Sandland Antalya; Kum Heykel Müzesi

Sandland Antalya

Turizm başkenti Antalya'nın en fantastik müzesi olarak adlandırılan Sandland'da neler görebilirsiniz? Hangi kum heykelleri görme şansınız olacak? Sandland Antalya nerede?

Antalya, ülkemizin en turistik şehri olarak nitelendirebileceğimiz şehridir. Tarihi, doğal ve kültürel dokusunun zenginliğinin yanında en çok deniz-kum-güneş üçlüsüyle akıllarda yer eden şehirlerimizden birisi aynı zamanda.

Antalya, deniz-kum-güneş üçlüsünden özellikle kuma çok daha farklı bir anlamın yüklendiği yere sahip: Sandland Antalya. Sanat, yaratıcılık ve eğlencenin ortak noktası olan Sandland, Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisidir. 10 bin metrekarelik alanda sadece kum ve su kullanılarak yapılan birbirinden güzel kum heykeller 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek güzellikte.

Global Design Art Works tarafından düzenlenen bu kum heykel sergisi Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları tarafından desteklenmektedir.

Sandland Antalya’da “Sea Legends” yani “Deniz Efsaneleri” temalı sergi hala devam ediyor.

Kum Heykel Sanatı Nedir?

Dünya’da son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir sanat türüdür. Sadece kum ve su kullanılarak yapılır. Tabii her kum bu heykellerde kullanılamıyor. Antalya’daki hemen Lara Plajı yanında olunca “Kuma da yakın yapmışlar alıp alıp kullanırlar.” diye düşünenler vardır mutlaka fakat kesinlikle deniz kumu kullanılmıyor. Yapılacak olan kum heykelin büyüklüğüne göre uygun kum kullanmak gerekiyor. Diğer bildiğimiz heykellerden en büyük farkı ise bir süre sonra yok olacağının bilinerek yapılmasıdır.

Ne Zaman Ziyaret Edilebilir?

Yılın 12 ayı boyunca açık olan Sandland, bu özelliği ile Dünya’da ilk ve tek. Yaz döneminde 1 Mayıs – 1 Kasım arasında 09.30 – 23.00; kış döneminde yani 1 Kasım – 1 Mayıs arasında ise 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Sandland Antalya Nerede ?

Sandland Antalya, Antalya merkezden daha doğrusu Kaleiçi’nden yaklaşık 12 km uzaklıkta Lara Mevkii’nde bulunuyor. Müzeye kadar gitmişken hemen yanı başında bulunan Lara Plajı’nda da deniz-kum-güneşin tadına varabilirsiniz. İster özel beachlerde, isterseniz halk plajında Akdeniz'in tadına varma şansınız da var.

Sandland Antalya Konum için Tıklayınız.

Kum Heykeller Zarar Görmüyor  Mu?

Sandland’de bulunan kum heykeller belirli şiddetlerde rüzgar ve yağmura dayanıklıdır. Sağanak yağış sonrası oluşabilecek küçük bozulmalar, sanatçılar tarafından tekrar düzeltiliyor. Eğer hasar büyükse yıkılıp sanatçılar tarafından tekrar yapılıyor.

Sandland Antalya’da Neler Var?

Sandland şu an “Deniz Efsaneleri” teması ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Dünya’nın En Fantastik Müzesi sloganıyla hizmet veren Sandland Antalya’da Uzakdoğu’dan, Amerika’ya, Ortadoğu’dan Avrupa’ya birçok mitololojik varlık bulunuyor.

İçeride göreceğiniz kum heykellerin yanı sıra çocuklar için bir de atölye bulunuyor. Kinetik kum ile çocuklar yaratıcıklarını arttırıcı, eğlenceli etkinlikler ile zaman geçirebiliyorlar.

