Yuvarlakçay, Köyceğiz | Kahvaltı | Yeme-İçme | Neler Yapılır?

Yuvarlakçay, Köyceğiz | Muğla’nın

Muğla’nın serinleten rotası Yuvarlakçay nerededir? Yuvarlakçay’ın özellikleri ve Yuvarlakçay’da yapabileceğiniz aktiviteler nelerdir? Sizler için yazdık...

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırlarında bulunan Yuvarlakçay, son dönemlerde adı en sık duyulan gezi rotalarından biri oldu. Sosyal medyada kendini Yuvarlakçay’ın buz gibi sularında etiketleyen, salıncak ile poz verenlerin sayısı gün geçmiyor ki artış göstermesin. Ünü gittikçe artan Yuvarlakçay'da siz de salıncağa binerken bir poz vermeye ne dersiniz?

Yaz sıcağından kaçmak isteyenlerle dolup taşan Yuvarlakçay, buz gibi suyu, ferahlatan doğası, menüsü zengin restaurantları ve su üzerine kurulu salıncakları ile her geçen gün turist potansiyelini artırıyor.

Peki Yuvarlakçay tam olarak nerededir? Buraya nasıl ulaşım sağlarsınız? Yuvarlakçay’da yapabildeceğiniz aktiviteler, tadabileceğiniz lezzetler nelerdir? Yuvarlakçay restaurantları ve dahası...

Yuvarlakçay Nerededir? | Yuvarlakçay Ulaşım

Yuvarlakçay, Muğla ilimizin Köyceğiz ilçesindedir. Marmaris-Fethiye ana yolu üzerinde bulunan, Köyceğiz’e bağlı Beyobası ya da Zeytinalanı tarafından ulaşım sağlayabilirsiniz. Genellikle tercih edilen yol Beyobası üzerindendir.

Köyceğiz merkezden 15 km uzaklıktaki Yuvarlakçay, Dalyan’a 25 km, Fethiye’ye 60 km, Marmaris’e 70 km, Muğla merkeze 74 km ve Akyaka'ya 50 km mesafededir. Kendi aracınızla geliyorsanız ana yol üzerinden Yuvarlakçay’a dönmeyi unutmayın. Şayet aracınız yoksa Köyceğiz merkezden Yuvarlakçay için minibüsler kalkıyor.

Yuvarlakçay Konum için Tıklayınız...

Yuvarlakçay Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin turizm cenneti Muğla, birbirinden eşsiz güzellikte destinasyonlara sahip. Muğla’ya geldiğinizde kendinize tatil rotası seçmekte biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü her bir ilçesi ve köyü, gerek tarihi gerekse doğal zenginlikler barındırıyor. Muğla’nın Köyceğiz ilçesi ise tüm bu saydıklarımızın önde gelen efendilerinden biri...

Köyceğiz, göl kenarında kurulu bir ilçedir. Cittaslow kabul edilen Köyceğiz, Türkiye’nin 16. Cittaslow şehri olmayı başardı. Sakin yaşam tarzı ve huzur veren doğasıyla gönülleri mest ediyor. Köyceğiz’de gezilecek yerler arasında öyle bir yer var ki buraya uğramadan gezinizi sonlandırmayın derim. Bahsettiğimiz yer son yılların en popüler noktalarından biri olan Yuvarlakçay...

Yuvarlakçay, Muğla’nın en serin cenneti desek abartı olmaz sanırım. Saklıkent Kanyonu’na ve Gökova'daki Azmak Nehri'ne küçük bir göz dağı veren Yuvarlakçay, buz gibi suları ve doğası ile akılları baştan almaya devam ediyor. Buraya giriş ücretli değildir. Sadece, çayın etrafında kurulu restaurantlarda birşeyler yiyip içerseniz bunlara ücret ödüyorsunuz.

