Ölüdeniz Gezi Rehberi | Belcekız Efsanesi | Babadağ Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz

Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Ölüdeniz, gerçek bir tatil cenneti. 2006 yılında “Dünya’nın en güzel kumsalı” seçilen Ölüdeniz hakkında merak ettiğiniz her şey...

Ülkemizin en popüler turizm beldelerinden biri olan Ölüdeniz, mavi bayraklı göz alıcı sahili ve doğasıyla akılları baştan almaktadır. Sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın da en beğenilen plajları arasına girmeyi başarmıştır. Ölüdeniz Sahili, 2006 yılında %82’lik oy ile “Dünya’nın En Güzel Kumsalı” seçilmiştir.

Daha önce Ölüdeniz’e yolunuz düşmediyse, ivedilikle bir Fethiye tatili planlayın. Hayranlık uyandıran doğal ve tarihi güzelliklere sahip Fethiye’de görebileceğiniz çok yer var. En ünlü olan yer ise şüphesiz Ölüdeniz (Belcekız) Sahili. Işık ülkesi Likya’nın kadim coğrafyasında, yeşile ve turkuaza doyacağınız enfes bir yer.

Peki Ölüdeniz nerededir? Nasıl ulaşım sağlanır? Ölüdeniz plajının özellikleri nelerdir? Dillerden dile aktarılan Belcekız efsanesi nedir? Ölüdeniz’de denize girerken nelere dikkat etmek gerekir? Yamaç paraşütü (paragliding), yeme-içme, konaklama ve Ölüdeniz’e yakın konumdaki görmeniz gereken yerler... Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında...

Ölüdeniz Nerede? Ölüdeniz’e Ulaşım

Ölüdeniz, Muğla ilimizin Fethiye ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Türkiye’nin Ege kıyıları denince ilk akla gelen yerlerinden biridir. Fakat şunu özellikle belirtelim coğrafi bölge olarak Fethiye-Ölüdeniz, Akdeniz Bölgesi içerisinde kalmaktadır. Üstelik siz Ölüdeniz’de yüzerken aslında Akdeniz’in mavi sularında yüzmüş oluyorsunuz. Muğla’nın bir kısmı Ege, bir kısmı Akdeniz Bölgesi sınırlarında kaldığından, sık sık bir anlam karmaşası yaşansa da Ege ile bağdaştırılması elbet kulağa anormal gelmiyor.

Ölüdeniz Anadolu’nun güneybatısında, Teke Yarımadası dediğimiz coğrafyada yer almaktadır. Fethiye’ye bağlı bir belde olan Ölüdeniz, Fethiye merkezden yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Muğla merkeze 140 km, Kayaköy’e 8 km, İztuzu Plajı’na 80 km, Göcek’e 40 km, Saklıkent Kanyonu’na 50 km, Patara Plajı’na 60 km, Kaş’a ise yaklaşık 100 km mesafededir.

Ölüdeniz’e ulaşmak için Fethiye merkezden Ovacık Mahallesi’ne gelmeniz gerekiyor. Ovacık’a geldiğinizde ise dilerseniz öncelikle Ölüdeniz’e kıvrılın, dilerseniz de bir adım ötedeki terk edilmiş Rum köyü Kayaköy’ü (Levissi) ziyaret edin. Benim tavsiyem ilk olarak Kayaköy’ü gezip ardından Ölüdeniz’in mavi sularına kendinizi atmanızdır.

Ölüdeniz’e hem karayolu hem de havayolu ile ulaşmak mümkün. Kendi aracınızla geliyorsanız sorun yok elbet. Fakat otobüs ile geliyorsanız Fethiye otogara inip oradan Ölüdeniz’e kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye otogardan Ölüdeniz’e düzenli olarak dolmuşlar hareket etmektedir. Şayet havayolu ile geliyorsanız en yakın havaalanı Dalaman’dadır. Dalaman Havaalanı ise yaklaşık 60 km uzaklıktadır.

