Tahtalı (Olympos) Teleferik | Tahtalı Dağı 2365

Tahtalı (Olympos) Teleferik – Tahtalı Dağı Hakkında Gerekli Bilgi

Tahtalı Dağı nerededir? Tahtalı (Olimpos) Teleferik çalışma saatleri, biniş ücreti, özellikleri nelerdir? Tahtalı 2365 metre zirvesi ile sizleri bekliyor...

Yolunuz Kemer taraflarına düşüyorsa Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkan Tahtalı Teleferik’i mutlaka denemelisiniz. Biraz adrenalin ve macera, biraz da doğayla baş başa olayım diyorsanız Tahtalı Dağı'nın zirvesi tam size göre.

Teleferiğe binmek birçok kişi için büyük keyiftir. Ülkemizde birçok noktada teleferik hatları yer almakta ve çoğu zaman insanlar bu keyifli aktivitenin tadını çıkarmaktadır. Hatta teleferik denince akıllara her zaman ilk Uludağ Teleferik gelmiştir. Ne de olsa Türkiye’nin ilk teleferik hattıdır Uludağ’daki. Lakin yolunuz Kemer’e düştüyse mutlaka Tahtalı (Olimpos) Teleferik’e uğrayın derim. İnanılmaz bir deneyim olacağına şüpheniz olmasın.

Peki bu keyifli aktivite için bilmeniz gerekenler nelerdir? Tahtalı Dağı nerede? Teleferik ne zaman kuruldu ve özellikleri nelerdir? Teleferiğe biniş ücreti ne kadardır? Zirvede neler yapılabilir? Hepsinin ve dahasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tahtalı Dağı Nerededir? Tahtalı Dağı’nın Özellikleri Nelerdir?

Antalya’nın turizm ile yıldızı parlayan ilçesi Kemer’in öylesine güzel gezilecek noktaları var ki... Kemer denince herkes lüks otel ve tesisleri hayal etse de aslında doğa ve tarihin iç içe geçtiği göz alıcı bir ilçedir Kemer. Yaklaşık 52 kilometrelik kıyı şeridine sahip olan Kemer, Akdeniz kıyısında mavinin ve yeşilin tonlarında nefes alır. Gelen ziyaretçilerine de nefes aldırtır.

Tahtalı Dağı, Kemer sahil şeridinin en yüksek noktasıdır. 2365 metre yüksekliğe sahiptir. Batı Toroslar’ın içerisinde yer alan Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırlarında bulunmaktadır. Sahil şeridi boyunca ilerlerken tüm haşmeti ile selam duran Tahtalı Dağı’nı farketmemek mümkün değildir. Antalya’ya yaklaşık 60 km, Kemer’e 18 km, Olimpos Antik Kenti’ne 35 km, Adrasan’a ise yaklaşık 50 km mesafededir.

Teke Yarımadası’nın bu görkemli dağı Tahtalı Dağı “Olimpos Dağı” olarak ta anılmaktadır. Bildiğiniz üzere antik dönemde birden fazla dağa Olimpos Dağı denmiştir. Her ne kadar Olimpos olarak anılsa da kaynaklara baktığınız zaman Tahtalı Dağı’nın adını “Solyma Dağı” olarak görürüz. Gerek Homeros gerekse Strabon Tahtalı Dağı’ndan “Solyma” olarak bahsederler. Hatta Strabon kitabında Phaselis kentinden bahsederken “... bunun yukarısında bir dağ olan Solyma ve dağlar arasındaki uzun geçitlerin yanında kurulmuş bir Pisidia kenti olan Termessos uzanır” İfadelerini kullanmıştır.

Bugünkü ismi ile Tahtalı Dağı’nın zirvesi ise 360 derecelik manzarası ile gelenleri adeta büyülemektedir. Kış mevsiminde ise zirvesi karla kaplanınca bambaşka bir güzellik katar Akdeniz kıyılarına.