Yuvarlakçay, Topgözü denilen kanyonun içerisinden akan çaydır. Topgözü Kanyonu pınarlarından doğan Yuvarlakçay, yaklaşık olarak 2295 metre yükseklikteki Sandras Dağı’nın kar sularıyla beslenmektedir. Yuvarlakçay, Topgözü Kanyonu’nu aşarak Köyceğiz Gölü’ne ulaşmakta ve gölü beslemektedir. Köyceğiz Gölü’ne kaynak sağlayan bu çay, turizme kazandırılmasıyla birlikte ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştır.

Böylesi kar sularıyla beslenen çayın haliyle suyu da buz gibi. Zaten burayı da farklı kılan soğuk suyu ve doğası. Su 6-7 derece ve içine girmek cesaret istiyor. Fakat etrafta suyun içerisinde yüzen onlarca kişi görmeniz mümkün. Burası, kavurucu yaz sıcağında serin ortam arayanlar için bulunmaz bir nimet. Suyun başında otururken dahi serinlik hissediyorsunuz. Yaz sıcaklarının bunaltıcı hale geldiği Muğla ve çevresinde Yuvarlakçay müthiş bir kaçış alternatifi sunuyor.

 

Bir çok noktada irili ufaklı şelaleler oluşturan çay, akış şeklinden ötürü Yuvarlakçay olarak adlandırılmıştır. Yuvarlanarak aktığı söylenen çay, yaz-kış çok soğuk. Hani “Yazın giderim yüzerim, yaz sıcağında ne olacak ki” diye düşünenlerdenseniz fikrinizi değiştirmenizi öneririm. Zira ayağınızı değdirdiğiniz an kuvvetli bir geri çekilme hissi geliyor. Tüm hücrelerinizin buruştuğunu hissedecek kadar ürperiyorsunuz. Sonrası ise alıştırma aşaması... Ve sonrası buz gibi suların içinde balık misali kıvrılıyorsunuz. Bu kıvrılma çevikliğinizden falan değil, baya baya donma hissi çöküyor içinize...

Tabiki bu söylediklerim benim gözlemim ve yorumum. Zira soğuk su sevenler çoğunlukta. Cesaretini toplayanlar suyun içinden çıkmak istemezken, suya elini bile sürmeyenlere farklı bir alternatif göz kırpıyor: Salıncak...

Sosyal medya hesaplarında salıncağa binerek boy boy poz veren güzel yurdumun insanı bu işi biliyor. Dahası; buradaki tesisler bu işi çok daha iyi biliyor. Eskiden bir kaç salıncak varken, şimdilerde her tesisin kendine has üç beş salıncağı mutlaka var. “Aaa Fatma teyze bile binmiş, instagramda fotoğraf paylaşmış. Benim neyim eksik bende salıncakta resim isterim” diyenlerin sesleri etrafınızda yankılanıyor. Şimdi sıra size geliyor. Buraya gelip de salıncak keyfi yaşamadan dönmem diyorsanız, Yuvarlakçay üzerinde kurulu salıncaklardan birine mutlaka binin.

Bazı ziyaretçiler salıncağa binip salıncaktan kendilerini suya bırakıyorlar. Bazı tesislerde suya girmek için özel kaydırak dahi bulunuyor. Yuvarlakçay’da kurulu tesislerden birinde dilerseniz kahvaltı dilerseniz yemek eşliğinde huzur dolu bu deneyimi yaşamak lazım. Yaz sıcağında bile olsa bu doğal klimalı çay kenarında sıcacık bir bardak çay iyi gider. Hele suya atlayıp da yüzenlerdenseniz bir çay ısmarlayın kendinize şöyle en iç ısıtanından...

Yuvarlakçay’a geldiğinizde birçok restaurant göreceksiniz. Burada seçim size kalıyor. Dilerseniz en yukarı kadar aracınızı sürün ve Topgözü Kanyonu’nun biraz keyfini çıkarın. En yukarıdan aşağıya bir çok tesis var, hepsinde kahvaltı-yemek-salıncak ve dahası mevcut.

