Manavgat Gezilecek Yerler | En Cazip 20 Yer

Manavgat Gezilecek Yerler | En Cazip 20 Yer

Ülkemizin en turistik ilçelerinden olan Manavgat’ta gezilecek yerler nereler? Mutlaka görmeniz gereken 20 noktayı sizler için derledik.

Toroslara sırtını vermiş, yüzünü ise Akdeniz’e dönmüş huzur dolu bir ilçe Manavgat. Doğası ve tarihi cezbedici güzellikte. O yüzdendir her yıl binlerce turisti ağırlaması. Manavgat denince akıllara hemen şelalesi gelir. Değil Türkiye’de, birçok dünya ülkesinde bile Manavgat Şelalesi dillerden dile dolaşmaktadır. Namı büyük şelalenin keyfine doyum olmaz. Lakin Manavgat’ın zenginlikleri saymakla da bitmez.

Manavgat’ta dolu dolu bir hafta tatil yapabileceğiniz ve bu süreçte hem tarihi hem de doğal güzellikleri gezip farklı aktivitelere katılabileceğiniz çok alternatif var. Arkeoloji, sanat, tarih, doğa, macera ve eğlence... Hepsini bir arada bulabileceğiniz ender tatil beldelerinden biridir Manavgat. Şimdi gelin Antalya’nın bu enfes ilçesi Manavgat’ta gezilecek yerleri sıralayalım. İşte Gezilecek ve Görülecek 20 Yer:

Manavgat Gezilecek Yerler

1. Manavgat Şelalesi

İsmini bulunduğu ilçeden alan Manavgat Şelalesi Antalya’nın olmazsa olmaz turizm rotasıdır. Bırakın Antalya’yı, Türkiye’de şelale denince dahi ilk akla gelen yerdir Manavgat Şelalesi. Ulaşımı kolay olan şelaleye uğramamak büyük kayıp olacaktır. Manavgat Şelalesi, Manavgat Çayı hakkında bilgi edinmek, Manavgat Şelalesi’nde ne yenir, neler yapılır, daha kapsamlı bilgi edinmek için...

2. Manavgat Belediyesi Kent Müzesi

Kaynak: http://www.manavgat.bel.tr/haber-arsivi/manavgat-kent-muzesi-aciliyor

2018 yılında açılan müze, ilçe merkezinde yer almaktadır. Girişi cüzi bir meblağ olan müze Manavgat’a geldiğinizde uğramanız gereken keyifli bir yer. Yetişkinler kişi başı 5 tl ödüyor. Engelli, şehit ve gazi yakını, 18 yaş altı öğrenciler ise müzeyi ücretsiz gezebiliyor.

Etnoğrafya müzesi tadında olan Kent Müzesi, şehrin geçmişine ışık tutuyor adeta. Yöresel kıyafetler, eşyalar, yörüklerin yaşamlarından izler ve örnekler, Selçuklu ve Osmanlı izleri, geleneksel Türk ev dekoru, bir takım zanaatlar, gelin-damat teması ve dahası. Toplam 14 oda tasarlanmış. Müzenin kuruluşunda öncü isim Myra ve Andriake kazılarını da gerçekleştiren Prof. Dr. Nevzat Çevik olmuştur.

Yörük kültürü, Girit kültürü ve zengin Manavgat kültürünü adım adım hissedeceğiniz bu müzeye mutlaka uğrayın. Zira kendinizden çok şey bulacaksınız burada.

Manavgat Belediyesi Kent Müzesi konum için Tıklayınız...

3. Side Antik Kenti

Kendine hayran bırakacak güzellikte bir antik kent Side. Bir gününüzü doyasıya geçireceğiniz hayranlık uyandıran bir kent burası. Roma döneminin ihtişamını her bir metrekarede hissedeceğiniz kentin tiyatrosu, agoraları, tapınakları, sütunlu caddeleri, hamamları, çeşmeleri göz alıcı. Özellikle de Side’nin sembolü haline gelen Apollon Tapınağı gün batımında Side’ye bambaşka bir karakter yüklerken, mest olacağınız kentte yapılacak çok şey bulacaksınız. Side Antik Kenti hakkında merak ettiğiniz her şey...

