Yedigöller Gezi Rehberi: Batı Karadeniz'in Yedi Güzelleri

Kezban Özcan | 2019-10-23

Sonbaharın en özel rotası Yedigöller'de, muhteşem renk cümbüşü içinde ruhunuzu dinlendirecek bir güne ihtiyacınız varsa, durmayın haydi yola çıkıyoruz...
Rotamız; Bolu'nun en güzelleri Yedigöller…


Türkiye'nin zengin göl kaynaklarına sahip olan Bolu ili, sahip olduğu eşsiz güzellikteki gölleriyle yüzlerce doğaseveri ağırlıyor. Batı Karadeniz Bölgesi'nin kıymetlisi Bolu'nun "Yedi Güzelleri" ise Yedigöller şüphesiz.

Doğada olmak insan ruhuna iyi gelir. Bazen bir ağaca sırtınızı yaslamak etrafınızdaki onlarca insandan çok daha fazla güven verir size ya da bir göl kenarında yediğiniz ekmek arası, dünyanın en lezzetli lokantasının ününü siler geçer damağınızda unutulmaz tat bırakır, ee tabi anılarınızda da.

Doğa her baharda dirilip sonbaharda uyurken bile insanoğluna vefasını öylesine içten sunuyor ki... Baharda yeşeren yapraklar sonbaharla beraber sarıdan kırmızıya dönerken bile insanın ruhuna dokunarak veda ediyor.


Yedigöller'in vefası da aynı aslında. Hem baharda çok güzel hem de sonbaharda. Sunmuş olduğu renk cümbüşüyle ruhunuza ve yüreğinize dokunuyor adeta.

Bolu'dan minibüslerle yola çıkıyoruz. Milli park statüsünde olan Yedigöller'e ulaşmak biraz zaman alsa da, yolda göreceğimiz unutulmaz manzaralar bizi bizden alıyor. 1965 yılında milli park olarak koruma altına alınan Yedigöller Milli Parkı, Bolu'ya yaklaşık 40 km. mesafede.

Yol üzerinde Gurbet Kayası denilen yerde küçük bir mola vermek hem gönlümüze hem midemize iyi gelecek. Közlenmiş patates, haşlanmış mısır ve taze demlenmiş çay eşliğinde Semen Dağları'nın tertemiz havasını içimize çekiyoruz. Burada birkaç emektar köylümüzün hazırladıkları lezzetler ve yöresel ürünler mutlaka tadılmalı ve alınmalı. İnanın pişman olmayacaksınız.


Yolumuza devam ederken dilerseniz Kapankaya Manzara Seyir Yeri’nden de aşağıdaki göllere bir selam yollayabilirsiniz. Burada hakim bir tepe üzerinden baktığınızda küçük de olsa göller gözlemlenebiliyor.

Gişeyi geçip milli park ücretimizi ödedikten sonra araçtan ineceğimiz noktaya geldiğimizde artık gölleri görmeye başlıyoruz. Hemen sol tarafta İncegöl... Öylesine doğal ve öylesine güzel ki; sonbaharın tüm asaletini almış sanki omuzuna...

Yedigöller Milli Parkı adı üzerinde tam 7 göl barındırıyor. Birbirinden farklı bu 7 göl: Sazlıgöl, Nazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Seringöl ve Büyükgöl.

Severiz hikayeleri elbet, hele aşk hikayelerini çabucak konduruveririz güzel olan şeylere. Bu yedi güzel gölün de yedi aşık çiftten geldiğine inanılır. Günün birinde 7 aşık çift bu 7 güzel gölün kenarında aşklarını haykırırlar birbirlerine.

En büyük aşık çift Büyükgöl'ün kenarında yaşar aşkını. Küçük olan çift ise Küçükgöl'ün kıyısında fısıldar sevdasını. Saz çalan çift ayrılamaz Sazlıgöl'ün tellerinden. Nazlı kız da vazgeçemez bir türlü sevdiceğine naz yapmaktan ve oluverir ismi Nazlıgöl.

Derin ve anlamlı bakar bir diğeri sevdalısına Deringöl'ün kenarında. Sonra aşklar yalan olur belki de soğukluk girer araya. Seringöl çok üzülür tüm bu olanlara... Dedim ya hikayeler güzel ama Yedigöller çok daha güzel...

Yedigöller heyelan set gölleridir. Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi Karadeniz'deki göllerin oluşumu genelde bu şekildedir. Toprak kayması sonucu vadi önlerinin kapanmasıyla oluşan bu set gölleri zamanla daha çok dikkat çekmiş ve doğa severlere kucak açmıştır.

İncegöl ile başlayan Yedigöller gezimiz öylesine eşsiz kareler sunuyor ki heyecanlanmamak mümkün değil. İncegöl'den arka tarafa doğru patika yolu takip ettiğimizde ise Sazlıgöl çıkıyor karşımıza. Yine çok güzel yine çok etkileyici ve tabiki kızıl bahar…

 


Bu ilk durduğumuz noktada dört adet göl yer alıyor. Buradan direk aşağı inerseniz buradaki gölleri kaçırmış olursunuz. O yüzden tavsiyem mutlaka yürüyerek keşfedin bölgeyi. İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl ve Küçükgöl burada yer alıyor. Aşağıda ise Deringöl, Seringöl ve Büyükgöl yer alıyor.

