Selanik’in En Lezzetli Pastanesi: Terkenlis Pastanesi

Selanik’in En Lezzetli Pastanesi: Terkenlis Pastanesi

Selanik'e gelinir, şehir güzelce gezilir, alışveriş yapılır ve bir yer var ki uğramadan dönülmez. İşte Selanik'in en tatlı mekanı Terkenlis Pastanesi.

Evet ben her gittiğimde uğruyorum, bir kere tadınca bağımlılık yaratan lezzetler sunuyor size Terkenlis. Şehri gezip de yorgun düşünce kendinizi şımartacak bir sebep arıyorsunuz. O adres ise Terkenlis Pastanesi oluyor.

Terkenlis Pastaneleri aslında bir zincir şeklinde yani sadece Selanik'de değil Selanik çevresinde ve başkent Atina'da olmak üzere yaklaşık 15 şubesi olan bir pastane zinciri.

Stavros Terkenlis tarafından 1948 yılında ilk olarak Selanik'de kurulmuş olan Terkenlis Pastanesi yıllar içerisinde gittikçe büyüdü, sunduğu eşsiz tatlar ve kaliteli hizmeti Terkenlis'i marka olma yolunda hızla yükseltti.

Bugün en eski pastane ise Tsimiski Caddesi ile Aristoteles Meydanı'nın birleştiği köşedeki yerdir. Yani Selanik'in merkezi konumunda ve bulmak çok kolay. Zaten etrafa yayılan enfes kokular pusulanız olacak ve sizi kendine çekecek merak etmeyin.

Diğer şubesi ise, Ayasofya Kilisesi'ne doğru yürüyün, kilisenin hemen karşı tarafındaki köşede yer alıyor. Burada oturup yeme şansınız da var. Aristoteles Meydanı civarında olan en eski dükkanın tek dezavantajı oturacak çok az yer olması. Ama siz zaten lezzetlerin büyüsüne kapıldığınız için bunu sorun yapmıyorsunuz ki... Elinize alıp ayakta yemeye değecek kadar cezbedici ve özel tatlar...

1948'den bu yana kalitesinden ve hizmetinden hiç ödün vermemiş Terkenlis geleneksel Yunan lezzetlerini, bunun yanında Türk tatlılarını da servis ediyor.

İlk dikkatinizi çekecek olan Paskalya Çörekleri olacaktır, onların deyimiyle Tsoureki. Büyüklüğü ve görüntüsü ile acaba tadı nasıldır diye düşünemeden edemiyorsunuz. Ama şiddetle tavsiye ederim, mutlaka tadına bakın Paskalya çöreklerinin özellikle de çikolatalı olanına... Beyaz çikolata kaplı kestane dolgulu olan da size göz kırpıyorsa eh o da yerini alsın midenizde...

Hristiyan aleminin en önemli ve eski bayramı olan Paskalya zamanı yapılan bu lezzetli çörek yada bazılarının deyimiyle ekmek, Paskalya öncesi de sonrası da Terkenlis Pastanesi'nin vazgeçilmezi.

Yunanlar'ın meşhur simidi Koulouri ise her yerde olduğu gibi burada da baş tacı. "Kuluri" diye okunuşu olan simitlerin hangisinin tadına baksam acaba diye düşünmeyin. Bence hepsinden birer tane deneyin. Tuzlusu da var tatlısı da, Koulouri komşumuzun lezzetli simidi.

Türkiye ve Yunanistan arasında sürtüşmelere sebep olan simidin kökeni hakkında iki taraf da kendisine ait olduğunu iddia etse de, pişirme yöntemi, görünüş ve susam kalitesi açısından Türk simidi farklıdır Koulouri'den. Bunları düşünmenin yeri ve zamanı değil diye düşünüp komşumuzun Koulouri'sinin tadına bakın mutlaka.

Yunanlar hamur işi konusunda gerçekten çok yetenekliler. Taze çıkan börekleri ise ıspanaklı ya da peynirli olarak çıtır çıtır servis ediliyor. Bizim laz böreğini andıran tatlı börekleri de enfes.

İçeride camekanların ardında göreceğiniz farklı pasta türleri de hakikaten çok lezzetli. Çikolatalı, meyveli hiç farketmez hepsinin ayrı bir cazibesi var.

Büyük bir pasta yerine dilim pasta isteyenler için de alternatif o kadar çok ki... Bademli, fındıklı, çikolatalı, meyveli dilimler göz kırpıyor size. Dilerseniz elinize alıp Selanik sokaklarını tatlandırarak gezin.

Kazandibi tatlısı da pastanenin olmazsa olmazlarından. Cheesecake dilimleri ise son derece cezbedici. Nereye başınızı çevirseniz al beni diyen kek dilimleri...

Turtalara gelirsek hem meyveli hem de çikolatalı olarak satılıyor. Bol çikolatalı olanını denemenizi tavsiye ederim. Çikolatanın kalitesini damağınızda öylesine hissediyorsunuz ki, komşu bu işi biliyor deyip hakkını veriyorsunuz.

En yaratıcı lezzetlerden biri de Selanik Üçgeni dedikleri çıtır üçgen külah içine muhallebi doldurulmuş tatlıları. Enfes...

Kurabiyeleri de her daim taze ve mis gibi kokuyor. Kavala kurabiyesi malum hepimizin alışık olduğu bir tat. Ama Terkenlis Pastanesi'nin elmalı kurabiyelerinin tadını da keşfedin bence.

İnce uzun galeta tarzında yapılmış tuzlu kurabiyeler ise sepetlerde yerini almış. Hepsi çok güzel hepsi çok lezzetli.

Dilerseniz kutularda satılanlardan alıp evinize götürebilirsiniz. Pastanede sürekli sirkülasyon olduğu için ürünler taze, sunumlar şık. Personel ise son derece nazik ve güleryüzlü.

Yunan çikolatası Karyoka'ları da pastanede bulabiliyorsunuz. Tadına mutlaka bakın, her biri ayrı ayrı paketlenmiş karyokalar sadece Selanik değil bir çok şehirde bulabileceğiniz ürünlerdir.

Yaratıcı fikirlerle ortaya konmuş ilginç görünümlü tatlılar, özel günlerde günün anlamına uygun tatlar her an mümkün Terkenlis'de.

Çikolata kaplı şekerlemeler, meyveli toplar ise alıp götürebileceğiniz en güzel hediyelerden biri olabilir.

Dondurmaları da harikulade bu meşhur pastanenin. Çilekli, vanilyalı, limonlu, çikolatalı, sizin ki neli?

Sadece hamur işi ve tatlılar yok Terkenlis'de. Sağlıklı ve leziz salatalar ile doğal limonata ve içecekler de sizi bekliyor.

Selanik'e gelip de Terkenlis Pastanesi'ne uğramadan dönmek gibi bir hata yapmayın sakın. Zira akılları baştan alacak kadar lezzetli ürünleriyle kalbiniz Selanik'de kalacak.

Bitmedi elbet, diyelim diyet yapıyorsunuz ve bozmak niyetinde değilsiniz diyetinizi, öyleyse şekersiz kurabiyeler de kahvenize eşlik edebilir.

Acizane fikrim diyeti bir günlüğüne rafa kaldırın ve gönlünüzce yiyin, Terkenlis bağımlılık yaratır şimdiden söyleyeyim. Afiyetler Olsun...

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.