Ölüdeniz (Belceğiz - Belcekız) – Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz, Fethiye’ye bağlı küçük bir beldedir. Belceğiz ya da Belcekız olarak da bilinen bu küçük belde büyük üne sahiptir. Turizm açısından büyük gelişme göstermiş olan belde her yıl yüzlerce turist ağırlamaktadır. Buradaki mavi bayraklı sahil ve lagünün de olduğu bölgeye genel olarak ismini vermiş olan Ölüdeniz, dünya çapında büyük bir üne sahiptir. Her yıl Mayıs ayı ile başlayan turist akını yaz ortasında zirveye çıkar. Ekim sonuna kadar ziyaretçisi eksik olmaz. Yemyeşil doğası, turkuaz tonlardaki deniz suyu, beyaz tonlardaki gözalıcı kumsalı, türüne ender rastlanan lagünü ile muhteşem bir tatil rotasıdır.

Özellikle de Avrupalı turistlerin gözdesi olan beldede İngiliz turistlerin yoğunluğu dikkatlerden kaçmaz. Belde içerisinde yer alan restoranlar ve kafeler her türlü yeme-içme imkanına sahiptir. Yine beldede birçok konaklama tesisi yer almaktadır. Çarşı içerisinde bulunan dükkanlarda ise her türlü kıyafet, takı, hediyelik eşya satılmaktadır. Burada yapacağınız tatilde her türlü ihtiyacınıza cevap verecek imkanlar bulunmaktadır.

Ölüdeniz’i asıl farklı kılan ise tabiat parkı sınırlarında kalan lagündür. Ölüdeniz denmesinin sebebi zaten bu sakin ve durgun lagündür. Ölüdeniz Tabiat Parkı yasalarca 1978 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edilmiştir. Ölüdeniz Tabiat Parkı’na yaya olarak girmek için ücret ödemeniz gerekmiyorAracınızla giriş yapacaksanız ücret tarifesi değişiyor. İçeride aracınızı park edebileceğiniz bir otopark alanı mevcut. Burası aynı zamanda Kıdrak Tabiat Parkı olarak da anılmaktadır. Lakin belirtelim ki Kıdrak Koyu daha güneyde kalmaktadır.

Ölüdeniz’in meşhur lagünü ve Kumburnu Plajı, Türkiye’nin en popüler reklam fotoğraflarından biridir. Ülkemizin tanıtımında sıkça kullanılan lagün ve Kumburnu Plajı muhteşem görüntüsü ile hayranlık uyandırmaktadır. Özellikle hava fotoğrafı muazzam bir görselliğe sahiptir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı içerisinde birçok imkan mevcut. Duş, wc, şezlong, kafeterya gibi hizmetler gelenlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Tabiat parkı içerisinde mangal yakmak yasaktır. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı lagünün berrak ve masmavi suyu mest edici güzelliktedir. Lagünün olduğu kısım özellikle de çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Zira suyun hemen derinleşmemesi ve dalgasız oluşu çocuklar için çok ideal. Yüzme bilmeyenler için de burası kesinlikle en doğru yer. Kumburnu Plajı tarafında yüzmek isterseniz denizin birden derinleştiğini unutmayınız.

Şayet tabiat parkı içerisinde zaman geçirmeyi planlıyorsanız tavsiyem, şezlong ve şemsiye kiralayın ve biraz lagünün yani Ölüdeniz denilen plajın, biraz da açık deniz tarafında yer alan Kumburnu Plajı’nın keyfini çıkarın. Ölüdeniz’in havası oldukça sıcaktır ve uzun süre güneş altında kalmak zararlı olabilir. Yoğun yaz sıcağında denize girmekle suyun içerisinde olmak arasında pek fark olmadığını hissettirecek kadar sıcak olabilir.

Tüm gün burada sıkılmadan dolu dolu deniz keyfi yapabilir, burada yer alan kafeteryalarda karnınızı doyurabilirsiniz. Başınızı yukarı kaldırdığınızda ise yamaç paraşütü yapanların keyfine ortak olabilirsiniz.

