Kimdi Bu Noel Baba?

Kezban Özcan | 2018-11-27

Dünyanın birçok şehrinde, yüzlerce insan için Aralık ayı; yeni yıla ramak kala girişilen hazırlıklar, sevdiklerine alınan hediyeler, süslenen çam ağaçları ve bu sürecin başkahramanı Noel Baba demektir.

Yılbaşının en vazgeçilmez karakteridir Noel Baba. Ya da dünya literatüründe en bilinen ismiyle Santa Claus. Çocuklar için armağan, yetişkinler için umut dağıtan, bununla beraber dinler arası birtakım tartışmalara sebep olan aksakallı, kırmızılar içindeki ihtiyar…

Bugün Noel Baba dediğimiz karakter her ne kadar 20. yüzyılın reklam anlayışı tarafından yaratılsa da, gerçekte Anadolu'dan doğan bir şahsiyetti Santa Claus.

Patara'lı Aziz Nikola

Anadolu coğrafyasında yetişmiş bir isimdir Aziz Nikola. Bugünkü Likya uygarlığı sınırları içerisinde yerini almış Patara kentinde, M.S. 3. yüzyıl sonlarına doğru dünyaya gelmiştir. Her ne kadar Aziz Nikola Demre şehriyle özdeşleşmişse de asıl doğum yeri Patara'dır.

Demre'de piskoposluk yaptığı yıllarda hayatını kaybedip mezarı burada yer aldığı için, yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilir.

Sahip olduğu varlığını muhtaçlara yardım amaçlı kullanan Aziz Nikola, Hristiyanlığın erken dönemlerinde mütevaziliği ve yardımseverliğiyle ün yapar. Fakat onunla ilgili anlatılan en önemli şey, yaptığı bütün iyilikleri gizli bir şekilde yapmış olmasıdır.

Yaşamı boyunca, zenginliğiyle övünmek yerine fakirler için görünmeyen kahraman olmayı başarmıştır.

Denizcilerin Azizi - Üç Kız Kardeşin Umudu Nikola

Rivayete göre Nikola Kudüs'e gitmeye karar verir. Geri dönüş yolunda çıkan fırtına öylesine güçlüdür ki denizcilerin hepsi korku içindedir. Nikola'nın duası ise her şeyi değiştirecektir. Fırtına tamamen durduğunda kendisine "Denizcilerin Azizi" ünvanı verilecektir.

Yine onunla ilgili en çok bilinen hikâye ise çeyiz parasını biriktiremediği için evlenemeyen üç kız kardeştir. Aziz Nikola üç kız kardeşe sırasıyla yardım ederek evlenmelerini sağlayacaktır.

Kız kardeşlerin penceresinin önüne bıraktığı altınlar sonrasında bacadan içeri atılacak ve aslında asırlar sonra başlayacak olan bir geleneğin ilk versiyonu böylece ortaya çıkacaktır. 

Demre'den Yayılan Ün

Hayatını geçirdiği Demre'de büyük üne kavuşan Aziz Nikola 6 Aralık tarihinde vefat etmiştir. Mezarının bulunduğu alana inşa edilen büyük kilise, rivayete göre İtalya'nın Bari şehrinden gelen denizciler tarafından bir akşam baskına uğramış ve Azizin kemikleri çalınıp Bari'ye götürülmüştür.

Hatta Bari şehrinde St. Nikolaos adıyla yapılan kilisenin içindeki mezara kemikleri konmuştur.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda aslında bu götürülen kemiklerin Aziz Nikola'ya ait olmadığı büyük ihtimal başka bir rahibin kemiklerin götürüldüğü tezi güç kazanmaktadır.

Kazıların ve çalışmaların halen sürdüğü Demre Noel Baba Kilisesi ise her yıl yüzlerce yerli-yabancı turiste inanç turizmi çerçevesinde ev sahipliği yapmaktadır.

Bir Anadolu çocuğu olarak dünyaya ün salmış, merhametin ve inancın sembolü olmuş Aziz Nikola'nın tüm dünyaya tanıtımını yapmak amacıyla Turizm Bakanlığı 1981 yılında Demre'de Uluslararası bir sempozyum tertiplemiştir. Ve o günden beri tüm dünya bu Anadolu insanını daha iyi tanımaya başlamıştır.

Son Olarak...

Bir İskandinav mitolojisindeki Odin'den yola çıkılarak şimdiki Noel Baba versiyonu oluşturulmuş olsa da, her yılbaşı öncesi onlarca yüreğe dokunan bu kahraman bugün tüm dünyanın sempatisini kazanmıştır.

Hayatını iyilik yolunda harcayan Aziz Nikola ise Anadolu’nun yetiştirdiği önemli isimler kervanında yerini almayı başarmıştır.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.