Diğer üç göl ile aralarında 100 metrelik bir yükselti farkı olan bu ilk noktadaki göller sonbahara yakışırcasına renklerini takınmışlar. Fotoğraf çekmeye doyamıyoruz elbet. Nazlıgöl adı gibi nazlanırcasına poz veriyor.

Küçükgöl ise diğerlerine oranla daha küçük olduğu için Kurugöl diye de anılıyor. Yaz döneminde ise neredeyse tamamen kuruyan göl, yağışlarla beraber Nazlıgöl’den akan sularla küçük bir göl halini alıyor.

Buradaki en büyük göl Nazlıgöl diğer adıyla Şelale Gölü. Suları sızarak şelale oluşturduğu için Şelale Gölü olarak da anılıyor.

Nazlıgöl'ün kenarında onlarca çadır görüyoruz. Mevsimine göre çadır severlerin vazgeçilmezi oluyor Yedigöller. Milli park içerisinde çadır kurmak isteyenler için alanlar var. Doğayla baş başa olmak isteyen tutkunların adresidir burası.

Nazlıgöl'den aşağıya patika yoldan indiğimizde ise Dilek Çeşmesi karşılıyor bizi. Tam yedi çeşmeden akan buz gibi billur su, yedi güzel göle yakışan yedi çeşme. Boşuna değildir elbet 7 oluşu. Kainattaki uyumdur 7 ve 7'nin evrendeki varoluşu. Ahengin ve bütünlüğün geldiği noktadır 7, öyleyse 7 kere 7 çeşmeden şu içelim mi?

Dilek çeşmelerinden sonra doğanın içinde yürüyüşümüze devam ediyoruz. Kendiliğinden düşen ağaçlar, topraktan fırlamış mantarlar, tertemiz akan su ve insanı kıskandırıcasına dans eden renkler.

Düşen yapraklar göllerin üzerine ayrı bir görsellik katarken; sarının kahveye, kahvenin kızıla duyduğu aşk, birlikte yaptıkları tango gibi, uyumlu ve etkileyici... Derin bir nefes çektirtecek kadar huzur dolu...

Bu aşağı kısımda diğer üç gölü görüyoruz. Büyükgöl, göllerin arasında en büyük olan. Deringöl ise en derin elbet. Bu alanda küçük bir kafetarya yer alıyor. Oturabileceğiniz masalar var, dilerseniz sıcak bir çay yada ekmek arası aperatifler.

Seringöl'e gitmek için birazcık yürümeniz lazım. Mengen istikametine gider gibi yola düşerseniz Yedigöller'in son nadide güzelliği ile de tanışmış olacaksınız.

Yedigöller Milli Parkı içerisinde dolu dolu birgün yaşamak sizin elinizde. Doğayla başbaşa olmak istiyorsanız baharını ama illaki sonbaharını mutlaka yaşayın Yedigöller'in.


Yiyecek açısından beklentiniz çok yüksek olmasın. Yeme içme kısıtlı olsa da önceden yanınıza alacağınız aperatifler ile açlığınızı bastırabilirsiniz. Karın doyurmak ne ki, ruhunuzu doyuracağınız enfes bir rota burası. Kendi içinize yapacağınız huzur dolu bir yolculuk.


Başka Neler mi Yapabilirim Yedigöller'de?

* Kurugöl'den Büyükgöl'e ana yoldan inerken yol üzerindeki tabelada Pisagor Ağacı yazan yerden biraz içeri yürürseniz ilginç bir ağaç göreceksiniz. İki farklı kökten doğup üçgen şeklini alarak birleşen ve Pisagor Üçgeninden esinlenerek bu ismi alan ağaç bölgenin ilginç görülesi yerlerinden.

* Milli Park içerisinde mangal yakmak yasak fakat milli parkın içerisine girmeden evvel yol üzerinde yer alan ufak tefek mekanlarda ekmek arası yiyebilirsiniz. Dilerseniz sımsıcak bir çay iyi gider.


* Yol üzerinde Manda Göletlerinin olduğu alanda araçtan inip fotoğraf çekebilirsiniz, tabiki mandaları çok rahatsız etmeden. Sonrasında ise enfes bir manda yoğurdu yemek sağlıklı ve lezzetli bir karar olacaktır.

* Şayet kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız milli park içerisinde çadır kurma alanları var. Buralarda çadır kurup keyfini çıkarabilirsiniz.

* Ya da bungalov tarzı konaklama imkanı sunan yerlerde birkaç gün kendinizle başbaşa kalabilirsiniz.

* Göllerin olduğu alanda patika yollardan mutlaka yürüyün. Tahta köprülerden geçip floranın çeşitliliğine ve doğanın mükemmelliğine şahit olun.

*En önemlisi de koruyabilmek aslında. Tertemiz bir doğanın bize sunduğu huzura, vefalı olabilmek ve çevreyi kirletmemek.

Hayatınızda bir gününüzü bu Yedi Güzellere mutlaka ayırın. Biraz yeşil, biraz sarı, biraz kızıl ve en çok da huzur... Keyifli keşifler diliyorum.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.