4. Side Müzesi

Roma döneminin ihtişamlı yapısı olan Agora Hamamı, günümüzde Side Müzesi olarak hizmet vermektedir. Side Antik Kenti’ni gezip burayı es geçmek olmaz. Müzenin içerisinde çok kıymetli eserler mevcut. Gösterişli lahitler, heykeller, Side kenti kazılarında ele geçirilen eserler ve dahası... Toplam 5 odadan oluşan Side Müzesi özellikle Üç Güzeller Heykeli, Herakles ve Hermes heykelleri ile hayranlık uyandırmaktadır...

5. Özel Yörük Müzesi

Kaynak: https://yorukmuzesi.org/gorseller/

Manavgat merkeze yaklaşık 15 km mesafede bulunan Yörük Müzesi, Evrenseki Mahallesi’nde yer almaktadır. Girişi ücretsiz olan müze haftanın her günü ziyarete açık. Sabah 08:30 ile 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Yörük kültürünün asırlar boyu hakim olduğu Antalya civarında, yörüklerin yaşamına ışık tutan ve gelecek nesillere bu kültürü aktaracak olan böyle bir müzenin varlığı büyük mutluluk. Toroslar’ın engebeli coğrafyasında hayvancılıkla ve tarımla uğraşan yörüklerin sayısı günümüzde azalsa da Akdeniz denince ilk akla gelen kültürdür Yörük kültürü.

İşte bu Özel Yörük Müzesi, yörüklerin yaşamını dile getiren, gelenek ve göreneklerini bizlerle buluşturan çok anlamlı bir müze. Müzede heykellerle canlandırmalar yapılmıştır, özellikle de yağlı güreş sporu canlandırması dikkat çekmektedir. Yörük denince ilk akla gelen şeylerden biri olan çadırlar ise unutulmamış. 3 tip yörük çadırı ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir. Fırsat dahilinde bu şirin müzeyi mutlaka gezin. Çocuklarımıza anlatabileceğimiz değerlerimizden biri olan Yörük yani Türk kültürünü bir nebze de olsa yaşamak ve yaşatmak adına buraya uğrayın.

Özel Yörük Müzesi konum için Tıklayınız...

6. Manavgat Boğazı ve Kleopatra (Boğaz) Plajı

Kaynak: http://www.manavgat.bel.tr/foto-galeri/bogazdan-goruntuler

Manavgat Şelalesi’ni ziyaret edeceğinizden şüphemiz yok. Lakin şelaleye hayat veren Manavgat Çayı’nın Akdeniz’e ulaştığı yer Manavgat Boğazı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Antik dönemdeki ismi Melas olan Manavgat Nehri yaklaşık 93 km uzunluğa sahiptir. Nehir en son Akdeniz’e ulaşmadan evvel kıyıda bir boğaz oluşturur. Bu boğaz bölge turizminde büyük bir yere sahiptir.

Manavgat Boğazı’nda bir tarafınızda tatlı su bir tarafınızda tuzlu su yer alır. Nehrin berrak rengi Akdeniz’in tuzlu suyu ile buluşur. Deniz ve nehrin buluştuğu noktada ise Kleopatra (Boğaz) Plajı yer alır. Gelen ziyaretçilerin en sık yaptığı şey ise tuzlu suda yüzüp ardından nehrin talı ve buz gibi suyuna kendilerini atmak oluyor. Balık tutmayı sevenler için müthiş bir seçenek burası.

