Ormanya Doğal Yaşam Parkı Gezi Rehberi

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Gezi Rehberi

Ormanya Doğal Yaşam Parkı nerededir? Ormanya’nın giriş ücreti, ziyaret saatleri nasıldır? Peki Ormanya içerisinde neler var, neler göreceksiniz?

Ormanya, son yılların en çok ziyaret edilen parklarından biridir. Gerek bireysel olarak gerekse turlarla Ormanya’ya gidenler doğa ile başbaşa zaman geçiriyor. Kocaeli ilimizde yer alan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, her yaş grubu için seçenekler barındırıyor.

Siz de kendinizi mis gibi doğaya bırakmak, Hobbit evlerinde masallar diyarına kapı aralamak istemez misiniz? Bir gününüzü dolu dolu Ormanya’ya geçirmek mümkün. Üstelik gün sonunda bol oksijen ve huzurun garantisi var.

Peki Ormanya’ya nerededir ve nasıl ulaşım sağlanır? Ormanya’nın girişi ücretli midir? Ziyaret saatleri nedir? Ormanya’yı gezerken neler göreceksiniz? Ormanya Doğal Yaşam Parkı gezi rehberimizde hepsiniz cevabını bulacaksınız..

Ormanya Nerededir? | Ormanya’ya Ulaşım

Ormanya, Kocaeli ilimizin Kartepe ilçesindeki Uzuntarla mevkiinde yer alıyor. Sapanca Gölü’nün kuzeybatı kısmında yer alan Ormanya, göl kıyısına oldukça yakındır. İstanbul’dan yaklaşık 120 km, Ankara’dan yaklaşık 300 km, Bursa’dan 140 km mesafededir.Sakarya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Yalova gibi il merkezlerine de oldukça yakın konumda bulunan Ormanya tüm bu şehirlerden ziyaretçi ağırlamaktadır.

Ormanya Konum için TIKLAYINIZ...

Ormanya’ya ulaşım oldukça kolaydır. Gerek küçük araçlar gerekse tur otobüsleri için yol sıkıntısı yoktur. Diyelim Kocaeli merkezden dolmuşa bineceksiniz Ormanya yakınına giden otobüs-minibüs mevcut. 281 ve 287 nolu otobüsler ile Ormanya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Kirazlıyayla ile Ormanya arasında ücretsiz ring seferleri de var. Kirazlıyayla’dan kalkan ring aracı duraklardan yolcu alarak Ormanya’ya ulaşıyor. Fakat duraklarda yolcu indirmiyor. Daha ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız. https://www.ormanya.com/ormanya-ya-ucretsiz-ring-seferleri-basladi

Ormanya Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Hemen belirtelim Ormanya Doğal Yaşam Parkı ücretsizdir. Yani hiçbir giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Ormanya, Pazartesi günleri dışında diğer günler açıktır. Yaz-kış ziyaret saatleri değişmektedir. Yaz dönemi saat 09:00’da açılmakta ve akşam 20:00’de kapanmaktadır. Kış dönemi ise yine sabah 09:00’da açılmakta fakat 17:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Ormanya Hakkında Genel Bilgi

Kısaca Ormanya, tam ismiyle Ormanya Doğal Yaşam Parkı burası...

Son yıllarda en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Kocaeli ilinin Kartepe sınırında yer alan Ormanya, kalabalık şehir yaşantısından bir gün bile olsa uzaklaşmak isteyenlere müthiş bir alternatif oldu. Çocuklu aileler için hem eğitici hem de keyifli bir atmosfer sunuyor. Özellikle de Hobbit evleri 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor.

Kocaeli dediğimizde şüphesiz  akıllara hep sanayi gelmiştir. Nihayetinde Kocaeli Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden biridir. Fakat Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin doğal kimliğini de ortaya koymak adına bu harika projeyi hayata geçirdi. Şehrin zengin doğasını, flora ve faunasını gözler önüne seren Ormanya Projesi 2014 senesinde uygulamaya konuldu.

Ormanya 2 bin dönümlük bir alan üzerinde kurulmuştur. Bu özelliği ile Dünya’nın üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük doğal yaşam alanı olmayı başarmıştır. Park içerisinde modern çizgilerin doğal yaşam alanına uygulanmış olması büyük başarı. Bitkilerin ve hayvanların kendi doğal yaşam alanlarında en iyi şekilde korunduğunu görmek mutluluk verici. Gelen ziyaretçilerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda titiz çalışmalar yapılmış. Yani siz parkın içine girdiğiniz an her türlü kolaylıkla karşılaşıyorsunuz. Tabii bol oksijen, yemyeşil doğa, flora ve fauna yanınıza kalan en büyük kar oluyor…

Ormanya Doğal Yaşam Parkı 12 bölgeden oluşmaktadır: Çocuk Hayvanat Bahçesi, Mesire Alanı, Doğa Parkurları, Atlı Binicilik, Yaban Yaşam Alanı, Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Kuş Gözlem Alanı, Sportif Olta Balıkçılığı, Kamp Alanı, Ormanköy, Doğa Okulu ve Sergi Salonu.