Bir de özellikle haftasonu aşırı kalabalık oluyor. Sabah erkenden gitmek yer bulmak adına mantıklı olacaktır. Ölüdeniz, bayram dönemi ve tatillerde de yoğun turist akınına uğramaktadır.

Ölüdeniz - Lagün ve Özellikleri

Ölüdeniz, Blue Lagoon olarak bilinmektedir. Bölgeye ismini vermiş olan lagün, sakin görüntüsü ile dikkat çeker. Havadan bakıldığında muhteşem bir manzara sergileyen lagün, Ölüdeniz isminin ortaya çıkmasına vesile olan yerdir. Kıpırtısız ve durgun hali, turkuaz tonlardaki suyu, yüzme iştahınızı iyice kabartır. İsmiyle tezat bir güzelliği vardır bu koyun. Ölüdeniz efsanesi hüzünle biten bir aşk hikayesinin yansımasıdır. Belcekız’ın sonu, belki de buraya yeniden hayat vermişti. (Bu hikayeyi aşağıda okuyabilirsiniz.)

Ölüdeniz, durgun bir göl gibidir. Fırtınalı bir günde bile Belcekız tarafı dalgalarla boğuşurken, lagün kısmı hep sakindir. Akıllara hemen gelen soru ise; bu kadar durgun bir suyun temiz olma ihtimali var mıdır?

Evet var. Su daima temiz ve berrak. Çünkü Ölüdeniz her gün kendini yenilemektedir. Nasıl mı? Ölüdeniz’i beslemekte olan kaynak suları dipten bir akıntıya sebep olur ve bu akıntı lagünün içinden açık denize doğru yön bulur. Bu akıntı sayesinde su sirküle olmaktadır. Ayrıca kaynak suları sayesinde tuzluluk oranı değiştiği için, yine su sirkülasyonu meydana gelmektedir. Diğer bir etken de, gel-git sayesinde yükselen ve alçalan sulardır. Bu sayede deniz suyu sıkça lagünün içine dahil olmakta ve lagünün suyu tazelenmektedir. Yani içiniz rahat bir şekilde lagünde yüzebilirsiniz. Lagün kendini temizliyor, bence burada önemli olan nokta, biz orayı temiz bırakabiliyor muyuz? Lütfen çöplerimizi atmayalım ve bu cennet diyarı koruyalım.

Kumburnu Plajı ve Özellikleri

Kumburnu Plajı, Ölüdeniz Tabiat Parkı içerisinde kalmaktadır. Lagünün tam tersi yönede bulunan ve lagünün ağız kısmında (giriş-çıkış noktasında) konumlanan plajdır. Şayet durgun deniz sevmeyenlerdenseniz, Kumburnu plajı size göre. Turkuaz tonlar, bembeyaz çakıllar ve miss gibi doğa... Çamların gölgesinin denize yansıdığı Kumburnu’nun tam ucunda enfes bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kumburnu Plajı’nda şezlong kiralayıp gün boyu denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Şezlong kiralamadan da havlunuzu atıp güneşlenebilirsiniz. Ölüdeniz'in lagün kısmına kıyaslae kıyasla burası daha sakin ve gürültüsüz oluyor. Deniz birden derinleşiyor. Dikkatli olmakta fayda var. Belcekız Plajı’na kıyasla daha sakin olması buraya talebi artırıyor.

Plajda sadece yüzmek yok. Bazı su sporlarını da deneyebilirsiniz. Cam gibi görüntüsü ile büyüleyen deniz suyunun tadını çıkarmadan dönmeyin.

Belcekız Plajı ve Özellikleri

Belcekız Plajı, Ovacık yönünden gelirken yokuşu inmeye başladığınızda karşınıza muhteşem görüntüsüyle çıkan plajdır. Belcekız Beldesi’nin hemen ön tarafında uzanan plaj muazzam güzelliktedir. Burası turkuaz tonlarında bir tatilin ideal adresidir.

