Barış Manço ve Barış Manço Müzesi

Kaç gün oldu saymadım

Yoldan geçeli

Mevsimler geldi geçti görüşmeyeli...

Evet, görüşmeyeli tam 20 yıl oldu. Yeri hiçbir zaman doldurulamadı derler ya hani işte Barış Manço'nun yeri gerçekten doldurulamadı. Kulaklar hep onun eşsiz şarkılarını duymak istedi gözler hep ekranlarda onu aradı. O günden bugüne aynı duyarlılık ve özveriyle, sevgiyle televizyon programı yapılamadı. Yapılamadı çünkü 7 den 77'ye herkesi kucakladı o. Para kazanmak değildi amaç sadece aynı zamanda  mutlu olmak ve mutlu edebilmek, farkındalık yaratmaktı  7 den 77'ye herkese.

Barış Manço 2 Ocak 1943 yılında İstanbul'da doğdu. 56 yıllık yaşamına neler sığdırmadı ki;

Galatasaray Lise ‘sinde müzikle tanışan sanatçı öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi'nde tamamladı. 1970  yılında "Dağlar Dağlar" plağı ona ün kazandırdı ve  Platin Plak getirdi. 1971 yılında "Kurtalan Ekspres" grubunu kurdu.1975 yılında ilk albümü "2023" ile yoluna devam etti ilk klibi de "Hey Koca Topçu “ya çekildi.

200 ün üzerinde şarkı besteleyen Barış Manço'nun şarkı sözleri her biri birbirinden anlamlı:

Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi?

Yaz dostum selam almayana yiğit denir mi?

Yaz dostum altı üstü beş metrelik bez için,

Yaz dostum boşa geçmiş ömre adam denir mi?    

Değil mi ama?

Biz her ne kadar yazmaya çalışsak da anlatamayız onu zaten kendisi yapmış olduklarıyla hala insanların akıllarında 1988 yılında başladığı "7 den 77'ye" programıyla küçükten büyüğe,1998 yılında başladığı "Adam Olacak Çocuk" ile bugün dahi onu  tanımayan çocukların gönüllerinde yer etmiş durumda. Kazandığı on iki altın ve bir platin plak onun yaptıklarının sadece görsel kanıtı.

Şarkılarının Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca ‘ya çevrilmiş olması onun sadece ülke geneli değil dünya çapında sevildiğinin bir göstergesi. "Ekvatordan Kutuplara"  100'ü aşkın bölgeyi hem gezdi hem bizlere anlattı ekranlarda ilk olarak dünyayı tanıtmaya başlayanlardan biriydi.

1999 yılı  1 Şubat saat 01.30'da kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Barış Manço "Eğer ki ölürsem bir gün öldüğüm günü değil de doğduğum günü hatırlayın" der ve yaşadığı ev Kadıköy Belediyesi ve Manço ailesi iş birliği ile  müzeye çevrilir. Müze Barış Manço'nun hayatını anlatıyor onunla özdeşleşen yüzüklerini, pasaportlarını, kıyafetlerini, kamera, fotoğraf makinası, ödüllerini merak ettiğiniz her şeyi bu müzede görme şansı sunulmuş bizlere...

Eğer ki hayatta olsaydı 76.yaşını kutluyor olacaktı Barış Manço ölümünün 20.yıl anısına farklı şehirlerde birçok etkinlik düzenlenecek... Kadıköy Belediye'sinin düzenlediği "Barış'a Gidiyoruz" yani Barış Manço'nun Vapur'una binip Kanlıca'daki mezarında anılacak.    

Aslında Barış Manço yaptıklarıyla kuşaktan kuşağa adı gibi barış, huzur ve sevgiyle her daim hatırlanacak.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.