Side'de Gezilecek Yerler | En Cazip 23 Nokta

Side Gezilecek Yerler | En Cazip 23 Nokta

Antalya’nın gözde turizm beldesi Side’de gezilecek ve görülecek yerler nerelerdir? Side merkezde ve etrafındaki Gezilecek En Cazip 23 noktayı sizler için derledik.

Side, Antalya’nın en gözde turizm beldelerinden biridir. Manavgat ilçesine bağlı olan Side, her yıl binlerce yerli-yabancı turist tarafından tatil programına dahil edilmektedir. Side’yi bu kadar değerli kılan etken ise bulunduğu yarımada üzerinde binlerce yıllık geçmişe sahip olan Side Antik Kenti’dir.

Side’yi gezerken adım başı karşınıza çıkacak olan antik kalıntılar hayranlık uyandırıyor. Geçmişle bugün arasındaki bir köprü adeta Side. Akıllarınızda derin izler bırakacak, gönüllerinizi fethedecek kadar ihtişamlı... Size düşen tek şey Side’nin hakkını vermek. Gerek Side merkezde gerekse de Side’ye yakın konumda bulunan ve tatiliniz boyunca gezebileceğiniz 23 noktayı sizler için derledik. İşte Side'de Gezilecek Yerler ve En Cazip 23 Nokta...

Side Merkez Gezilecek Yerler

1. Side Antik Kenti

Türkiye’nin en gözalıcı antik kentlerinden biridir. Side’ye hayat veren antik kent, yaklaşık 400 metre genişlikteki bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side, bir zamanlar Akdeniz kıyısındaki en önemli liman kentlerinden biriydi. Pamfilya (Pamphylia) Bölgesi’nin bu ihtişamlı kenti “Nar” anlamına gelmektedir. İsmindeki bereket gibi, Side yüzyıllar boyunca bolluğu ve refahı simgelemiştir.

Side Antik Kenti’ni tam anlamıyla gezmek ve fotoğraflamak yaklaşık 3 saatinizi alacaktır. Belki böyle bir vaktiniz olmayabilir lakin antik kent içerisinde bulunan bazı yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz. (Mutlaka görülmesi gereken yapıları aşağıda sıraladık.)

Side Antik Kenti’nin tarihçesini, kuruluş efsanesini ve dahasını ayrıntılı okumak için Side Antik Kenti Rehberi yazımıza TIKLAYINIZ...

2. Side Apollon – Athena Tapınağı

Apollon Tapınağı, Side denince akla gelen ilk noktadır. Tapınaktan arda kalan üç beş sütun bile olsa görkemine hayran kalırsınız. Yarımadanın ucunda bulunan yapı, deniz kıyısında yer almaktadır. Burada göreceğiniz kalıntılar güneş ve ışık tanrısı Apollon'a adanan tapınaktan günümüze kalan sütunlardır.

Sideliler Apollon’u “Apollon Sidetes” olarak adlandırmış ve kentin kurucusu olarak görmüşlerdi. Athena ise Side’nin baş tanrıçası kabul edilmiş, Tanrıça adına Epibaterios Bayramı düzenlemişlerdi.cSide’de basılan sikkeler üzerinde Athena ve Apollon’un kabartmaları yer almış, Ayrıca kentin sembolü nar kabartmaları da resmedilmişti.   Hem Athena hem Apollon Side kenti için büyük önem taşımaktaydı. Lakin M.S. 2. yüzyılda belli ki Apollon daha çok tapım görmekteydi.

Roma Barışı (Pax Romana) denilen dönem M.Ö. 27 ile M.S. 180 yılları arasındaki süreçtir. Apollon Tapınağı bu dönemde yani 2. yüzyılda inşa edilir. Lakin Hristiyanlığın gelişiyle birlikte bu kutsal alana 5. yüzyılda büyük bir bazilika, 8. yüzyılda da bir kilise dikilir. Özellikle bazilikanın yapımında tapınağın parçaları kullanıldığı için tapınak büyük tahribat alır. Tapınak 80’li yıllarda yapılan yenilemeler sayesinde günümüzdeki görünümüne kavuşur. Athena Tapınağı’ndan pek bir şey kalmasa da Apollon Tapınağı’nın görkemli sütunları gelenleri selamlamaya devam etmektedir.

