Karlar Altındaki Kapadokya’yı Görmeniz İçin 10 Sebep

Kezban Özcan | 2019-01-11

Bembeyaz bir Kapadokya çizelim sizinle. Karlar altında bir Güzel atlar Ülkesi. Karla dans eden peri bacaları, kendini beyaza boyamış enfes ve bulunmaz bir doğa: İşte karlar altında Kapadokya.

Her mevsimi güzeldir Kapadokya’nın. Kışın kar da gidilir mi diye düşünenlerin fikrini değiştirelim mi? Kışın Kapadokya’yı görmeniz için işte size 10 sebep…

1-Selime Manastırı

Bölgenin en büyük manastırı olma özelliği taşıyan yapı bütün görkemiyle sizi karşılar. Aksaray ilçesi Güzelyurt’a bağlı Selime beldesinde bulunan katedral Hristiyanlığın yoğun yaşandığı Kapadokya bölgesinin en büyük yapısıdır. Birçok medeniyetin izini taşıyan Selime Katedrali’ni karlar altında mutlaka görün.

Katedralin tam karşısında bulunan Selime Sultan Türbesi ziyaretçilerin uğrak noktası. Selçuklu mimarisi taşıyan türbe bölgenin en güzel türbe mimari örneklerinden biridir.

2-Ihlara Vadisi

Kapadokya denince olmazsa olmaz bir gezi noktasıdır Ihlara Vadisi. Aksaray sınırlarında yer alan, tabanından Melendiz çayının 10 km. boyunca vadiyi selamlayarak aktığı, yüzlerce keşişe kucak açıp sakladığı, inmesi zor ama keşfetmesi doyumsuz bir güzellik. 

Macera severler için karlar altında ayrı bir keyif vadide yürümek. Melendiz ise yazı kışı yok vadinin hep en iyi arkadaşı, yoldaşı… Ihlara Vadisi beyazlar içindeyken de bahara nispet yaparcasına ayrı güzel.

3-Güvercinlik Vadisi

Kapadokya onlarca vadiye sahipken mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Güvercinlik Vadisi. Kapadokya sakinlerinin toprağını daha verimli hale getirmek için kullandığı güvercin gübrelerini elde ettiği bu vadi en çok güvercinlik barındıran yerlerden.

Bembeyaz kar üstünde güvercinler sizi umursamazcasına uçuşurken karşınızda Uçhisar Kalesi sizi selamlar. Tüm görkemiyle kale ve kalenin eteklerinde tablo gibi duran evler. Ve masmavi renkleriyle nazar ağaçları. Kapadokya’nın sembolü haline gelen nazar boncuklu ağaçlar. Beyazlar içinde ayrı güzeller. Aman nazar olmayın.

4-Üç Güzeller

Gelenlerin görmeden dönmediği yerlerin başında Üç Güzeller geliyor. Anne-baba-çocuk mu desem yoksa Hristiyanlığın bu kadar yoğun yaşandığı bölgede Baba-oğul-kutsal ruh mu desem bilemedim. Siz karar verin. Karşınızda geniş bir coğrafya, yüzlerce oluşum ve kendinden emin duran Üç Güzeller. Karlar altında daha da güzeller.

5-Avcılar Vadisi

En keyifli fotoğraf kareleri yakalayacağınız yerlerden biri burası. Dilerseniz O Ağacın Altında, bir bardak sıcacık salep ve dilinizde şarkının sözleri… Karşınızda turistik Göreme kasabası ve karlar altında gelinlik giymiş gibi duran nazlı peri bacaları.

Nazar ağaçları her yerde sizi bekliyor. Kışın soğuğuna rağmen salep değil manzaranın güzelliği sizi ısıtıyor.

6-Göreme Açık Hava Müzesi

Kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken biz müze. Açık hava müzesi içerisinde, manastır hayatı yaşamış rahip ve rahibelerin kaldıkları yerleri, mutfak ve yemekhane bölümlerini, bir aziz ya da azizeye adanmış şapelleri göreceksiniz. Resimleri en iyi korunan Karanlık Kilise ’ye de uğramayı unutmayın. Ekstra giriş ücreti olsa da inanın buna değer.

7-Paşa Bağı (Keşişler Vadisi)

Rahipler ya da Keşişler Vadisi olarak da bilinen vadi ilginç peri bacaları ile dikkat çeker. Ana gövde üzerinde yükselen üç başlı peri bacaları eşsiz bir görsellik sunar. Düşecekmiş gibi duran peri bacasının ne kadar inatla o şapkayı üzerinde taşıdığını, tüm zorlu iklim koşullarına rağmen şapkayı asla düşürmediğini… Boş verin bunları düşünmeyin şimdi.

Aziz Simeon’un da Keşiş hücresinin bulunduğu Paşabağı’nı mutlaka görün. Hatta vaktiniz varsa bide sıcak gözleme söyleyin kendinize. O şapka düşer mi düşmez mi diye de dilerseniz gözlemeyi yerken mukayesesini edin, tercih sizin.

8-Devrent Vadisi (Hayal Vadisi)

Devrent Vadisi onlarca ilginç oluşumun bulunduğu vadi. Hayal Vadisi ya da Deve Vadisi diye de anılan bölgenin en ilginç oluşumu şüphesiz deve şekli. Bu vadide hayal gücünüzü nasıl kullanacağınız size kalmış.

9-Asmalı Konak

İzlenme rekorları kıran tv dizisi Asmalı Konak’ın hala bölgeye turist çektiği yer burası. Konak her gün onlarca ziyaretçi ağırlarken, dizi bitse de gelenlerin mutlaka görmek istediği yer Asmalı Konak.

10-Yemeden Dönmek Olmaz

Bölgenin meşhur zanaatı çömlekçilik mutfakta da kendine bir yer bulmayı başarınca sonuç; Çömlek Kebabı. Yemeden dönmeyin derim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.