Ayrıca Ormanya içerisinde 5 yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Toplamda 18 kilometrelik bu yürüyüş parkurları uzunluk derecesine göre değişmektedir. Mesela en kısa olan Sarı Parkur’dur ve 3 km’lik yürüyüş mesafesidir. Turuncu Parkur 4 km, Yeşil Parkur 5 km, Mavi Parkur 6 km ve en uzun olan Kırmızı Parkur 8 km’dir. İşte burada tercih size kalıyor. Yürümeyi seviyorsanız bir de vaktiniz bolsa Kırmızı Parkur tam sizlik.

Ormanya içinde yeme-içme, wc, mescit gibi imkanlar bulunmaktadır. Bir çok alternatifin sunulduğu parkta 6-18 yaş grubu çocuklar ve gençler için ücretsiz at biniş eğitimleri verilmektedir. Diyelim Ormanya’ya evcil hayvanınızla geldiniz; bu durumda evcil hayvanınızın içeri alınması yasak. Fakat güzel haber evcil hayvanınızı “Evcil Hayvan Oteli”ne bırakabiliyorsunuz. Siz rahat gezin evcil hayvanınız güvenli ellerde. Bu ayrıntının düşünülmesi de hakikaten takdire şayan.

Ormanya girişinde 2 otopark olduğunu da belirtelim. Otoparkın birisinin ücreti Kocaelispor’a gidiyor, diğeri özel işletmeye. Otopark ücreti sadece 10 TL. (Fiyat yıl bazında artış gösterebilir)

Ormanya Doğal Yaşam Alanı her geçen gün ziyaretçi  sayısını artırıyor. Yıllık kişi sayısı milyonlara çıktı ve daha da artacağa benziyor. Siz de bir gününüzü Ormanya için ayırın derim. İnanın keyif dolu birgün sizi kucaklayacak.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı İçinde Neler Var? Neler Göreceksiniz?

Ormanya içerisinde 12 bölge bulunmaktadır. Genel olarak neler göreceğinizi şöyle bir sıralayalım.

1. Ormanköy – Hobbit Evleri

Hobbit evleri kesinlikle en dikkat çeken yerlerin başında geliyor. Fantastik bir dünyaya adım atmaya ne dersiniz? Meşe ağaçlarının gölgelediği bu minik evler dekor amaçlı yapılmıştır. Yani içine giremiyorsunuz ya da konaklama yapamıyorsunuz. Fotoğraf tutkunlarının evlerin önünde sıraya girdiğini görüyorsunuz.

Hobbitler hayatımıza “Yüzüklerin Efendisi”filmiyle girmişti. Hayali ve kurgusal bir ırk olarak karşımıza çıkan Hobbitler hakkında son yıllarda yapılan araştırmalar tam tersini söylemektedir. Hobbitlerin gerçekten yaşadığını savunan bilimadamları da var. Bu, boyları 100 cm civarında olan minik insanlar gerçekten yaşadı mı yaşamadı mı bilemiyorum, buna karar verecek olan şüphesiz bilimadamları. Fakat Ormanya içindeki Hobbit evleri öylesine yüz gülümsetiyor ki Hobbitler yaşamış mı yaşamamış mı buna takılmak istemiyorsunuz. Fantastik bir masalın içinde kendinize yer bulmaya çalışıyorsunuz.

Minik evler, pencereler, kapılar; küçücük bir gölet, değirmen ve mantarlar... Hayal Fabrikası’nın önünde poz verip hayal kurmak için can atıyorsunuz. Yemyeşil doğa içinde saklanmış şirin bir cennet gibi burası…

Ormanköy-Hobit Evleri içerisinde “Gamonya; Hayaller Ülkesi” filmi çekildi. 2020 yılında gösterime giren Gamonya filminde BKM’nin “Güldüy Güldüy Show”ekibindeki çocuklar rol aldı. Filmin konusu çok etkileyiciydi. Hobbit evlerinin olduğu bu alanda çekimler için farklı dekorlar oluşturuldu. Filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Hobbit Evleri, Ormanköy geziniz boyunca en unutulmazlar arasında yerini alacak.

2. Çocuk Hayvanat Bahçesi

Çocukların en ilgi duyduğu alanlardan birisi. İçeride toplamda 67 farklı türde 760’dan fazla hayvan bulunmaktadır. Çocuklar için hem eğlenceli hem eğitici bu alan büyükler için de keyif verici. Çocuk Hayvanat Bahçesi içerisinde kafeterya da bulunmaktadır.

3. Yaban Yaşam Alanı

Bu alanda yaban hayvanlarının kendi doğal yaşam ortamlarında olduğunu görüyorsunuz. Ceylan, yılkı atı, ala geyik, kızıl geyik, karaca gibi türler var. 150’den fazla yaban hayvanının bulunduğu yerde aynı zamanda doğada yaralanmış ampute hayvanlar da bulunuyor. Burada ziyaretçilerin hayvanları beslemeye çalıştığını görebilirsiniz. Fakat bu doğru değil, görevliler özellikle beslememeniz konusunda sizi uyarıyor.