3. Side Tiyatrosu

Side Antik Kenti’nde ücretli olan ziyaret noktasıdır. Tiyatro ve müzenin dışında tüm Side’yi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Tiyatroda Müzekart geçerlidir. Giriş ücreti ise 30 tl’dir (2020 yılı tarifesidir).

Side’yi anlamak için tiyatroya çıkıp şöyle bir etrafa bakmak lazım. Hatta bir koltuğa oturup kendinizi 2000 yıl öncesine ışınlanmış gibi hayal etmek lazım. Yüzünüz gülümsüyor değil mi?

Side Tiyatrosu M.S. 2. yüzyıl yapısı olup yarımadanın daraldığı bir noktada fakat merkezi bir konuma inşa edilmiştir. Yapım tekniği açısından Roma mimari özellikleri taşımakta olup Cavea’nın diazomaya kadar olan kısmı yamaca yaslanmış, üst kısım ise tonozlar üzerinde eğimli olarak şekillendirilmiş düzleme oturtulmuştur. İşte bu özelliği Side Tiyatrosu’nu farklı kılar.

Oturma sıraları sağlam durumda olan tiyatronun kapasitesi ise yaklaşık 17 bin kişidir. Bu şu demek  Pamfilya Bölgesi’nin en büyük tiyatrosu Side’dedir. Sahne binası 3 katlıdır. Burada süslemeler dikkatinizden kaçmaz. Birinci katın podyumunda şarap tanrısı Dionysos'un hayatı anlatılmaktadır. Zamanında görkemli heykellerle, sütunlarla ve kabartmalarla süslenen sahne binasının büyük kısmı maalesef yıkılmıştır. 

Orkestranın kanalla çevrilmiş olduğu da gözlerden kaçmaz. Büyük ihtimal bu tiyatroda su oyunları oynanmıştı. Ayrıca orkestra ile seyirci oturakları arasındaki yüksek duvar bize bu tiyatroda gladyatör ve hayvan dövüşlerinin de sergilendiğini açıkça gösteriyor. Böylesi ihtişamlı bir kentte Roma’nın zevk ve eğlence aracı olan “Gladyatör Oyunlarının” oynanmamış olması mümkün değil gibi duruyor.

Side’ye gelirseniz görmeden dönmemeniz gereken yerlerin en başında şüphesiz bu tiyatro geliyor. Gezin, hayal edin ama neyi hayal edeceğiniz size kalmış...

4. Side Müzesi

Side gezinizde Side Müzesi’ne uğrayıp içeriyi görmek gezinize anlam katacaktır. Kazılarda elde edilen eserler size Side'nin ihtişamlı geçmişi hakkında ipuçları verecektir. Pamphylia (Pamfilya) Bölgesi’nin en gelişmiş ve refah liman kenti olan Side bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ama özellikle de Roma döneminin derin izlerini taşır ve gelen ziyaretçilere sunar.

Side Müzesi mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken enfes bir yer. Giriş ücreti ödeyeceğiniz nadir yerlerden biri müze. Müzekart geçerlidir. Müzekartınız yoksa da giriş için 25 TL ödemeniz lazım (2020 yılı ücreti 25 TL’dir).

Müzenin olduğu bina Side kentinin eski hamam yapısıdır (agora hamamı). Side kentinde yapılan kazılarda ele geçirilen eserler burada sergilenmektedir. İçerisinde sergilenen eşyalar arasında öylesine göz alıcı eserler var ki...

Side Müzesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için TIKLAYINIZ...

5. Side Limanı

Side Yarımadası’nın ucunda yer alan Liman, Akdeniz manzarası eşliğinde keyifle zaman geçireceğiniz bir yer. Tarihi liman kenti Side, geçmişte bu limanı sayesinde ticarette söz sahibi olmuştu. Şimdilerde bu eski ihtişamından biraz uzak kalsa da özellikle gün batımında çok keyifli bir hal alıyor.