Burada yapılan en popüler aktivite ise tekne turları. İki farklı tekne turu mevcut. Dilerseniz saatlik dilerseniz tam gün tekne turuna katılabilirsiniz. Günlük tekne turunda öğle yemeğini de içine alan bir program yapılıyor. Ayrıca mutlaka nehirde yüzme molası veriliyor ve Manavgat Şelalesi ile Manavgat Pazarı gezisi de turun içerisinde yer alıyor. Şayet fırsatınız olursa gün batımında Manavgat Boğazı’nı yaşayın deriz. Zira müthiş bir atmosfer oluşuyor güneş batarken.

Manavgat Boğazı ve Kleopatra Plajı konum için Tıklayınız...

7. Titreyen Göl

Manavgat merkeze 5 km, Side’ye ise 8 km mesafede yer alır Titreyengöl. Sorgun Mahallesi’nde bulunan Titreyengöl yaklaşık 3000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hem göl hem de deniz kıyısı tatil isteyenlerin bir numaralı adresidir. Göl denize çok yakın, üstelik göl kenarında birçok otel mevcut. 4 ya da 5 yıldızlı lüks oteller özellikle yaz dönemi yoğun talep görüyor.

Titrek sularından ötürü Titreyengöl adını almıştır. Aslında Manavgat Nehri’nin bir koludur Titreyengöl. Üstelik bir efsanesi de var...

Titreyengöl Efsanesi

Hikayeye göre gölün kenarında bir balıkçı yaşar. Bu balıkçı göldeki kuşları besler. Kuşlar ise balıkçıya çok alışmıştır. Ne zaman balıkçıyı görseler kanatlarını çırparak ona doğru uçarlar. Lakin günlerden birgün başka avcılar burada gölde yüzen ördekleri vururlar. Balıkçı hemen bu avcıları uyarır ve ördekleri vurmamalarını söyler. Bunun üzerine avcılar balıkçı adamı göle iterler ve balıkçı orada ölür. Kuşlar kendilerini besleyen balıkçıya yardıma koşarlar ve avcıları kaçırırlar. Bu hüzünlü olaydan sonra ise göl titremeye başlar.

Doğası ve sakinliği ile turist çeken Titreyengöl’de yeşil ve mavi bir gezi yahut tatil isterseniz buraya mutlaka uğrayın.

Titreyengöl konum için Tıklayınız...

8. Ters Villa – Upside Down House

Manavgat merkeze 3 km, Side’ye ve Titreyengöl’e ise 5 km mesafedeki bu eğlenceli ve sıradışı mekana da uğrayabilirsiniz. Türkiye'nin en büyük ters evi burası. Ters köşe bir adres isteyenlerin ve fotoğraf meraklılarının arayp da bulamadığı bir yer Ters Villa.

Ters evler son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Sorgun Mahallesi’ndeki Ters Villa ise 2018 yılında hizmete açılmıştır. Yer çekimine meydan okumak isteyenler için keyif dolu bir adres. Evin içerisindeki eşyalar, araç gereçler hepsi ters. Evin kendisi zaten ters. Başınız dönebilir burada lakin özellikle çocuklarınızla büyük keyif alacağınızdan emin olun. Girişi ücretli olan Ters Villa, saat 10:00 ile 19:00 arası açık.

Ters Villa konum için Tıklayınız...

9. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Türkiye’de rafting denince şüphesiz ilk akıllara gelen yer Köprülü Kanyon. Sadece rafting mi peki? Elbette hayır! Müthiş doğası, içinden akan Köprüçay’ı, tarihi köprüleri, yüzlerce yıllık Selge kenti, kanyonları ve nefes kesen aktiviteleri ile aklınızı başınızdan alacak kadar güzel Köprülü Kanyon Milli Parkı...

10. Selge Antik Kenti

Toroslar’ın bağrında bir hüzünlü çocuk gibidir Selge. Görkemli ve zengin Pisidya kenti Selge, hayranlık uyandıracak doğası, yapıları ve tiyatrosu ile gelenleri hem mest ediyor hem de hüzünlendiriyor. 1250 metre yükseklikte Toroslar’a aşık bu kenti mutlaka ama mutlaka görmelisiniz. Peki Selge Antik Kenti nerededir, nasıl gidilir, orada neler görülür?