Tarihi Likya Yolu’nun batı tarafından geçtiği Tahtalı Dağı yıllar boyunca yürüyüş severlerin ve dağcıların ilgisini çekmiştir. 2007 yılında kurulan teleferik hattı ile zirveye ulaşmak daha kolay hale gelince de Tahtalı Dağı bölgenin parlayan rotalarından biri oldu. Günümüzde birçok yerli-yabancı turistin akınına uğrayan Tahtalı (Olimpos)Teleferik maceraseverler için enfes bir adres. Üstelik Tahtalı Dağı sinema sektörünün de dikkatini çekti.

2009 senesinde çekilen “Nefes: Vatan Sağolsun!” filminin çekimleri burada yani Tahtalı Dağı’nda gerçekleşmişti. Mete Horozoğlu’nun başrölünde oynadığı Nefes filmi birçok ödüle layık görülmüştü. Sizlere tavsiyem şayet Tahtalı Teleferik ile zirveye çıkmayı planlıyorsanız Nefes filmini izleyin. Yukarıya çıktığınızda o sahneler gözünüzde mutlaka canlanacak. Hatta ilk soracağınız kendi kendinize “Bu yükseklikte nasıl böylesi bir film çekebilmişler?” olacak.

Tahtalı (Olimpos) Teleferik  Hakkında Bilgi

Olimpos TeleferikTahtalı 2365 m. yüksek teknoloji ile üretilen bir sisteme sahip. Teleferiğin açılışı 2007 senesinde yapılmıştır. İnşaat süresi 3 yıl süren sistem Doppelmayr/Gareventa firmasının Avrupa CEN normlarına uygun olarak planladığı, inşa ettiği ve en son teknoloji ile donattığı , halatlı teleferik sistemidir. Halatlı teleferikler zor araziler için en ideal olandır. Tahtalı Dağı’nın zirvesini ele aldığınızda da bu halatlı sistemin kullanılmış olması en uygun olandır.

Halatlı teleferiğin toplam uzunluğu 4.350 metredir. Dünyada sayılı uzun teleferiklerden biri olarak kabul edilmektedir. Tahtalı Teleferik dağın yaklaşık 726. metresinden başlar ve 2365 metre zirveye ulaşır.  Sarp bir tırmanış yapan teleferik kabini sizi hiç sarsmaz neredeyse. Bu açıdan baktığınızda bile alkış alacak bir sistem var burada. Zira insanları en kararsız bırakan şey teleferik yukarı çıkarken sarsar mı sarsmaz mı? İşte cevabı çok açık: inanın bu üstün teknoloji sayesinde kesinlikle korkmanıza gerek kalmıyor. Tahtalı Teleferik konforlu ve rahat bir şekilde zirveye ulaştırıyor sizi.

Alt İstasyon yüksekliği 726 metre, Zirve İstasyon yüksekliği ise 2365 metredir. Yükseklik farkı 1639 metredir. Kabine bindiğinizde 4350 metre katederek zirveye ulaşıyorsunuz. Kabin kapasite sayısı ise 80 kişidir. Yani kabin oldukça geniş tasarlanmıştır. Geniş camlarla çevrelenen kabinde mutlaka görevli personel oluyor.

Teleferik ile zirveye ulaşmak ise yaklaşık 10 dakika sürüyor. Yani 10 dakikalık bir yolculuğun ardından Tahtalı Dağı’nın zirvesinde buluyorsunuz kendinizi. Bu arada yukarı çıkarken göreceğiniz muhteşem manzara ise akılları baştan alacak kadar güzel. Bir tarafta Akdeniz manzarası, Antalya Körfezi ve Toroslar’ın irili ufaklı tepeleri, bir tarafta da Tahtalı Dağı’nın ihtişamı... Yaşamak lazım anlatmakla olmuyor sanırım.

Olimpos Teleferik Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Yerli ve yabancı ziyaretçi fiyatlarının farklılık gösterdiği Tahtalı Teleferik’te 0-6 yaş arası çocuklar ücretsizdir. Yetişkin bileti 95 tl’dir (Yıla göre fiyat değişmektedir). Gitmeden evvel bilet fiyatını mutlaka teyit ediniz. Müzekart geçerli değildir.