Yuvarlakçay Çınar Restaurant Butik Otel Kamping

Restaurantlar öğleye kadar kahvaltı hizmeti veriyor. Öğleden itibaren ise diğer öğünlere geçiliyor. Buradaki çınar ağaçlarının gölgesinde kurulu sofralarda, serin bir havada sıcak yaz günlerine nispet yapabilirsiniz. Yeme-içme alternatifi çok. Ailenizle baş başa doğayı kucaklamak ve kafa dağıtmak için tercihinizi Yuvarlakçay’dan yana yapmalısınız. Bölgeden özellikle haftasonu günübirlik gelen çok kişi var. Şayet siz Muğla’ya tatil için geliyorsanız en azından 2 saatinizi buraya ayırın derim. İnanın pişman olmayacaksınız...

Yuvarlakçay’da Ne Yenir? | Yuvarlakçay Restaurantları

Yuvarlakçay’da suyun kıyısında kurulu bir çok işletme var. Tabiatla baş başa, cıvıl cıvıl kuş sesleri arasında bir öğün kendinizi şımartmanıza yetecektir.

Restaurantlarda öğle saatlerine kadar kahvaltı hizmeti verilmektedir. Serpme kahvaltı şeklinde sunulan öğünde seçenekler çok. Tercihim kahvaltı diyorsanız biraz erken davranıp Yuvarlakçay’da kahvaltı yapabilirsiniz.

Yuvarlakçay Çınar Restaurant Butik Otel Kamping

Kahvaltı dışında genel olarak alabalık tarzı tercih ediliyor. Bölgenin alabalıkları taze ve leziz. Alabalıklar genellikle kiremitte yapılıyor ve odun ateşinde pişiriliyor. Kiremitte alabalık, kiremitte levrek ve çipura, tandır kebap, kavurma, et çeşitleri, salatalar, mezeler, tatlılar ve hepsinin sonrasında taze demlenmiş bir bardak çay... Değmeyin keyfinize...

Burada yemek yiyebileceğiniz hatta konaklama yapabileceğiniz bir çok tesis var. Yuvarlakçay’daki Restaurantlar:

1- Yuvarlakçay Topgözü Pınar Restaurant (Bu tesisin ayrıca konaklama imkanı da bulunmaktadır). Ayrıca suyun kaynağına en yakın restoran olduğu için yürüyerek keşfe çıkabilirsiniz.

2- Yuvarlakçay Çınar Restaurant & Butik Otel (Yeme-içme ve konaklama mevcut) Yemekleri ve kahvaltısı çok leziz, sunumlar güzel.

3- Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant

4- Botanik Garden Restaurant

5- Su Sesi Restaurant

6- Vadi Restaurant

7- Doğa Restaurant

8- Akarsu Restaurant

9- Şelale Restaurant

10- Salıncak Restaurant

Bu 10 restaurantla sınırlı değil elbet. Yuvarlakçay’da sayıları 20’yi bulan işletme var. En güzeli kendiniz karar verin. Çünkü hepsinin ambiyansı güzel, hepsi doğayla baş başa ve huzur verici.

Yaz sıcağında doğal klima etkisi isteyenlere Yuvarlakçay şiddetle tavsiye edilir. Asırlık çınarların gölgesinde serinlemeye ve dinlenmeye ihtiyacınız varsa durmayın gelin. Salıncakta sallanıp biraz çocukluğunuza inmek sizin de hakkınız...

Yolunuz Köyceğiz taraflarına düşerse, Köyceğiz merkezde göle karşı keyif yapmayı, Dalyan’ı gezip, İztuzu Plajı’nda yüzmeyi, Sultaniye Kaplıcaları’nda şifa arayıp Yuvarlakçay’da da altın vuruşu yaparak ruhunuzu dinlendirmeyi unutmayın.

Muğla’nın soğuk cenneti Yuvarlakçay sizleri bekliyor...

Seyahatleriniz RehberName tadında olsun...

 

 

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.