 

Sandland Antalya’nın Kum Heykelleri

İçeride 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek onlarca kum heykel bulunuyor. “Sea Legends” temasıyla ilişkili birçok mitolojik, efsanevi kahramanın yanı sıra çizgi filmi kahramanlarını da görebilirsiniz. Tabii hepsini tek tek koyup müzeyi sonu anlatılmış bir filme çevirmeye gerek yok ama fikir edinebilmeniz amacıyla birkaç fotoğrafla göreceklerinizden ipuçları vermeye çalışacağız. Tabii farklı bir tema belirlendiğinde heykeller de ona göre değişecektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Böyle bir yere gelip de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü görmemek hayal kırıklığı olurdu heralde.

Troya Atı

Günümüzde Çanakkale sınırları içinde bulunan Troya kentinin Akhalar tarafından alınmasını sağlayan, gemi parçalarından yapılan Troya Atı. Yaklaşık olarak günümüzden 3200 yıl önce yaşandığı düşünülen Troya Savaşı’nın, kentin ve Çanakkale’nin simgelerindendir.

Chichen Itza

Meksika’da Yucatan Yarımadası’nda bulunan bir Maya kentidir. Meksika’nın en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden birisidir. Yucatan Yarımadası'nın dini merkezi olduğu düşünülen kentin en önemli yapısı 30 metre yüksekliği ile Kukulkan Tapınağı’dır. Tapınağın M.S. 600’lerde inşa edildiği düşünülüyor. Dört tarafındaki merdivenlerin sayısı toplanıp (91x4) bir eklendiğinde 365 sayısına ulaşılıyor.

Sfenks

Dünya’nın en meşhur ve en bilinen yapılarından birisi de Mısır’da bulunan Sfenks’tir. Başı insan, vücudu aslan olan varlığa verilen isimdir Sfenks. 73 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olan bu devasa Sfenks, Dörüncü Hanedanlık Döneminde (M.Ö. 2723 – 2563) inşa edilmiştir.

Thor

İskandinav mitolojisinin en önemli tanrı ve kahramanlarından birisidir. Babası Baştanrı olarak adlandırabileceğimiz Odin’dir. Thor’un en önemli silahı ise bir çekiçtir. Hava olaylarını kontrol edebilen, kılık değiştirip insanları kutsayan bir tanrıdır.

Poseidon

Yunan mitolojisinin en önemli tanrılarından birisidir. 12 büyük Yunan Tanrısı’ndan birisi olan Poseidon, Zeus ve Hades’in kardeşidir. Denizlerin ve depremlerin tanrısı olup elinde üç uçlu bir yabası vardır. Denizci olan topluluklar için en önemli olan tanrıydı.

Amiral Yi Sun Şin ve Geobukseon

16. yüzyılda yaşamış Koreli bir amiral olan Yi Sun Şin, Japonya’ya karşı kazanılan zaferler sonrası önemli kahraman haline gelmiştir. Bu kum heykelde Amiral Yi Sun Şin ve Kore’ye özgü olan kaplumbağa şeklindeki savaş gemisini görüyorsunuz.

Frozen Anna

İlk olarak 2013 yılında yayınlanan bir çizgi film olan Frozen’in kahramanlarından olan Anna ve Kardan Adam Olaf, özellikle çocukların en çok ilgisini çekecek eserlerden birisi.

Bu saydıklarımızın dışında Adem ile Havva, Amfitrita, Aquaman, Atlantis, Denizkızı, Ebu Simbel Tapınağı, Europa, Griffon, Halikarnas Mozolesi, Finfolk, Hippokampüs, Kaplumbağa Adası, Kaptan Silver, Kolezyum, Kurtarıcı İsa, Leviathan, Minotor, Nuh'un Gemisi, Odin, Petra, Sirenler, Şiva Ganeşa,Tac Mahal, Tepegöz, Tuareg ve Venüs göreceklerinizden öne çıkanlar. Tekrar hatırlatalım yeni bir tema belirlendiğinde bu kapsamda kum heykeller değişebilir.

Yaz mevsiminde gündüz giderseniz şemsiye ya da şapkanız mutlaka olsun. Antalya'da öğle sıcağında açık alanda güneşte kalmak istemezsiniz.

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.