11. Oymapınar Barajı ve Yeşil Kanyon

Manavgat’ın doğal güzelliklerinden olan Oymapınar Barajı ve Yeşil Kanyon, merkezden yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Oymapınar Barajı, Manavgat Nehri üzerinde kurulu iki barajdan biridir. Heybetli bir baraj ve Manavgat Çayı’nın enfes görüntüsü yine doğayla iç içe kalma imkanı sunuyor size.

Barajın sağ tarafındaki yoldan yukarı ilerliyorsunuz ve dağa oyulmuş bir tünelden geçerek baraj gölüne ulaşıyorsunuz. Öncelikle seyir terası çıkıyor karşınıza. Buradan baraj gölünü seyre dalabilirsiniz. Geldiğiniz bu yer Yeşil Kanyon diye bilinir.

Dünyada çok az baraj gölünün üzerinde tekne turu yapılıyor. Oymapınar Baraj Gölü de bunlardan biri. Burada yer alan tekne turlarına katılıp keyif yapabilirsiniz. Yeşil rengin en nefis halidir kanyon. Yeşil Kanyon tekne turu keyifli bir alternatif olabilir burası için.

Oymapınar ve Yeşil Kanyon konum için Tıklayınız...

12. Adventure Park Manavgat – Oymapınar

Oymapınar Gölü kenarında kurulu çok keyifli bir adres. Macera severler için birçok alternatif sunan bu işletme, tatiliniz boyunca unutamayacağınız anlar yaşatacak sizlere. Sene boyunca yerli-yabancı yüzlerce turistin uğrak noktası olan Adventure Park, bölgenin en çok rağbet gören yerlerinden. Enfes manzarası ve çam ağaçları eşliğinde tırmanış, yürüyüş, kayma gibi aktiviteler sunuyor. Güvenlik önlemleri sıkı alınmış bu parka vaktiniz varsa mutlaka uğrayın.

Adventure Park konum için Tıklayınız...

13. Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti

Adı pek az bilinen bir dağ kenti Lyrbe. Manavgat merkeze 15 km uzaklıkta yer alır. Bucakşeyhler Köyü’nün tepelerinde Toroslar’ın bağrında muazzam bir kenttir. Pamphylia Bölgesi’nin en güzel kentlerinden biri olan Lyrbe Antik Kenti, ayakta kalan sağlam agorası, hamamı, tapınakları ve surları ile arkeoloji severler için ilginç ve keyifli bir rota.

14. Sorgun Çamiçi Halk Plajı

Sorgun denince ilk akla gelen yerlerden olan Çamiçi Halk Plajı mavi bayraklı plaj olma özelliği taşıyor. Akdeniz’in masmavi suları ile buluşmak isteyen yüzlerce ziyaretçinin adresidir. Manavgat’ta sahil ve deniz denince Çamiçi Halk Plajı ilk tercih edilenlerden oluyor. Otobüs ile Manavgat’tan ulaşma şansınız var. Şezlong kiralayabilirsiniz, büfe, wc ve duş imkanı da var.

Çamiçi Plajı konum için Tıklayınız...

15. Thematic Park Antalya Discover

Kaynak: http://www.thematicpark.com/

Yine maceraseverler için ama özellikle de çocuklu aileler için çok güzel bir adres. Ilıca Beldesi’nde ana yol üzerinde bulunan parkın ulaşımı kolay. Girişi ücretli olan park içerisinde Kuş Cenneti, Dino Park, Akvaryum, Timsah Parkı, Zoo Park gibi alanlar mevcut. Üstelik yaz dönemi su şovları da yapılmakta.

Thematic Park konum için Tıklayınız...