Plaja indiğinizde sağınızda Ölüdeniz yani lagün ve tabiat parkı kalır. Solunuzda ise Kıdrak Koyu ve kamp alanı yer almaktadır. Belcekız Plajı geniş ve uzun kumsalı, turkuaz rengi suyu ile görenleri mest eder. Arkasını dayadığı Babadağ’ın eteklerinden uzanmaya başlayan plaj yaklaşık 3 km uzunluktadır.

Plajın hemen arka tarafında restoranlar, kafeler ve dükkanlar yer almaktadır. Zamanınız varsa çarşının içine dalıp alışveriş yapabilirsiniz. Nem oranının yüksek olduğu beldede serin bir şeyler içip plajın enfes manzarasını izleyebilirsiniz.

Belcekız denince ilk akla gelen şüphesiz paraşütçüler oluyor. Çünkü yamaç paraşütü yapanların yere iniş alanı Belcekız’dır. Her bir paraşüt firmasının iniş noktası bellidir. Ama siz yine de burada yürürken dikkatli olun.

Belcekız Plajı çok berrak ve temiz. Plajın hem iri taşlı hem de kumlu olan kısımları mevcut. Kumunun çok ince olmadığını belirtelim. Taşlardan rahatsız olmamak adına deniz ayakkabısı giyebilirsiniz.

Plajda şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor. Dilerseniz kendi şemsiyenizi getirip kullanabiliyorsunuz. Plajda duş, wc, soyunma kabini imkanları da bulunuyor, üstelik ücretsiz.

Yalnız hemen belirtelim ki buranın denizi dalgalıdır. Rüzgarın kendini iyice hissettirdiği Belcekız (Belceğiz) Plajı’nda yüzerken çok dikkatli olmakta fayda var. Ayağınızı suya atar atmaz küçük çakılların içine gömülüyorsunuz. Sonra deniz birden derinleşiyor. Bu noktada iyi yüzme bilmeyen kişilerin mutlaka ama mutlaka tedbirli olması lazım.

Belcekız’da gün boyu denizin keyfini çıkartabilir ya da su sporları ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Jet ski kiralama, dalış yapma ve daha farklı aktiviteler ile gününüzü daha zevkli hale getirebilirsiniz. Ayrıca buradan kalkan tekne turları ile etraftaki koyları keşfedebilirsiniz. Tekneler sabah Belcekız’dan kalkıyor ve akşam üzeri yine Belcekız’da demirliyor. Plajda teknelerin demirlediği yerde güneşlenmekten de kaçınınız.

Belcekız ve Ölüdeniz hem adrenalin hem de huzur arayanlar için inanılmaz bir adres. Siz yeter ki ne istediğinize karar verin. Sakin ve huzur dolu bir tatil mi yoksa macera dolu unutulmaz bir yaz mı? Tercih sizin, seçenek çok...

Belcekız Efsanesi (Ölüdeniz Efsanesi)

Eskiden Akdeniz’de seyir eden gemiler Fethiye dolaylarından geçerken bu civarda su ihtiyaçlarını gidermek için mola verirlermiş. İçme suyunu almak isteyen gemilerin kıyıya kadar yanaşması çok zormuş. Zira kıyının dalgalı oluşu gemilerin yanaşmasına izin vermezmiş. Bu yüzden de gemiler açıkta demirini atar, içme suyu almak için de mürettabattan birileri sandallara binerek kıyıya ulaşırmış.

Birgün huysuz ve yaşlı bir kaptan gemisiyle bu civardan geçerken su almak için mola vermiş. Kaptanın genç ve yakışıklı oğlu sandalına binip kıyıya ulaşmış. Mataralarına suyunu dolduran yakışıklı delikanlı oracıkta kayaların üzerinde güzeller güzeli bir kız görmüş. Genç kız bu civarda yaşayan Belcekız imiş. Kaptanın oğlu Belcekız’a görür görmez aşık olmuş. Delikanlının duyguları karşılıksız değilmiş. Belcekız’ın da yüreğine aşk ateşi düşmüş bir kere.

