Sömestr Tatiliniz İçin 8 Farklı Şehir

İlker Özcan | 2019-01-01

Sömestr ya da yarıyıl tatili dendiğinde genelde kısa kaçamaklar gelir insanların aklına. Özellikle çocuklu aileler için kısa bir moladır, bir nefestir. Kimileri kışın tadını doyasıya çıkarabilmek için kayak merkezlerine doğru yol alırken kimileri de kışın soğuğundan bir nebze olsun uzaklaşıp daha ılık yerlere gider. Kimileri de yeni yerler keşfetmek için fırsat görür bu kısa tatili. İşte bütün bu ihtiyaçlara cevap verebilecek alternatif tatil rotalarını sizler için derledik.

Antalya, Kaş

Antalya’ya 192 km mesafede il sınırlarının en batısındaki ilçesi olan doğallığı, tarihi ve sakinliğiyle her zaman ziyaretçilerini bekleyen şirin bir yerleşim yeri. Kış mevsiminde bir nebzede olsa yazı özleyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer burası. Işık ülkesi yani Likya içerisinde yer alan ve eski adı Antiphellos olan Kaş hem dinlenebileceğiniz, hem de şansınız yaver giderse Kaputaş plajında yazı yaşayabileceğiniz bir merkez. Yaklaşık bir saatlik mesafede olan Üçağız’a gidip teknelerle batık şehir Kekova’yı görebilir ve aynı zamanda Kaleköy’de Dünya’nın en küçük tiyatrosuyla tarihin derinliklerine gidebilirsiniz. Kısacası doğa, tarih ve sükunet belki de Kaş’ı anlatabilecek üç sihirli sözcük.

Hollanda, Amsterdam

Farklı bir kültür, farklı bir tarih ve trafiksiz bir başkent keşfetmek için Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden Amsterdam’ı tercih edebilirsiniz. Onlarca farklı ülkeden insan ile kozmopolit ve kendine has özgür bir yapısı olan Amsterdam eski bir denizci ve ticaret şehri olmasının yanı sıra kanallarıyla, müzeleriyle ve alışveriş imkanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir merkez. Özellikle müze ziyaretlerini seviyorsanız Amsterdam’da aklınıza gelen her konuyla ilgili bir müze bulabilirsiniz. Peynirden laleye, klompen yani tahta ayakkabılardan bisikletlere bambaşka bir dünya, bambaşka bir kültür sizi bu şehre tekrar çekecek.

Nevşehir, Kapadokya

Güzel atlar ülkesi Kapadokya eşsiz bir tatil, unutulmayacak bir doğa ve kültür. Eğer aradığınız kayak ya da sıcak yerler değilse yeni yerler keşfetme arzusu içerisindeyseniz Türkiye’nin tanıtım yüzü Kapadokya aradığınız yer. Kayalara oyulmuş kiliselerden, yer altı şehirlerine hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak bu coğrafya sizi farklı bir dünyaya götürecek. Sabah erken kalkıp balon turlarıyla bu eşsiz coğrafyanın tadını çıkarabilir, vadilerde peri bacalarının arasında yürüyüşler yapabilir ve akşam olduğunda kayalara oyulmuş mekanlarda Türk gecesi ile doyasıya eğlenebilirsiniz.

Makedonya, Ohrid

Eğer sömestr tatiliniz için aradığınız sakin bir göl kenarı ve kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir yurt dışı destinasyonu ise bu Makedonya’nın Ohrid şehri olabilir. Balkanların incisi ve Makedonya’nın Kudüs’ü olarak bilinen bu şehir şöhretini kıyısına kurulduğu Dünya’nın en berrak dördüncü gölü olan Ohrid Gölü’ne boçludur. Osmanlı’dan kalan izleri görebileceğiniz bu şehir ülkemizi andıran çarşısıyla alışveriş imkanları da sunuyor. Ohrid’e geldiğinizde, sadece burada bulabileceğiniz Ohrid incisinden almayı unutmayın.

Bursa, Uludağ

Sömestr tatilinizde kışı doyasıya yaşamak, kayak yapmak istiyorsanız Türkiye’nin en eski ve popüler kış turizmi merkezi Uludağ bütün cömertliğiyle sizi bekliyor olacak. Yaz mevsiminin Bodrum’u, Çeşme’si ne ifade ediyorsa bizim için, kış mevsiminde de Uludağ aynı şeyi ifade eder. Ülkemizin en eski en popüler kış turizmi merkezidir burası. Birçok konaklama alternatifin bulunduğu Uludağ, akşamları da eğlenceleriyle size keyifli anlar yaşatacak. İsterseniz kayak yapın ya da hotelinizin lobisinde şöminenin başında şarabınızı yudumlayın, isterseniz de telesiyeje binip tepelerden yeşil beyazın tadını çıkarın. Ama sömestrde Uludağ’ı görmeden evinize dönmeyin.

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden birisi olan Dubai eşsiz bir deneyim yaşayabileceğiniz çöldeki bir vaha adeta. Küçük bir sahil kasabasının nasıl gökdelenlerle dolu bir metropole dönüştüğünün en güzel ve çarpıcı örneği belki de. Dubai size Dünya’nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz altın kaplama arabalardan, yapay adalara, ultra lüks otellere kadar çok farklı bir deneyim yaşatacak. Eğer tatilde biraz alışveriş lazım diyenlerdenseniz Dubai tam bir alışveriş cenneti.

Denizli, Pamukkale, Karahayıt

Sömestrde biraz kaplıca, biraz sağlık, biraz da tarih derseniz 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Pamukkale’den başka yer aramanıza gerek yok. Ayların yorgunluğunu Pamukkale’de ve Karahayıt’ın termal sularında atabilirsiniz. Aynı zamanda Cleopatra’nın güzelliğini borçlu olduğu Antik havuz mutlaka görülmesi ve tadının çıkarılması gereken bir yer. Bu kadar cömertliğin yanında bir de Roma ve Erken Hıristiyanlık döneminin en çarpıcı kentlerinden Hierapolis bulunuyor ve kentin çok iyi korunmuş nekropolü de size Roma Dönemi’ni yaşatacak.

Bulgaristan, Bansko

Yarıyıl tatilinde kayak, kar olsun, yurt dışında olsun fakat bütçemize de uygun olsun diyorsanız Bulgaristan’ın Bansko kasabası güzel bir alternatif. Sofya’ya 2,5 saat mesafede Prin dağının eteklerinde bulunan bir kış turizmi merkezi olan Bansko’da şehir, oteller ve pistler farklı bölgelerde bulunuyor. Farklı bir kültür ve coğrafyada kışın karın tadını çıkarmak ve Meyhana denen mekanlarda eğlenebileceğiniz küçük şirin bir kış turizmi merkezi.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.