Çanakkale’de Damakları Şenlendiren 4 Mekan

Çanakkale’de Damakları Şenlendiren 4 Mekan

Çanakkale'de Damakları Şenlendiren 4 Mekan Hangileridir? Çanakkale'ye geldiğinizde bu 4 restorana fırsat dahilinde mutlaka uğrayın.

Çanakkale, boğazın kıyısında kurulmuş bir liman kenti… Yıllar boyunca da beraber huzur içinde yaşamış olan Rum, Ermeni ve Türk yaşamı, ortaya enfes bir mutfak kültürünün ortaya çıkmasını sağlamış. 

Tabi bu yazıda bu kadar zengin bir kültüre ait mutfağı tam anlamıyla anlatma imkanımız yok ama en azından Çanakkale’ye gelip karnınızı doyurduğunuzda kendinizi iyi  hissedeceğiniz ve giderken "iyi ki gelmişim" diyeceğiniz, gurmelere layık  bazı güzel mekanları tanıtacağız.

Büyük şehirlerle karşılaştırıldığında fiyatları son derece mütevazi kalan bu restoranlar, Çanakkale’ye her geldiğinizde uğramadan geçemeyeceğiniz yerlerden biri olacak. İster ailenizle, isterseniz kocaman bir turist grubuyla da gelseniz aynı güzel hizmeti alabileceğiniz bu restoranlardan bazıları…

1. Yalova Restaurant

Çanakkale’nin en eski restoranlarından biri olan Yalova Restaurant, feribot iskelesi civarında Gümrük binasının hemen yanında, kırmızı rengiyle bir tarafında Çimenlik Kalesi, bir tarafında Kilitbahir Kalesi manzarasıyla önünden geçen herkesin şöyle bir bakıp iç geçirdiği yerlerden biridir aslında.

Deniz kenarında doyulmaz bir manzaraya sahip olan Yalova, aslında kentin tarihi miraslarındandır. Çünkü 1940’dan beri faaliyetini sürdürmektedir.

Büyük şehirlerle karşılaştırıldığında fiyatları oldukça mütevazi kalan Yalova’nın onlarca çeşit mezesi, deniz ve et ürünleri hem gözünüzü hem de damaklarınızı şenlendirecektir. Özellikle deniz ürünleri ve zeytinyağlı mezeleri muhteşem. Ama isteyenlere tavuk ve kırmızı et alternatifi de mevcut.

Rezervasyon Telefonu: 0 286 2171045

2. Maydos Restaurant

Yine deniz kenarında, hatta yemek arasında ayakkabılarınızı çıkarıp kumda yürüyebileceğiniz kadar sahilin dibinde ama bu sefer Çanakkale’ye tam karşı kıyıdan yani Eceabat sahilinden bakan şahane bir mekan burası. Gün batımında ise keyifli bir akşam yemeği için enfes bir seçim.

İstanbul tarafından gelirken yolunuz üzerinde, şehitlik ziyareti yaparsanız önünden geçiyorsunuz. Çanakkale merkezdeyseniz de aracınızı bırakıp atlayın feribota. Martıları seyrede seyrede gelin Eceabat’a. İskeleden birkaç dakika sonra Maydos Restaurant’tasınız.

İster ailenizle, küçük arkadaş grubunuzla, isterseniz de bir otobüs misafir grubuyla gidin, Maydos sizi ağırlayacaktır. Mevsim balıkları müthiş. Ama isteyene tavuk ve kırmızı et altenatifi de var.

Hayvansal ürün tüketmiyorsanız da zeytinyağlı mezeler o kadar çok çeşit ki, karnınızı doyurmadan ayrılmanız mümkün değil. Çanakkale’ye her geldiğinizde müdavimi olacağınız mekanlardan. Bu arada gözünüz korkmasın, fiyatlar son derece makul.

Rezervasyon Telefonu: 0 533 2232405

3. Mor Salkım Meyhanesi Restoran

Çanakkale kordonun bir arka sokağında, tarihi Fetvane Sokak’ın en güzel yerlerinden biri, hatta sokağın sembollerinden biridir Mor Salkım. 13:30’dan gece saatlerine kadar kesintisiz hizmet veren Mor Salkım’ın yıllardır uğramadan geçmeyen belli bir müdavimi mevcut.

Kendinizi Türk filmlerindeki sahnelerden birinde hissedercesine, sade dizaynı ve son derece lezzetli mezeleriyle gönülleri fethediyor. Peynirli patlıcan mezesi bir efsane, mutlaka denemelisiniz.

Kalabalık bir grupla gidiyorsanız rezervasyon yaptırmanızı öneririz.  Tek eksiği deniz manzarası. O da 100 metre arkanızda aslında. Son derece lezzetli yemeklerin yanında fiyatları da makul sayılan Mor Salkım’ı çok beğeneceksiniz.

Rezervasyon Telefonu: 0 286 2140480

4. Truva Restaurant

İzmir - Çanakkale karayolu üzerindeki Truva Opet Dinlenme Tesisleri’nde bulunan işletme, öncelikle son derece hızlı ve güleryüzlü personeli ile dikkati çekiyor. Ana yol üzeri olması, geniş bir alanda hizmet vermesi ve restoranın içindeki çocuk oyun alanı herkese hitap etmesini sağlıyor.

Son derece temiz ve nezih bir yer burası. Sadece birkaç kişi değil kalabalık gruplara da aynı kalitede ve hızlı hizmet verebilmesi de en önemli özelliklerinden biri. Et ve pide ağırlıklı menüde, en iyi yerel ürünler kullanılıyor. Edirne ciğeri ve Karadeniz pidesi bir efsane.

Personel çok kibar, çok ilgili ve sabırlı.  Mutfak tertemiz; zaten servis gözünüzün önünde hazırlanıyor. Menüde alternatif çok; asla aç kalkmazsınız. Servis tabakları da dolu dolu. Bol kepçe dolduruyorlar. Buna rağmen fiyatlar son derece makul.

Aynı işletmenin aynı kalitede bir şubesi de Gelibolu Yarımadası’nda. Eceabat girişinde Opet Tesisleri’nde bulunan Truva Opet Restaurant aynı temizlikte, aynı hızda hizmet veriyor. Öğle ve akşam yemeği dışında kahvaltı almak da mümkün.

Grup olarak da gelseniz, tek kişi de gelip otursanız bir masaya, aynı misafirperverlikle karşılanıyor; kendinizi asla yabancı hissetmiyorsunuz. Fiyatları söylemeye gerek yok; her bütçe için uygun ve lezzetli alternatifler mevcut.

Rezervasyon Numarası: 0 530 2371552 ,  0286 8141517

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.