Manavgat’a Yakın Konumdaki Gezilecek Yerler

16. Aspendos Antik Kenti

Dillere yerleşen bir üçleme vardır hani “Side – Manavgat – Aspendos”. İşte bu üçlüyü birbirinden ayıramazsınız. Dillere öyle yerleşmiştir. Madem Manavgat’a geldiniz, bir adım ötedeki Side’yi ve Side Sntik Kenti’ni gezdiniz, öyleyse Aspendos görülmeden gidilmez. Ülkemizin en özel yerlerinden olan Aspendos Antik Kenti UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yerini almıştır...

17. Aspendos Tiyatrosu

Dünyaca ünlü tiyatromuzdur Aspendos Tiyatrosu. Öylesine ihtişamlı ve öylesine göz alıcıdır ki oturup saatlerce izleyesiniz gelir. Anadolu’nun en iyi korunmuş tiyatrosu olan Aspendos Tiyatrosu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya ziyaretinde uğradığı ve adına birkaç söz söylediği tiyatrodur. Bir de yapılış efsanesi vardır tiyatronun...

18. Alara Kalesi ve Alarahan

İpek Yolu'nun önemli güzergahlarından Alara Kalesi ve Alara Han Manavgat’a yakın konumdadır. Yaklaşık 40 km mesafede bulunan bu Selçuklu eserlerini görmek isterseniz Alanya yönüne doğru ilerlemelisiniz.

Alara Kalesi, Alanya’yı fetheden Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından fethedilen ve daha sonra içersine köşk – saray yaptırıldığı düşünülen kayalık tepenin üzerinde bulunan yapıdır. Alara Han, kale fethedildikten sonra Alanya – Konya yolu üzerinde bulunan bölgeye hemen kalenin aşağısına Alara Çayı yanına 1231 yılında inşa ettirilir. Selçuklu han-kervansaraylarının güzel örneklerinden birisidir.

19. Şarapsa Han

Kızılkule ve Tersane gibi önemli yapıların yanı sıra, birçok han da inşa eden Selçuklular’ın bıraktığı önemli eserlerden birisi de II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1237 – 1238 yıllarında yaptırılan Şarapsa Han’dır.

Alanya – Antalya yolu üzerinde 13. kilometrede bulunan han, Konaklı Beldesi’nde hemen anayolun sağında. Bu sebeple ulaşımı da oldukça rahat.

Selçuklu han – kervansaray örneklerinden birisi olan Şarapsa Han, "Şarafsa, Şarabsa ve Serapsu Hanı" gibi isimlerle de anılıyor. Uzun dikdörtgen planlı olarak inşa edilen hanın uzunluğu 71 metre, genişlği ise 11,5 metredir.

20. Değirmendere Şelalesi (Gizli Cennet Şelalesi)

Antalya merkeze 105 km mesafede bulunan şelale, Manavgat ilçe sınırlarında yer alıyor. Alanya’ya ise 55 km mesafededir. Değirmendere Şelalesi’nin diğer ismi de Gizli Cennet Şelalesi olarak geçiyor. Eski yıllarda burada bulunan değirmenden dolayı bu ismi aldığı bilinir.

Diğer şelaleler kadar görkemli akan sular yok burada. İrili ufaklı 4 şelale yer almaktadır. Fakat bulunduğu konum, sahip olduğu doğa gizli bir cenneti andırıyor sanki. Giriş ücreti alınmıyor ayrıca.

Burada yer alan tesiste kahvaltı yapıp doğayla baş başa zaman geçirebilirsiniz. Şehrin kalabalığından kaçanlar için bulunmaz bir nimet. Yemyeşil bir doğanın içinde, berrak buz gibi suyu, suyun içinde yüzen balıkları ile kendinizi iyi hissettirecek bir yer.

Hatta tavuskuşu ve ördekler ile berabersiniz burada. Küçük bir yürüyüşle etrafı keşfedip, ardından buradaki tesiste bir şeyler atıştırabilirsiniz. Günübirlik ziyaretçiler tarafından ziyaret edilen şelale son yıllarda popüler hale gelmeye başladı. Vaktiniz varsa Değirmendere Şelalesi’ni mutlaka görün derim.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.