Saat 10:00 ile 17:00 arası hizmet veren teleferik haftanın her günü açık. Fakat sezonun yoğunluğuna göre çalışma saatleri değişebiliyor. Daha erken ve daha geç tarifeler olabiliyor. Teleferikte ayrıca gündoğumu ve günbatımı tarifeleri de vardır. Daha fazla bilgiyi https://www.olymposteleferik.com/iletisim adresinden alabilirsiniz.

Tahtalı Teleferik’te Neler Yapabilirsiniz?

Sea to Sky” sloganı ile yola çıkan Olimpos Teleferik gelenlere birçok imkan sunmaktadır. Şayet kendi aracınızla geldiyseniz ücretsiz otoparka aracınızı bırakabilirsiniz. Ardından Alt İstasyon’a girip dilerseniz biletinizi alıp hemen yukarı çıkabilirsiniz. Dilerseniz de burada yer alan kafede bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Alt İstasyon’a girişte sizi tam da bölgeye uygun efsane ve canlandırmalar karşılıyor. Uçan At Pegasus’un üzeirine binmiş şekilde canlandırılan Bellerephontes kendine verilen Chimera’yı öldürme görevini yerine getiriyor. Bir diğer canlandırma ise Satir’e ait. Yarı insan yarı keçi kabul edilen mitolojik varlık Satir, Olimpos eteklerinde yaşadığı için onun da heykeli var burada.

Teleferik ile yukarıya ulaştığınızda ise dilerseniz ilk olarak en üst kata asansörle çıkıp enfes manzaranın keyfini çıkartın. 360 derece manzara Toroslar’ın ihtişamını Akdeniz’in mavisine karıştırıyor. Ortaya enfes bir panorama çıkıyor.

Burada Zirve İstasyon’da yine güzel bir kafeterya mevcut. Düğün ve toplantı salonu yer almakta. Yani evlenmek için burayı tercih edenler de var. Ayrıca hediyelik eşya satan dükkan da var. Dilerseniz açık alanda oturup hem manzaranın hem de kahvenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Gözünüze ilk takılacak olan şey ise paragliding yapanlar olacaktır. Tahtalı Dağı’nın bu 2365 metre zirvesinden yamaç paraşütü yapanlar bir hayli fazla. Bu manzarada bu aktivite kesinlikle doğru seçim. Şayet paraglidinge merakınız varsa kesinlikle denemelisiniz.

Farklı aktiviteler de var elbet.  Bungee-catapult, trekking, doğa yürüyüşleri, bisiklet sürücülüğü gibi...

Tahtalı Dağı’nın keyfini çıkarmak size kalmış. Buraya yolunuzu mutlaka düşürün. Dilerseniz dolu dolu bir gün buraya ayrılabilir. Hem adrenalin hem tutku arayanlar için Tahtalı zirve müthiş bir adres. Lakin yanınızda yedek bir ceket ya da şal mutlaka olsun. 2365 metre zirvede üşüme ihtimaliniz biraz yüksek.

Tahtalı Dağı’nda inanılmaz manzara sizi bekliyor olacak. Bir tarafınızda Gelidonya Burnu ve Adrasan Koyu’nun güzelliği, biraz ilerisinde seraların  çokluğu ile dikkat çeken Kumluca ilçesi, Adrasan’ın yanı başında ise Olimpos Plajı gözünüze ilişecektir. Diğer tarafta ise Phaselis Antik Kenti’nin koyları, Tekirova beldesinin plajı, Kemer ilçesi ve Toroslar’ın etekleri... Yani yeşil ve mavi...

Bir de Nefes filminin sahneleri canlanmaya başlayacak gözünüzde. Hem filmin nasıl çekildiğini düşünecek hem de bu güzelliğe bir kez daha hayran olacaksınız. Tahtalı (Olimpos) Teleferik tüm sükuneti ve heybeti ile sizleri bekliyor. Bellerephontes’in izinde Pegasus’un kanatlarında iz süreceğiniz yer burası... Kaçırmayın...

Seyahatleriniz RehberName tadında olsun...

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.