Apollon Tapınağı’nın hemen yanıbaşında yer alan limanın kapasitesi çok büyük olmasa da yat ya da tekne kiralamak isteyen turistlere hitap edebilmektedir. Dilerseniz buradan kalkacak olan bir tekne turuna katılabilirsiniz. Dilerseniz de limanda bulunan şık restoran ya da kafelerden birinde yemek yiyebilirsiniz.

6. Side Sualtı Müzesi

Kaynak: https://www.ntv.com.tr

Side Sualtı Müzesi, Türkiye’nin ilk sualtı müzesidir. 2015 yılında açılan müze dalış tutkunları için müthiş bir alternatif. Öncelikle şunu belirtelim bu müze suyun altında yer alıyor. Müze, Side’nin yaklaşık 1.5 mil açığında kurulmuştur. Yani yüzme bilmeyenlerin müzeyi ziyaret etmesi mümkün değil. Fakat dalış severler için çok özel bir adres. Açıldığı günden bu yana ise 50 binden fazla kişi buraya dalış yapmıştır.

Müzede, 117 heykel yer almaktadır. Anadolu’nun zenginliklerini anlatan bu müzede Çanakkale Savaşları’ndan Kurtuluş Savaşı’na; Mevlana ve semazenlerden Poseidon heykeline kadar onlarca kıymetli eser yer alıyor. Dalış işin genellikle ilk olarak Kaş tercih edilse de Side’de bulunan bu eşsiz sualtı müzesi mutlaka görülmesi ve deneyimlenmesi gereken yerlerden biri.

7. Side Plajı (Side Beach)

Side Plajı, Antik Büyük Hamam’a yakın konumdadır. Küçük Plaj olarak bilinir. Yarımadanın kıyılarında bulunan ulaşımı en kolay olan plajlardan biridir. Plaj küçük olmasına rağmen yaz boyunca büyük talep görmektedir. Sığ ve kumluk olmasından dolayı da özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

8. Side Büyük Plaj

Side Büyük Plaj, en çok tercih edilen plajların başındadır. Küçük Plaj’ın hemen yanıbaşında yer almaktadır. İncecik kumları ve uzun kumsalıyla en çok talep gören plajlardan biridir. Side Antik Kenti harabelerinin arasından ulaşılan Büyük Plaj, wc, duş, şezlong gibi imkanlara sahiptir.

Side Civarında Gezilecek Yerler

Side merkezin dışına çıkacak olursanız yakın noktalarda bulunan bu yerleri de gezmenizi tavsiye ederiz.

9. Manavgat Şelalesi

Manavgat Nehri üzerinde yer alan şelalemizdir. Manavgat Şelalesi sadece Türkiye’de değil dünya çapında da adı duyulan turistik değerlerimizdendir.

Manavgat Şelalesi yaklaşık 5 metrelik falezlerden dökülür. Aslında yükseklik olarak çok büyük bir potansiyelde değildir. Fakat şelalenin aktığı alan geniştir. Bu genişlik ise şelaleye ayrı bir görsellik katar. Debisinin yüksek oluşu, aktığı yerin alçak oluşunun önüne geçer. Ve siz izlemeye doyamazsınız suyun akışını.

Manavgat Nehri’nin suyu sizi büyüler adeta. Rengi ve akışı ile dikkatleri üzerine çeken şelale, dört mevsim ziyaret edilebilecek yerlerin başında geliyor. Ama özellikle ilkbahar ve sonbahar Manavgat Şelalesi'nin ziyaret edilebileceği en ideal mevsimlerdir. Kış mevsiminde suyun miktarı arttığı için bazen taşmalar meydana gelebiliyor.

Manavgat Şelalesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ...

10. Manavgat Belediyesi Kent Müzesi

Kaynak: http://www.manavgat.bel.tr/haber-arsivi/manavgat-kent-muzesi-aciliyor

2018 yılında açılan müze, Manavgat ilçe merkezinde yer almaktadır. Girişi cüzi bir meblağ olan müze Manavgat’a geldiğinizde uğramanız gereken keyifli bir yer. Yetişkinler kişi başı 5 tl ödüyor. Engelli, şehit ve gazi yakını, 18 yaş altı öğrenciler ise müzeyi ücretsiz gezebiliyor.

