler, hediyelik eşya alabileceğiniz bir çok alışveriş standı göreceksiniz. Günümüzde köyün önemli bir geçim kaynağı olmuş durumda turizm. Uludağ eteklerinde olduğundan ahududusuyla da meşhurdur ki her sene temmuz ayında Ahududu Festivali düzenlenir.

Gezmek güzeldir. Enerji ister. Güne enerjik başlamak ise güzel bir köy kahvaltısında geçer. İşte bunun için endişelenmenize gerek yok çünkü Cumalıkızık’tasınız. Köy kahvaltısıyla dillere destan Cumalıkızık’ta. Mavi Yıldız Restaurant eşsiz manzarasıyla size özlediğiniz kahvaltıya kavuşturacak en ideal mekân. Zaten Cumalıkızık’a gelip de çeşit çeşit reçellerinden, meşhur Bursa zeytininden, köy gözlemesinden tatmadan dönmek burayı eksik bırakmak demektir. Yedi yüz yıllık mirasa gelin sizler de ortak olun.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.