Ordu Boztepe Teleferik | Ordu’nun Seyir Terası Boztepe

Ordu Boztepe Teleferik | Ordu’nun Seyir Terası Boztepe

Ordu’nun en güzel seyir terası olan Boztepe’ye çıkıyoruz. Boztepe teleferik ile keyifli bir yolculuğa hazır mısınız?

Boztepe’ye çıkmalı, Şu Ordu’ya bakmalı…”

Ordu Türküsünde geçen bu sözlere kulak verip Boztepe’ye çıkmaya ne dersiniz? Karadeniz sahillerinin en güzel manzarasına sahip Boztepe, Ordu’nun en meşhur yeridir. Boztepe’ye teleferik ile çıkmak ise inanılmaz keyiflidir. Yolu Ordu’ya düşenler teleferiğe binip Boztepe’yi görmeden geri dönmüyor.

Ordu zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Gerek kültür gerekse doğa turizmi açısından istediği ivmeyi yakalayan Ordu son yıllarda özellikle Boztepe ile adını zirveye taşımıştır. Karadeniz kıyısında kurulu olan ve 100 km’lik sahil şeridine sahip Ordu’da deniz turizmi pek görülmez. Buna karşın özellikle dağ ve yayla turizmi ön plana çıkmaktadır. Üstelik şehrin merkezinde yükselen Boztepe Ordu için adeta bir marka haline gelmiştir.

Boztepe’yi birlikte keşfediyoruz. Ordu Boztepe ve teleferik hakkında bilinmeyenler neler? Boztepe teleferik ücreti ve çalışma saatleri nedir? Boztepe’de neler yapılır? Yazımızın devamında tüm bu soruları cevaplıyoruz.

Boztepe Hakkında Bilgi

Türkiye’de birkaç yerde Boztepe ismini duyabilirsiniz. Boz kelimesi sıklıkla kullanılan bir kelimedir ve “açık toprak rengi, kül rengi” anlamına gelir. Boztepe isminin şüphesiz en meşhur olduğu yer ise Ordu-Boztepe’dir. Hemen belirtelim ki Karadeniz sahillerinde bir Boztepe daha var: Trabzon-Boztepe. Burası da çok güzel fakat Ordu-Boztepe kadar meşhur değildir.

Boztepe, Ordu’nun Altınordu ilçesindeki bir mahalledir. Zaten Ordu şehri Boztepe’nin eteklerinde şekillenmiştir. Boztepe’den aşağı doğru kurulan evlere dikkatlice baktığınızda tarihi izler taşıdığını fark edersiniz. Şehrin merkezindeki bu kıymetli tepe yıllardır aktif olarak kullanılıyor.

Peki, eskiden de böyle miydi? Aslında cevabı hayır… Eskiden Boztepe Ordu insanının yayla olarak kullandığı bir tepeymiş. Günümüzde rekreasyon alanı olarak hizmet veren Boztepe 1900’lü yılların başlarında Ordululara yayla olarak hizmet etmekteymiş. O yıllarda küçük bir kasaba görünümünde olan şehrin insanları mayıs ile ekim arası Boztepe’ye çıkar, yazın sıcağından buradaki yaylanın serinliğine kaçarmış. Özellikle de çarşı içindeki esnaf için büyük bir şans olmuş Boztepe. Zira her gün dükkanını açan esnaf için bu en yakın konumdaki yayla büyük kolaylıkmış.

Şimdilerde Boztepe yayla olarak kullanılmıyor. Yaz-kış manzara eşliğinde bir şeyler yemek isteyen ya da çay keyfi yapmayı tercih edenlerle doluyor. Özellikle yaz dönemi Boztepe’de inanılmaz bir kalabalık oluyor. Ziyaret saatlerinizi yoğunluğun durumuna göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Peki Boztepe ne zaman ziyaret edilmeli? Şayet fırsatınız varsa hafta sonu hele ki pazar günü Boztepe’ye çıkmayın derim. Ama tabi mecbur kalırsanız o ayrı. Yine de sabah saatleri en sakin olduğu zaman. İkindi ve akşamüzeri en kalabalık olduğu saatler. Hafta içi nispeten daha az kalabalık oluyor. Karadeniz turuna gelen otobüsler çoğunlukla ikindi saatleri Boztepe’de olduğundan o süreçte aşırı kalabalık oluşuyor.

Boztepe’nin yüksekliği yaklaşık 530 metredir. Bu yükselti gözünüzü korkutmasın çünkü teleferikle yaklaşık 8 dakikada ulaşım sağlıyorsunuz. Bu arada Boztepe’ye ulaşmak için 2 seçenek olduğunu belirtelim. Birincisi; karadan yol var, ikincisi teleferik ile ulaşım. Teleferik açılana kadar tek ulaşım yolu karayolu idi. Günümüzde teleferik sayesinde ulaşım oldukça kolaydır.

Boztepe’de yer alan minik dükkanlar, restoran ve kafeler buradaki hareketliliği artırmaktadır. 600 metrelik yürüyüş yoluna sahip Boztepe’de kaybolma ihtimaliniz yok. Alan içinde en yukarda piknik yapılacak yerler bulunmaktadır. Yukarıya çıktığınızda dilerseniz piknik yapabilir ya da restoranların yeme-içme imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca tuvalet ve mescit de var. Alışveriş isteyenler için tezgahlar dolup taşıyor. Tercih size kalıyor.  