Etnoğrafya müzesi tadında olan Kent Müzesi, şehrin geçmişine ışık tutuyor adeta. Yöresel kıyafetler, eşyalar, yörüklerin yaşamlarından izler ve örnekler, Selçuklu ve Osmanlı izleri, geleneksel Türk ev dekoru, bir takım zanaatlar, gelin-damat teması ve dahası. Toplam 14 oda tasarlanmış. Müzenin kuruluşunda öncü isim Myra ve Andriake kazılarını da gerçekleştiren Prof. Dr. Nevzat Çevik olmuştur.

Yörük kültürü, Girit kültürü ve zengin Manavgat kültürünü adım adım hissedeceğiniz bu müzeye mutlaka uğrayın. Zira kendinizden çok şey bulacaksınız burada.

Manavgat Belediyesi Kent Müzesi konum için Tıklayınız...

11. Manavgat Boğazı ve Kleopatra Plajı

Kaynak: http://www.manavgat.bel.tr/foto-galeri/bogazdan-goruntuler

Manavgat Şelalesi’ni ziyaret edeceğinizden şüphemiz yok. Lakin şelaleye hayat veren Manavgat Çayı’nın Akdeniz’e ulaştığı yer Manavgat Boğazı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Antik dönemdeki ismi Melas olan Manavgat Nehri yaklaşık 93 km uzunluğa sahiptir. Nehir en son Akdeniz’e ulaşmadan evvel kıyıda bir boğaz oluşturur. Bu boğaz bölge turizminde büyük bir yere sahiptir.

Manavgat Boğazı’nda bir tarafınızda tatlı su bir tarafınızda tuzlu su yer alır. Nehrin berrak rengi Akdeniz’in tuzlu suyu ile buluşur. Deniz ve nehrin buluştuğu noktada ise Kleopatra (Boğaz) Plajı yer alır. Gelen ziyaretçilerin en sık yaptığı şey ise tuzlu suda yüzüp ardından nehrin talı ve buz gibi suyuna kendilerini atmak oluyor. Balık tutmayı sevenler için müthiş bir seçenek burası.

Burada yapılan en popüler aktivite ise tekne turları. İki farklı tekne turu mevcut. Dilerseniz saatlik dilerseniz tam gün tekne turuna katılabilirsiniz. Günlük tekne turunda öğle yemeğini de içine alan bir program yapılıyor. Ayrıca mutlaka nehirde yüzme molası veriliyor ve Manavgat Şelalesi ile Manavgat Pazarı gezisi de turun içerisinde yer alıyor. Şayet fırsatınız olursa gün batımında Manavgat Boğazı’nı yaşayın deriz. Zira müthiş bir atmosfer oluşuyor güneş batarken.

Manavgat Boğazı ve Kleopatra Plajı konum için Tıklayınız...

12. Ters Villa – Upside Down House

Manavgat merkeze 3 km, Side’ye ve Titreyengöl’e ise 5 km mesafedeki bu eğlenceli ve sıradışı mekana da uğrayabilirsiniz. Türkiye'nin en büyük ters evi burası. Ters köşe bir adres isteyenlerin ve fotoğraf meraklılarının arayp da bulamadığı bir yer Ters Villa.

Ters evler son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Sorgun Mahallesi’ndeki Ters Villa ise 2018 yılında hizmete açılmıştır. Yer çekimine meydan okumak isteyenler için keyif dolu bir adres. Evin içerisindeki eşyalar, araç gereçler hepsi ters. Evin kendisi zaten ters. Başınız dönebilir burada lakin özellikle çocuklarınızla büyük keyif alacağınızdan emin olun. Girişi ücretli olan Ters Villa, saat 10:00 ile 19:00 arası açık.

Ters Villa konum için Tıklayınız...

