Ne Kutsal Meyvesin Sen Zeytin

Bir meyve düşünün ki size insanoğlunun var oluşunu anlatsın, bir meyve düşünün ki bereketi anlatsın, bir meyve düşünün ki geceleri sizi aydınlatsın ve yaralarınıza merhem, hastalığınıza şifa olsun, barışın ve kardeşliğin sembolü olsun.

Anlatmakla bitmez tabiri bence zeytin için kullanılmalı; Sizce de öyle değil mi? Şöyle bir baktığınızda hiç solmayan daima yeşil kalan yaprakları yaşamın kanıtı değil mi? Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük höyüklerinden biri olan Oylum höyükteki kazılarda bulunan zeytin çekirdeklerinin M.Ö 4000e ait olduğundan bahsediliyor.

İlk olarak Samiler tarafından ıslahı gerçekleştirilip, kültüre alınan zeytinin ana vatanı Güneydoğu Anadolu bölgesini de içine alan Yukarı Mezopotamya ve Ön Asya’dır. Mısır üzerinden Tunus ve Fas, Anadolu’dan Ege  böylece Yunanistan, İtalya ve İspanya'ya ulaşır. İran’dan ise  Pakistan ve Çin'e ulaşır  tüm dünyayla böyle buluşur...

"Zeytin bütün ağaçların ilkidir “der ve Âdemoğlu ile tanışır. Eski Ahitte " Refahın ve bolluğun sembolü zeytin " diye bahsedilir. Nuh tufanında ise Hz. Nuh yeryüzünden suların çekilip çekilmediğini anlamak için beyaz bir güvercini salar gemiden ilk gidişinde boş döner beyaz güvercin, bir hafta sonra tekrar keşfe çıktığında ise ağzında zeytin dalı ile döner işte bundan ötürü"...ve insanlık zeytinle yeniden doğar."

Eski Mısır'da tanrıça İsis'in meyvesi..." Eski Yunan'da "Bereket ve barışı temsil eden tanrıça Athena'nın armağanıdır." "Kutsal bir aileden gelmiş olmanın en önemli işareti bir zeytin ağacının altında doğmuş olmaktır" Homeros'un yolculuğunu anlattığı kitabında ise Ege'den bahsederken dinlenmek için gölgesinde oturduğu zeytin ağacının kulağına "Herkese aidim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım" diye fısıldadığından bahseder."

Antik Yunan'da yedi bilgeden biri olan Solon'un koyduğu kanunlarda zeytin ağacı kesmenin ağır cezaları vardır ve zeytin ile ilgili ilk kanun Solon kanunlarıdır. Maalesef ki bizim kültürümüzün adeta bir parçası olmasına rağmen Anadolu’dan hiç bahsedilmez.

Homeros'un Batıya duyduğu yakınlıktan dolayı hep Antik Yunan olarak geçer ama Milet’in, Foça’nın, Efes’in, Erythrai'nin( Ildır) Klazomania (Izmir sahil şeridi) ve Asos'un da Helen medeniyetinin bir parçası olduğu ve Anadolu’da olduğu pek bilinmez.

Aslında Kuran'ı Kerimde de Kutsallığından bahsedilir zeytinin: Nur Suresi’nde, Tin Suresi’nde, En'am suresinde anlatılır zeytin. Her daim kutsaldır üzerine ant içilen tek meyvedir...

Bakımı hiç bitmez zeytinin hep ilgi ister hasat zamanı kış mevsimidir. Tane Tane toplanır zeytin, bazen sanki bir gelinin eteğinden toplanır gibidir bembeyaz karın üstünde simsiyah zeytinler. Bir bebek gibi olmasına rağmen yüzyıllarca yaşar 3000 yaşında olan zeytin ağaçlarına rastlanmıştır.

Uzun yaşamın sırrı yapraklarındaki oleuropein maddesidir ve yine yapraklarından çıkan kalsiyum elenolaten onu tüm zararlı bakteri, mantar ve dış etkenlerden korur. Yazları sıcak kışları ılıman iklimleri sever o yüzden en çok Marmara ve Ege Bölgesi'ni seçer ülkemizde.

Tesadüf değildir, zeytin ağacının yaşamın başlangıcı, akıl ve zaferin sembolü olması. Zeytin dalının barışın ve kardeşliğin sembolü olması. Zeytinyağının da saflık ve sadeliğin sembolü olarak  kabul edilişi.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.