 

Gel zaman git zaman delikanlı her su almaya geldiğinde Belcekız ile buluşmuş. İki aşık bir birlerine kavuşurlar ve aşklarını yaşarlarmış. Belcekız her gün sevdiğini orada bulunan kayalıklarda beklermiş.

Birgün kaptan ve oğlu yine buraya su almak için gelmiş. O anda fırtına kopmuş ve ortalık cehennem yerine dönmüş. Delikanlı, babasına “hemen şu koyun arkasında korunaklı bir liman var, dalgasız ve sığ, oraya sığınalım” demiş. Fakat kaptan reddetmiş. Oğlunun Belcekız ile aşk yaşadığını bilen kaptan, onun gönül macerası peşinde olduğunu düşünerek bu teklifi kabul etmemiş. Dalgalarla boğuşan baba-oğul kavga etmeye başlamış. Ta ki kavga iyice büyüyünce de kaptan bir kürek ile oğluna vurmuş. Genç oracıkta suya düşerek canını vermiş. Tam o sırada tekne korunaklı olan yere girmiş, kaptan ne görsün? Oğlu haklıymış...

Sevgilisinin bu şekilde can verdiğini duyan Belcekız ise her zaman beklediği kayalıkların üzerinden kendini denize doğru bırakmış. İki aşık kavuşamadan dünyadan ayrılmışlar. İşte genç delikanlının öldüğü yere Ölüdeniz, Belcekız’ın kendini denize attığı yere de Belcekız Plajı ismi bu dramatik hikayeden sonra verilmiştir.

Bu efsane ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Fakat Ölüdeniz’e geldiyseniz bu hüzünlü hikaye mutlaka bir yerlerden kulağınıza çalınır...

Babadağ ve Ölüdeniz Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Ölüdeniz’in şüphesiz en popüler aktivitesi paragliding. Dünyanın en güzel plajları arasında yerini alan Ölüdeniz’e bir de yukarıdan bakmaya “Evet” demez misiniz?

Babadağ’dan yapılan uçuşlar son derece keyifli. Babadağ, dünyanın en iyi yamaç paraşütü yapılabilecek yerlerinin başında geliyor. Paraşütle atlayış yapmak için Belcekız’da bulunan paraşüt firmalarından bilgi alabilirsiniz. Burada özellikle tavsiye edeceğim firmalar:

*Ölüdeniz Yamaç Paraşütü 

*Butterfly Paragliding 

Tecrübeli pilotlar ile Babadağ’ın yaklaşık 2000 metre (1960 m.) yüksekliğinden kendinizi manzaraya bırakmaya ne dersiniz? “Ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde” yerini alan “Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü” fırsat dahilinde mutlaka denenmeli.

Babadağ’a teleferik yapımından da bahsedelim. Yaklaşık 3 yıl önce başlayan teleferik hattı sona doğru geliyor. Tahminimizce 2021 yılında açılan teleferik Babadağ’a çıkışları oldukça kolaylaştırdı. Daha çok turist çekilmesi açısından Ölüdeniz için bu teleferik projesi son derece faydalı olacak.

Paragliding için Babadağ’a, gerekli ekipmanları da alarak pilotlarla birlikte ulaşıyorsunuz. Jiplerle ulaştığınız dağın yamacından uzman pilot eşliğinde kendinizi boşluğa bırakıyorsunuz. Uçuşlar yaklaşık yarım saat sürüyor. Sakin bir uçuş yerine adrenalin dolu bir deneyim isterseniz pilotunuza iletmeniz yeterli. Bu, hayatınız boyunca asla unutamayacağınız eşsiz bir deneyim olacak. Paragliding ücretleri konusunda seçtiğiniz firmadan bilgi alabilirsiniz.

