Portofino; İtalya'nın Aşk Kokan Limanı

Kezban Özcan | 2019-01-17

İçinizi sımsıcak ısıtacak bir şehre gidelim mi sizlerle? Şöyle yağlı boya tablosu gibi karşınızda durup bakmaya doyamayacağınız bir şehre; Portofino’ya.

İtalya'nın Aşk Kokan Limanı Portofino, küçücük ama sıcacık bir adres. Adını elbet duymuşsunuzdur bir yerlerden ama öyle kocaman bir yerleşim beklemeyin. Ay şeklinde bir koy, küçük ama çok gözde bir kasaba, yüzlerce ziyaretçiyi kendine hayran bırakan mimari. Aşka geleceğiniz romantik kasaba; Portofino.

İtalya’nın en gözde yerlerinden biri olan Portofino, Ligurya bölgesinde yer alır ve Cenova iline bağlıdır. Evet, hani şu hepimizin Osmanlı tarihinde okuyup bildiği Cenovalılar ya da Cenevizliler. Cenova Ligurya bölgesinin başşehri ve aynı zamanda bir liman şehri. Kristof Kolomb’un doğduğu yer olarak da bilinir.

Portofino’ya ulaşmak için en uygun yol Rapallo’dan  Santa Margherita  istikametine dönüp, Santa Margherita’ya gelince de buradan tekneye binmek. Göz alıcı sahili ve denizi ile Santa Margherita, yaz boyu plajı kalabalık bir yer. İtalyan Rivierası denilen bölge dağlık olduğu için tekneyle yol almak en güzeli. Trenle yahutta araçla ulaşma şansınız da var fakat yollar dar olduğu için araç sizi zorlayabilir. En ideali tekne kesinlikle. Romantik bir yolculuğa hazırsanız hadi biletinizi keselim.

Yaklaşık 20 dk. süren tekne yolculuğunda enfes bir manzara sizlere eşlik ederken Paraggi koyunu da görüyorsunuz. Ve şimdi o tabloya bakma zamanı. Karşınızda Portofino… Aşkın şehri… Dilinize ‘I found my love in Portofino’ şarkısı geliyor Vittorio Palentieri’nin ya da Dalida’nın,. Elinizde değil coşmamak içten içe. Çünkü karşınızda tablo gibi duran bir şehir var ve dilinizde o şarkı…

Rengarenk evler, birbirine dostça sarılmış yan yana öylesine güzel ayakta duruyorlar ki. Birden nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Büyük bir şehir beklemeyin sakın Portofino öyle kocaman bir turistik belde ya da uzun sahillere sahip bir yerleşim değil. Ama çook güzel. İçinizi ısıtacak kadar çok güzel.  Yeşil ve mavinin aşkı, lüks arayanların vazgeçilmezi, İtalya’nın sosyetik beldesi.

Dilerseniz öncelikle tepeye çıkın Castello Brown denilen kalenin olduğu yer. Burası sizi biraz zorlayabilir. Fakat tüm Portofino’yu kucaklamak istiyorsanız inanın bu zorlu yürüyüşe değer. 16. yüzyıl yapısı olan kale şu anda bir müze olarak hizmet vermekte. Sanat galerisi olarak da Portofino’nun ziyaret edilecek yerleri arasında yer alıyor.

Şayet kaleye kadar çıkmak istemezseniz San Giorgio Kilisesinin olduğu yerde kalıp manzarayı ordan seyre dalabilirsiniz. Kilisenin içini ve arkasındaki mezarlığı da mutlaka görün. Mezarlar bile öyle zarif ve özenli yapılmış ki hayranlık duymamak elde değil.

Manzarayı izlerken aşağıdaki kilise takılıyor gözünüze.  Yüksek çan kulesiyle San Martino Kilisesi limanda merkezde yer alıyor.  Biraz yukarıda ise ünlü oyuncu George Clooney’e ait olan ev gözünüze çarpıyor. Sadece o değil aynı zamanda İtalya eski Başbakanı Berlusconi’nin de malikanesi burada. Hal böyleyken siz de bu kasabanın havasına kendinizi kaptırıp prensesler gibi hissediyorsunuz kendinizi ya da ünlü bir prens gibi.

İtalyanca “Son Liman” anlamına gelen Portofino, yan yana dizilmiş sarı, bej, bordo ve turuncu tonlarındaki evleriyle, yeşili ve maviyi sıkıca kucaklarken, egzotik mimarisi sayesinde Dünyanın en meşhur kasabaları arasında yerini almıştır. Ki en çok ziyaretçi alan yerlerin başında geliyor İtalya’da.

Evlerinin altlarında şık restoranlar ve kafeler eşsiz lezzetler sunarken, sayısı az da olsa butik oteller konaklama anlamında hizmet veriyor. Fakat söylemekte fayda var ki ucuz bir yer değildir Portofino. Masanıza sipariş ettiğiniz lezzetlerin ücretini öderken Coperto ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım. Coperto İtalya’nın hemen hemen her yerinde geçerli olan masa düzeni vs. için alınan ödemedir. Fişinizde coperto yazdığını gördüğünüzde yadırgamayın sakın.

Küçük bir çarşısı olan kasabanın sokaklarını keşfe çıkın. Alışveriş anlamında güzel şeyler bulacaksınız. Dönmeden mutlaka limanda bir kalamar ya da kahve keyfi yapın. Bu görselliği seyre dalın içinize çekin.

İtalya seyahatlerinizde güvenli ve unutulmaz bir program için Kuzey İtalya’nın ilk ve tek Türkçe konuşan acentası İtalyada Viaggi/Travel ile https://www.italyada.it/iletisim den kontağa geçebilir, İtalya ile ilgili ilginç paylaşımlarını  https://www.facebook.com/italyada.it/ adresinden takip edebilirsiniz. Firmanın sahibi Ahmet Aybar ve İtalyan eşi Alessandra D’Angelo Aybar, kaliteli, güvenli, misafirperver ve neşe dolu hizmetleriyle sizlere İtalya’yı en güzel şekilde yaşatacaklar. Alessandra D’Angelo Aybar’ın mükemmel Türkçesiyle İtalya’yı keşfetmeye ne dersiniz?

Listenizde unutulmayanlar arasında yerini almayı başaracak Portofino. Tekrar gelmek için bahane üretmeye başladığınızı duyar gibiyim. Öyleyse hadi bir kez daha şarkıya kaptıralım mı kendimizi?

I found my love in Portofino
Perché nei sogni credo ancor
Lo strano gioco del destino
A Portofino m'ha preso il cuor

Nel dolce incanto del mattino
Il mare ti ha portato a me
Socchiudo gli occhi a me vicino
A Portofino rivedo te

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.