4. Doğa Okulu

Doğa Okulu büyük bir özenle düşünülmüş harika bir proje. Burada çocuklar toprakla haşır neşir oluyor. Sebze ve meyvelerin nasıl yetiştiğini öğreniyor. Bir çok farklı programın uygulandığı Doğa Okulu’nda farklı eğitimler verilmektedir. Burası doğal hayatı gözlemleme ve uygulama şansına sahip olmak isteyenler için müthiş bir fırsat.

5. Kuş Gözlem Alanı

Kuş gözlemciliği yani Ornitoloji dediğimiz bu alan ülkemizde adı çok duyulmayan aktivitelerden biridir. Yurtdışından bir çok turistin Türkiye’ye kuş gözlemek için geldiğini biliyoruz. Çünkü Türkiye kuşların göç yolları üzerinde ve bu aktivite açısından zengin bir ülke.

İşte Ormanya içerisinde de böyle bir alan oluşturulmuştur. Her cumartesi bu alanda işin uzmanı eşliğinde kuş gözlem aktivitesi yapılmaktadır. Sessiz olmak şartıyla meraklılarına duyurulur.

6. Kamp Alanı

Karavan sevenler için Ormanya içinde harika bir seçenek var. 42 çadır ve 23 karavan kapasitesi ile kampçılara kucak açan alanda doğayla başbaşa kalmayı isteyenler buyursun. Üstelik kamp alanı içinde wc, duş, elektrik ve su gibi imkanlar mevcut.

7. Yeşil Göl – Saklı Göl

Yürüyüşünüz sırasında karşınıza çıkan iki sevimli göl bulunuyor: Yeşil Göl ve Saklı Göl. Bu göller karşılıklı yer alıyor. Yeşil Göl Saklı Göl’e oranla biraz daha büyük sanki. Göller yemyeşil ağaçların arasına gizlenmiş durumda. Minik de olsalar nasıl huzur veriyorlar insana. Burada bulunan kamelyalara oturup yeşilin ve suyun keyfine varabilirsiniz.

8. Botanik Yol

Botanik Yol kapısından geçince patika boyunca bir sürü bitki ile karşılaşıyorsunuz.  Kocaeli sınırlarında yetişen bitki türlerinin zenginliğini ortaya koyan Botanik Yol’da keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

9. Pelikan Adası

Tepeli pelikanları göreceğiniz bu alanda tedavileri olmuş ama bir daha doğaya salınamayacak durumda olan pelikanlar bulunmaktadır. Oldukça büyük olan bu kuşlar yok olma tehlikesi yaşamaktadır. Ormanya Doğal Yaşam Parkı içinde koruma altında olan tepeli pelikanlar buradaki en güzel türlerden.

10. Sportif Olta Balıkçılığı Göleti

Burada özellikle çocuklara balık tutma öğretiliyor. Sazan, yayın, kadife sazan ve kızılkanat gibi 4 türde balığın bulunduğu gölet sportif olta balıkçılığı için oluşturulmuştur.

11. Ormanya Kütüphanesi

Burası Türkiye’nin ilk orman kütüphanesidir. Ormanın içinde kitaplarla birlikte olmak fikri heyecan verici. Doğanın içinde kitap okumanın keyfine ulaşılan bu kütüphaneye uğramak önceliğiniz olsun.

** Tüm bunların dışında Ormanya içinde daha farklı alanlar da mevcut. Futbol Sahası, Voleybol Sahası, Piknik (Mesire) Alanı, 2 adet Bisiklet Parkuru gibi... Ayrıca mescit ve tuvaletler de mevcut.

Ormanya’da Ne Yenir?

Peki Ormanya’ya geldiniz, gezdiniz ve acıktınız. Ormanya’da ne yenir, hangi yeme-içme imkanları mevcut?

Öncelikle kendi yiyeceğinizi yanınızda getirebilirsiniz. Ormanya Mesire Alanı içinde 500 adet 6 kişilik piknik masaları bulunmaktadır. Ayrıca 40 adet çardak vardır. Buralarda keyifle oturup piknik yapabilirsiniz. Hemen belirtelim odun ve kömür ateşinde mangal kesinlikle yasaktır. Tüplü ocak ile mangal serbest.

Hobbit Evleri-Ormanköy’e giden yol üzerinde Antik Kafe bulunmaktadır. Fayton görünümünde tasarlanan bu kafe gözleme, tost, pizza, patates kızartması, sıcak-soğuk içecekler olarak hizmet vermektedir. Fiyatları da genel olarak uygundur.

Ayrıca Antik Köfte bir diğer seçenek. Antik Köfte’de karnınızı doyurabilirsiniz. Tatlı seçenekleri ve içecekleri de var.

Küçük bir tavsiye; haftasonu Ormanya hakikaten kalabalık oluyor. Fırsatınız varsa haftaiçi gitmenizi öneririm. Keyifli geziler diliyorum.

Seyahatleriniz RehberName tadında olsun…

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.