13. Titreyen Göl

Titreyengöl, Manavgat merkeze 5 km, Side’ye ise 8 km mesafede yer almaktadır. Sorgun Mahallesi’nde bulunan Titreyengöl yaklaşık 3000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hem göl hem de deniz kıyısı tatil isteyenlerin bir numaralı adresidir. Göl denize çok yakın, üstelik göl kenarında bir çok otel mevcut. 4 ya da 5 yıldızlı lüks oteller özellikle yaz dönemi yoğun talep görüyor.

Titrek sularından ötürü Titreyengöl adını almıştır. Aslında Manavgat Nehri’nin bir koludur Titreyengöl. Üstelik bir efsanesi de var...

Titreyengöl Efsanesi

Hikayeye göre gölün kenarında bir balıkçı yaşar. Bu balıkçı göldeki kuşları besler. Kuşlar ise balıkçıya çok alışmıştır. Ne zaman balıkçıyı görseler kanatlarını çırparak ona doğru uçarlar. Lakin günlerden birgün başka avcılar burada gölde yüzen ördekleri vururlar. Balıkçı hemen bu avcıları uyarır ve ördekleri vurmamalarını söyler. Bunun üzerine avcılar balıkçı adamı göle iterler ve balıkçı orada ölür. Kuşlar kendilerini besleyen balıkçıya yardıma koşarlar ve avcıları kaçırırlar. Bu hüzünlü olaydan sonra ise göl titremeye başlar.

Doğası ve sakinliği ile turist çeken Titreyengöl’de yeşil ve mavi bir gezi yahut tatil isterseniz buraya mutlaka uğrayın.

Titreyengöl konum için Tıklayınız...

14. Kumköy Plajı

Side Yarımadası’nın batısında kalan Kumköy Plajı, efsane güzellikteki plajlardan biridir. Ailelerin yaz boyunca en sık tercih ettiği yerlerdendir. Denizi birden derinleşmez, sığdır. Kumu incecik ve harikadır. Geniş ve uzun sahili ise yüzlerce kişiyi ağırlamaya müsaittir.

15. Evrenseki Plajı

Mavi bayraklı bu plaj da Side’nin en güzel plajlarından biridir. Zaten Kumköy Plajı, Evrenseki Plajı ve Halk Plajı hepsi yan yana sıralanmış durumdadır. Hangisinde yüzeceğiniz ise size kalmış. Plajda bir çok imkan bulunmaktadır. Side’nin en iyi plajı diyebileceğimiz bu kumsalın mutlaka tadını çıkarın.

16. Side Halk Plajı

Yan yana bulunan bir diğer plaj ise Side Halk Plajı’dır. Aynı özelliklere sahip olan plajın kumu harika, denizi ise sığ. Yüzme bilmeyenler için ideal bir yer.

17. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Side’ye yaklaşık 70 km mesafededir. Bölgenin en güzel rotalarından biri olan kanyonu görmeniz için bir değil bir çok sebep var.

Köprülü Kanyon ismini, yine nehir üzerinde bulunan Oluk Köprü’den almaktadır. Roma dönemi eseri olan bu köprü kanyonun simgesi haline gelmiştir.

Bugün Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri olan Köprülü Kanyon yaklaşık 14 km uzunluğa, ve 100 metreyi aşan yüksekliğe sahiptir. Manavgat’ın Bolasan Köyü ile Beşkonak Köyü arasında akan Köprüçay, ülkemizin bu en uzun ve en güzel vadilerinden olan Köprülü Kanyon’a hayat verir.

Toros Dağları’nın eteklerinde  yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı farklı ve özel kılan çok etken var: Birincisi...

Köprülü Kanyon Milli Parkı hakkında daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ...

18. Selge Antik Kenti

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırında yer alan Selge Antik Kenti (Altınkaya Köyü - Zerk) bölgenin en gizemli rotalarından biridir. Manavgat’ın doğası ve aktiviteleri ile çok beğenilen kanyonu Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alır Selge.

Selge Antik Kenti Toroslar’ın güney yamaçlarında kurulmuş bir dağ kentidir. Burası Anadolu’nun antik bölgeleri kapsamında Pisidia Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Pisidia (Pisidya), Isparta ve Burdur illerinin tamamını ve Antalya’nın kuzey kesimini kapsayan bölgeydi. Toroslar’ın bu sarp ve geçit vermez olduğu noktada Pisidya’nın muazzam kenti Selge kurulmuştu.