Ölüdeniz’de Yapılabilecek Aktiviteler

1. Bol bol yüzmelisiniz. Belcekız, Kumburnu ve lagünün yani Ölüdeniz’in keyfini sürmelisiniz.

2. Korkuya hiç mahal yok, Paragliding deneyimini yaşamalısınız. Enfes ve unutulmaz bir deneyim için Babadağ’dan paraşütle atlayış yapabilirsiniz.

3. Adrenaline doyamayanlardansanız, Microlight (motorlu yelken kanat) ile de uçuş yapmalısınız. Motorlu hafif hava araçları Microlight ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

4. Belcekız’dan kalkan tekne turları ile bir gününüzü Kelebekler Vadisi turuna ayırmalısınız. Bölgenin en özel rotalarından biri olan bu turda Mavi Mağara, Karacaören Adası, Gemiler Koyu, St Nicholas Adası ve dahası yer alıyor.

5. Bölgenin en önemli yolu olan Tarihi Likya Yolu yürüyüş turuna katılmalısınız. Yine fırsat ve kondüsyon dahilinde müthiş bir tecrübe yaşayacağınız Likya Yolu, bölgenin enfes doğasıyla baş başa zaman geçirmenizi sağlayacak.

6. Dalış turuna katılmalısınız. Tüplü ya da şnorkelle dalış seçeneği size kalıyor. Bölgede hizmet veren tur firmalarından bilgi alabilirsiniz.

7. Buradan kalkan Jeep Safari turları ile bütün gün dolu dolu bir gezi yapabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu, Gizlikent Şelalesi, Tlos ve Yakapark gezinin can alıcı noktaları. Jeeplerle etrafı keşfedebilirsiniz.

8. Terkedilen Rum köyü Kayaköy’de yarım gün süren Atv Safari Turuna katılmalısınız. Bu turun çok keyifli ve gizemli bir havası oluyor.

9. Çalış Plajı’nda At Safari, Patara-Fethiye Kano Turu, bungee jumping, jet ski kiralama, yelken, sörf ve daha bir çok su sporları Ölüdeniz’de sizi bekleyen macera dolu aktiviteler arasında yer alıyor.

10. Ölüdeniz’de ve Hisarönü’nde bulunan barların gece hayatını mutlaka yaşamalısınız. Özellikle de Hisarönü ilginç eğlence türleriyle onlarca mekana sahip ve çok meşhur.

11. Henüz açılışı yapılmadı fakat önümüzdeki süreçte açılışı yapılacak olan Babadağ Teleferik’i hizmete girdiğinde mutlaka denemelisiniz.

Ölüdeniz’de Ne - Nerede Yenir?

Ölüdeniz’in lagün kısmına yani tabiat parkına girdiyseniz ve orada birşeyler yemek istiyorsanız bir kaç kafeterya olduğunu belirtelim. Yüzme molanız sırasında aperatif seçenekler bulabileceğiniz mekanlar bunlar. Pide çeşitleri, tost, döner, hamburger tarzında menüler var. Ayrıca gözleme yapılıyor ve yöresel gözlemelerden sipariş edebilirsiniz. Fiyatlar bir tık tuzlu gelebilir. Ama Ölüdeniz’in genel olarak fiyat açısından biraz yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Beldenin içerisinde yemek için seçenek çok. Belcekız Plajı kıyısında kafeteryalar ve restoranlar mevcut. Plaj boyunca yer alan mekanlardan özellikle de The Hangout Restaurant Lounge, Bella Gusto ve Buzz Beach Bar’ı öneririm. The Hangout Restaurant’ın teras katında yemek çok keyifli. Gündüz paraşütçüleri izleyerek, gün batımında ise manzaranın enfes tadına erişerek siparişinizi verebilirsiniz. Buzz Beach Bar’da da aynı keyfe ulaşabilirsiniz.

Ayrıca çarşı içerisinde ve barlar sokağında Türk lokantaları ve lezzetleri mevcut. Döner ve kebap arayanlara çarşıya girmelerini öneririm. Mekan isimlerinin neredeyse hepsi yabancı olsa da bizden lezzetler bulabileceğinize emin olun.