Boztepe Teleferik Hakkında Bilgi

Boztepe’ye ulaşım 2011 yılına kadar karayolu ile yapılmaktaydı. 2011 yılında Boztepe Teleferik hattının açılmasıyla birlikte ulaşımda büyük kolaylık yaşandı. Teleferik şehrin merkezindeki Atatürk Parkı’ndan kalkıyor. Burada otopark mevcut. Aracınızı otoparka koyup gişeden bilet aldıktan sonra kabinlere yönelip biletinizi görevliye gösterip turnikelerden geçiyorsunuz.

Teleferik için bilet alırken gidiş-dönüş ya da tek yön olarak özellikle belirtin. Yetişkin ve öğrenci tarifesi uygulanan teleferik için size gidiş-dönüş yüklenen kart verilecek. Bu kartı kesinlikle kaybetmeyin. Çünkü dönüşte tekrar bu kartı okutmanız gerekecek.

Teleferik kabinleri 8’er kişiliktir. Her bir kabin üzerinde Ordu’nun ilçelerinin isimleri yazmaktadır. Teleferiğin uzunluğu yaklaşık 2350 metredir. 28 adet kabin bulunan teleferik hattı oldukça keyifli bir manzara eşliğinde sizi yukarıya çıkartıyor. Boztepe’ye teleferikle ulaşmak yaklaşık 8 dakika sürüyor. Bu kısa ama keyifli yolculukla fındık bahçelerinin süslediği yamacı, Ordu evlerini ve aşağıdaki muhteşem manzarayı izliyorsunuz. Tavsiyem ilerideki yüksek dağları da izlemeyi unutmayın. Karadeniz Dağları ve serpiştirilmiş gibi duran evleri sizi hayranlık içinde bırakıyor.

Teleferiğe biniş ve inişlerde teleferik tam olarak durmuyor ama yavaşlıyor. Bu süreçte hızlı hareket etmelisiniz. Şayet engelli ya da yaşlı bir yakınınızla biniyorsanız bunu görevlilere iletin. İniş-biniş konusunda yardımcı olacaklardır.

Boztepe’ye geldiniz teleferikten indiniz, sağa yukarı doğru yürümelisiniz. Yol boyunca alternatiflerin mevcut olduğu Boztepe’de keyifle zaman geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Boztepe Teleferik Ücreti

Boztepe Teleferik ücretleri her yıl değişiklik göstermektedir. Gidiş-dönüş ya da tek yön olarak alacağınız bilet seçeneği mevcut. Burada Müzekart geçerli değildir. 0-6 yaş arası çocuklar ücretsizdir. Engellilerin kendileri, gazilerin 1.derece yakınları belge göstermek şartıyla indirimli teleferiğe binebilir. Öğrencilere indirim uygulanmaktadır. Fiyat tarifesi aşağıdaki gibidir:

Tam: Gidiş-Dönüş: 60 TL, Tek Yön: 40 TL

Öğrenci: Gidiş-Dönüş: 25 TL, Tek Yön: 15 TL

Engelli (Kendisi) – Gazi Yakını: Gidiş-Dönüş: 10 TL, Tek Yön: 5 TL

Gazi (Kendisi) – Şehit Yakını: ÜCRETSİZ

Diğer Milletler: Gidiş-Dönüş: 200 TL, Tek Yön: 140 TL

Boztepe Teleferik Saatleri

Boztepe Teleferik dört mevsim ziyaretçi almaktadır. Yılın her günü açık olan teleferiğin sabah bakımı yapıldıktan sonra kabinler çalışmaya başlamaktadır. Boztepe Teleferik 09:00’da açılmaktadır ve 23:30’a kadar hizmet vermektedir. Daha önce bir saat daha geç açılan teleferiğe aşırı ilgi olunca açılış saati 09:00 olarak güncellenmiştir.

Boztepe’de Neler Yapılır?

1. Boztepe’de ilk yapılacak şey demli bir çay eşliğinde manzarayı seyre dalmak olabilir. Yorgunluğunuzu unutturacak bu manzaraya bir semaver iyi gider.

2. Boztepe’deki restoranlarda pidenin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca yöresel otlardan yapılan lezzetleri deneyebilirsiniz.

3. Kurulan tezgahlardan alışveriş yapabilirsiniz. Gerek fındık gerekse hediyelikler magnet vs. fazlasıyla var.

4. Yanınızda yiyecek getirip piknik yapabilirsiniz.

5. Günbatımına doğru Boztepe’ye çıkarsanız hem gündüzünü hem de akşam ışıklı halini görebilirsiniz. Akşam Boztepe’den Ordu’yu izlemek inanılmaz keyifli.

6. Adrenalin severler için yamaç paraşütü seçeneği var. Dilerseniz önceden iletişime geçerek gerekli bilgileri edinip Boztepe’den paraşütle süzülebilirsiniz.

7. Teleferiğin hareket ettiği Atatürk Parkı’nda bulunan Ters Evi de ziyaret edebilirsiniz. Boztepe dönüşünde Ters Ev ziyareti ya da kıyı boyunca küçük bir yürüyüşle Ordu’nun güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Ordu’nun Simgesi Boztepe

Ordu’nun simgesi haline gelen Boztepe’ye mutlaka çıkın. Karadeniz gezinizde unutulmaz izler bırakan yerlerden biri olacak Boztepe. Adına türküler yazılan, görenleri mest eden, manzarasıyla hayranlık uyandıran Boztepe yılın her mevsimi ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle yaz dönemi Boztepe’ye çıkmalı, şu Ordu’ya bakmalı…Güzel anılar biriktirmeniz dileğimle…

Seyahatleriniz RehberName Tadında Olsun…

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.