Yurtdışı Teknolojik Gezi Rehberi

Yurtdışı Teknolojik Gezi Rehberi

Günümüzde seyahate çıkmadan önce sadece bavul hazırlığı yapmak yeterli değildir. Seyahat rotanızda ziyaret edeceğiniz yerin hava durumu ve yanınıza ona göre alacağınız kıyafetler kadar teknolojik cihazlar da önemlidir.

Her an çevrimiçi olabildiğimiz şu günlerde seyahate çıkmadan önce teknolojik bir hazırlık yapmak da şart. Yurtdışına seyahate çıkacaksanız gezinin teknolojik yönlerini ele almalı ve gerekli hazırlıkları yapmalısınız.

Seyahat Öncesi Verilerinizi Yedekleyin

Seyahate çıkmadan önce akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarınızda bulunan önemli veri ve belgeleri yedekleyin. Kimlik, pasaport gibi seyahat için önemli olan belgelerinizin dijital kopyalarını oluşturun ve bir USB bellekte yedekleyin. Kapsamlı teknolojik seyahat kiti için ExpressVPN’in teknolojik kitini inceleyebilirsiniz.

Yerel Plan Satın Alın

Yurtdışına seyahate çıktığınızda çevrimiçi olmak için otel, kafe gibi yerlerin Wi-Fi ağına güvenmek yeterli olan bir çözüm değildir. Hücresel veri kullanmak ise mantıklı bir çözüm değildir çünkü yurtdışı paketleri hem çok az GB sunar hem de pahalıdır.

Havaalanına indiğinizde yerel bir plan satın alarak internet probleminizi çözebilirsiniz. Kendi telefonunuzun hattını çıkarmak istemiyorsanız yanınızda yedek telefon götürün ve bu yedek telefona yerel plan hattını takın. Yedek telefonu bu şekilde taşınabilir Wi-Fi erişim noktanız olarak kullanabilirsiniz.

Ön ödemeli yerel plan içeren hattı havaalanından alabilirsiniz veya otelden satın alabileceğiniz yer ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz. Yerel plan satın almadan önce eğer herhangi bir yurtdışı paketi satın almadıysanız telefonunuzu uçak moduna alın.

Ortak Wi-Fi Ağlara Bağlanmayın

Ortak Wi-Fi ağlar hücresel veriyi kullanmamak adına her zaman daha mantıklı bir seçenek gibi gözükür. Aslında öyle değildir. Ortak Wi-Fi ağlar üzerinden siber saldırıya uğrayabileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle havaalanlarında saldırıya maruz kalabilirsiniz.

Ortak Wi-Fi ağları şifresiz olduğunda bağlantınız şifrelenmez. Ağ operatörü haricinde ağa bağlanan diğer kişiler bağlantınızı ve çevrimiçi aktivitelerinizi görebilirler. Siber saldırganlar ortadaki adam (Mitm) adı verilen siber saldırı türü ile bağlantınıza sızabilir ve her aktivitenizi görebilir ve kaydedebilir. Buna oturum açtığınız banka hesapları veya gönderdiğiniz mesajlar da dahildir.

Ortak Wi-Fi ağlarında bağlantınızı güvenli hale getirmek için VPN programlarından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde bağlantınız şifrelenir ve ağda gizli hale gelir.

Taşınabilir Şarj Cihazı

Seyahatiniz sırasında telefonunuzu şarj edeceğiniz bir priz her zaman bulamayabilirsiniz. Bulsanız bile tam olarak şarj edebilmek için yeterince vaktiniz olmayabilir. Taşınabilir bir şarj cihazı sizi priz arama derdinden kurtarır. Akıllı telefonunuzu en az üç-dört kere şarj edebilecek bir kapasiteye sahip olan bir taşınabilir şarj cihazı yanınıza almayı unutmayın.

Çevrimdışı Harita İndirin

Seyahate çıkmadan önce Google Maps üzerinden gideceğiniz otelin konumunu çevrimdışı indirin. İnternetiniz olmadığında konumunuzu bulmak özellikle yurtdışında büyük bir problem haline gelebilir. Bundan kaçınmak için çevrimdışı işinize yarayacak konumları indirin.

Teknolojik Cihaz: Azı Karar, Çoğu Zarar

Yurtdışına seyahate çıkarken yanınıza olabildiğince az teknolojik cihaz alın. Çok gerekli değilse tablet ve bilgisayarınızı evde bırakın. Bu şekilde cihazlarınızın hepsinin güvenliğinden emin olmak zorunda da kalmazsınız. Aynı zamanda şarj etme eylemini de tek cihaza indirgemiş olursunuz.

Bilgisayarınızı yanınıza alacaksanız bir dizüstü bilgisayar kilidi edinmeyi unutmayın. Cihazlarınızın güvenliğini sağlamak için her birinde ekran şifresi kullanın. Cihazlarınızın “Cihazımı Bul” özelliğini açın.

Seyahat Sonrası Parolalarınızı Değiştirin

Seyahatiniz bittiğinde çevrimiçi hesaplarınızın parolalarını değiştirin. Hesap parolalarınız bir şekilde üçüncü partilerin eline geçmiş olabilir ve siz uzun süre bundan haberdar olmayabilirsiniz.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.