• Arama

2019 Avrupa Kültür Başkenti İlan Edilen İtalyan Şehri Matera

Bir şehri ilk kez gördüğünüzde, hani bazen kalbiniz keşfetme heyecanıyla hızlanır, sizi kendinizden alır ve oradan oraya sürükler ya işte Matera tam da böyle bir yer. Sessiz ve huzurlu, gizemli ve görkemli, tarihi ve büyüleyici...

Her yıl Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen şehirler arasında 2019 yılının Kültür Başkenti ünvanını aldı Matera. İtalya'nın Basilicata bölgesinde yer alan şehir binlerce yıllık geçmişiyle tarih kitaplarında yerini almayı başarırken, asırlar içerisinde yokluk ve zorluklar yaşamış, göçlere tanıklık etmiş tüm bunlara rağmen tekrar ayağa kalkarak 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmayı başarmıştır. Üstelik 1993 senesinde de UNESCO'ya dâhil edilmiştir.

Şehre ilk ayak bastığınızda modern binaların arasından yürürken birazdan karşınıza çıkacak olan tarihi yerleşimi kestiremiyorsunuz. Nihayet Belvedere Piazzetta Pascoli'ye ulaştığınız an işte tüm görkemiyle Matera. Buradan manzara öylesine güzel ve net ki biran evvel kendinizi şehrin sokaklarına atmak istiyorsunuz. Kaybolma hissi umurunuzda bile değil keşfetme duygunuz böylesine ağır basmışken…

Sassi di Matera (Matera'nın Taşları) yani şehrin tarihi kısmı MÖ.10 binlere kadar gidiyor ki dünyanın en eski sürekli yerleşim görmüş olma özelliği Matera'ya ayrıcalık katıyor. Kayalara oyulmuş mağaralarda öylesine zor yaşam sürmüş ki buranın sakinleri, tek gözlü bu mağaralarda kalabalık aileleri ve hayvanları ile barınmak zorunda kalmışlar. 

Derin bir kanyon ve tabanından akan 'Torrente Gravina' yani Gravina deresi kenarında oyularak yapılmış onlarca mağara. Asırlarca bu oyulmuş mağaralarda verilen zorlu yaşam mücadelesi ama biran olsun yerleşimlerini terk etmeyen Sassi halkı.

Ta ki 1950'lere gelene kadar. O dönemde verilen kararla halk yeni kurulan mahallelere göç etmeye zorlanır. Çünkü Sassi di Matera'da hayat şartları öylesine kötü hale gelmiştir ki hastalıklar, ölümler, sefalet halkı iyice ezmiştir.

Sassi halkının taşınmasıyla iyice kaderine terkedilen tarihi yerleşim sinema sektörünün bölgeyi tekrardan keşfedip filmler çekmesiyle birlikte yeniden canlanmıştır. Öyle ki bugün turizmin meyvelerini toplayan Matera binlerce turisti ağırlamayı başarmaktadır.

O mağaralarda artık sefalet yok, bunun yerini müzeler almış durumda. Kıvrımlı daracık sokaklarında ellerinde fotoğraf makineleriyle heyecanla koşuşturan onlarca gezgin için Matera büyüleyici bir şehir. Bizler için Anadolu'dan benzer bir örnek Kapadokya adeta.

Matera öylesine andırıyor ki Kapadokya'yı kendinizi kayalara oyulmuş mağaralarıyla ünlü Katpatuka'da hissediyorsunuz bir an. Peki ya size Ürgüp ile Matera'nın 2014'den bu yana kardeş şehir olduğunu söylesem. İşte şimdi bu benzerlik konusunda hiçbirimiz yanılmadığımızı anlıyoruz.

Yükselen çan sesleri arasında şehri keşfederken göreceğiniz onlarca güzel kilise bölgenin mimarisiyle müthiş uyumlu. Daracık sokaklarında yürürken karşınıza merdivenli yokuşlar, kemerli geçişler, Matera'nın katmanlı evleri ve ilginç bacaları çıkıyor.

Zamanında su sarnıçları ve kanalizasyon sistemi de bulunan şehri izlemeye doyamıyorsunuz. Onlarca fotoğraf karesi yetmiyor bir tane daha çekmek için bahane arıyorsunuz adeta.

Bir zamanlar mağara olarak oyulup şimdilerin butik otellerine dönüştürülmüş onlarca işletme konaklama imkânı sunuyor. Yemek yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Sassi di Matera’ya doyamayanlara son tavsiye; şehir manzaralı kafelerden birinde bütün günün yorgunluğunu atmak ve şehri seyre dalmak için bir fincan espresso.

İtalya seyahatlerinizde güvenli ve unutulmaz bir program için www.italyada.it seyahat acentasının sayfasını mutlaka ziyaret ediniz. Kuzey İtalya’nın ilk ve tek Türkçe konuşan acentası İtalyada’nın sahibi Ahmet Aybar ve İtalyan eşi Alessandra D’Angelo Aybar, kaliteli, güvenli, misafirperver ve neşe dolu hizmetleriyle sizlere İtalya’yı en güzel şekilde yaşatacaklar. Alessandra D’Angelo Aybar’ın mükemmel Türkçesiyle İtalya’yı keşfetmeye ne dersiniz?

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.