Ölüdeniz’de Konaklama

Gürültüden uzak daha sakin bir konaklama için lagünün olduğu yerde bulunan Club Otel Meri en ideal adres olabilir. Yine aynı bölgede bulunan ve bungalov tipi konaklama hizmeti veren Green Pine Beach & Bungalows Luxury Concept müthiş bir tatil imkanı sunuyor. Bu iki konaklama alternatifini de tevsiye ederim.

Belcekız’ın içinde konaklamak istiyorsanız 4 yıldızlı, 3 yıldızlı, apart oteller ve butik oteller mevcut. Fakat 5 yıldızlı otel seçeneği isteyenler için Orka Sunlife Resort&Spa en ideal konaklama adresi diyebiliriz. Ölüdeniz’i yukarıdan izlemek ve keyifli bir tatil yapmak isteyenlere tavsiye ederim.

Mozaik Otel, La Boutique Maya, Ölüdeniz Loft, Oyster Residences Ölüdeniz ve dahası... Buraya hepsini sığdırmak imkansız elbet. Ölüdeniz’de daha onlarca konaklama tesisi olduğunu belirtelim.

Oteller, bungalow evler ya da kiralık villalar... Konaklama için aradığınız her şeyi bu adreslerde bulabilirsiniz. 

www.babadagtravel.com.tr ve www.tatil365gun.com tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Ölüdeniz Civarında Gezilecek Yerler

Diyelim Ölüdeniz civarını da keşfetmek istiyorsunuz, peki nerelere gitmek lazım? Civarda bulunan ve görülmesi gereken yerler;

1. Kıdrak Koyu ve Kıdrak Tabiat Parkı

2. Kelebekler Vadisi (Tekne turu ile gidebilirsiniz)

3. Faralya (Uzunyurt)

4. Kabak Koyu (Araçla ulaşım biraz kısıtlı. Aracınızı park edip koya ulaşmak için 300 metre civarı yürümeniz gerekiyor ama değer.)

5. Kayaköy (Levissi-Karymlassos ya da Hayaletköy) Kayaköy yazımızı okumadan Kayaköy’ü gezmeyin derim. Dolu dolu bir keşif için Kayaköy Gezi Rehberi...

6. Tabii ki de Fethiye merkez. Fethiye merkezde gezilecek yerler için Fethiye yazımıza göz atabilirsiniz.

7. Saklıkent Kanyonu. Saklıkent Kanyonu hakkında daha ayrıntılı bilgi için Saklıkent yazımıza göz atabilirsiniz.

8. Patara Plajı ve Patara Antik Kenti. Biraz mesafeli olsa da Patara Antik Kenti ve Patara Plajı enfes. 2020 Patara Yılı ilan edilmişti. Gidip keşfedebilirsiniz. Daha fazla bilgi için yazılarımıza göz atabilirsiniz.

9. Hisarönü. Gece hayatı son derece hareketli olan Hisarönü barlarıyla ünlüdür. Bölgenin en canlı gece hayatı burada.

Ölüdeniz’e Dair Son Bir Kaç Söz;

Dünya’nın en iyi kumsalları arasına girmeyi başaran, üstelik 2006 senesinde %82’lik oy ile “Dünya’nın En İyi Plajı” seçilen Ölüdeniz gerçekten muhteşem bir doğa. Bir kere gelenlerin akıllarını baştan alacak ve tekrar gelme arzusu yaratacak kadar nefes kesici. Ölüdeniz ve civarında enfes bir tatil planı yapabilirsiniz. Keşfedilecek çok şey var burada. Huzur ve maceranın birlikte kol kola gezdiği inanılmaz bir atmosfer Ölüdeniz. Yakın zamanda teleferiğin de hizmete girmesiyle eminiz turizm potansiyelini katlayarak arttıracak.

Yeşil ve turkuaz tonlarda muhteşem bir tatil sizi bekliyor...

Seyahatleriniz RehberName tadında olsun..

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.