Deniz seviyesinden 1250 metre yükseklikte kurulmuş Selge Antik Kenti, Anadolu’nun en ulaşımı zor kentlerinden biriydi. Pamphilya bölgesinin zengin kentleri Aspendos ve Side ile ticari ilişkilerde bulunan Selge, bu yüksek ve dağlık coğrafyada ulaşımını Eurymedon (Köprüçay) üzerinden sağlıyordu. İlginçtir ki kendi bölgesindeki komşu kentler Termessos, Sagalassos ve Pednelissos gibi şehirlerle anlaşmazlık yaşayan Selgeliler, Pamphylia bölgesi kentleriyle daha samimi ilişkiler kurmuştu.

Selge Antik Kenti hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ...

19. Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti

Side’ye sadece 17 km mesafede yer alan Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti bölgedeki en güzel rotalardan biridir. Pamphylia (Pamfilya) Bölgesi’nin göz alıcı dağ kentlerinden biridir Lyrbe. Toroslar’ın geçit vermez ve sıradışı coğrafyasında kurulmuş onlarca antik yerleşimden sadece biridir.

Burası yüksek bir tepe üzerine kurulmuş bir kent. Toroslar’ın bağrında üç tarafı dik bir yamaçla konumlanmış, ovaya hakim konumda Lyrbe. Sahip olduğu surlar kentin savunmasına dair ipuçları veriyor. Bugün Lyrbe’den ayakta kalan yapılar HellenistikRoma ve Bizans izleri taşıyor.

Lyrbe Antik Kenti hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ...

20. Özel Yörük Müzesi

Kaynak: https://yorukmuzesi.org/gorseller/

Side merkeze yaklaşık 13 km mesafede bulunan Yörük Müzesi, Evrenseki Mahallesi’nde yer almaktadır. Girişi ücretsiz olan müze haftanın her günü ziyarete açık. Sabah 08:30 ile 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Yörük kültürünün asırlar boyu hakim olduğu Antalya civarında, yörüklerin yaşamına ışık tutan ve gelecek nesillere bu kültürü aktaracak olan böyle bir müzenin varlığı büyük mutluluk. Toroslar’ın engebeli coğrafyasında hayvancılıkla ve tarımla uğraşan yörüklerin sayısı günümüzde azalsa da Akdeniz denince ilk akla gelen kültürdür Yörük kültürü.

İşte bu Özel Yörük Müzesi, yörüklerin yaşamını dile getiren, gelenek ve göreneklerini bizlerle buluşturan çok anlamlı bir müze. Müzede heykellerle canlandırmalar yapılmıştır, özellikle de yağlı güreş sporu canlandırması dikkat çekmektedir. Yörük denince ilk akla gelen şeylerden biri olan çadırlar ise unutulmamış. 3 tip yörük çadırı ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir. Fırsat dahilinde bu şirin müzeyi mutlaka gezin. Çocuklarımıza anlatabileceğimiz değerlerimizden biri olan Yörük yani Türk kültürünü bir nebze de olsa yaşamak ve yaşatmak adına buraya uğrayın.

Özel Yörük Müzesi konum için Tıklayınız...

21. Thematic Park Antalya Discover

Kaynak: http://www.thematicpark.com/

Maceraseverler için ama özellikle de çocuklu aileler için çok güzel bir adres. Ilıca Beldesi’nde ana yol üzerinde bulunan parkın ulaşımı kolay. Girişi ücretli olan park içerisinde Kuş Cenneti, Dino Park, Akvaryum, Timsah Parkı, Zoo Park gibi alanlar mevcut. Üstelik yaz dönemi su şovları da yapılmakta.

Thematic Park konum için Tıklayınız...

22. Aspendos Tiyatrosu

Side’ye gelip burayı görmeden gitmek büyük hata olur. Aspendos Antik Kenti’nden ayakta kalan en muazzam yapı Aspendos Tiyatrosu’dur. Anadolu’nun en iyi korunmuş tiyatrosu görenleri büyüler. Sadece Anadolu’nun değil, Akdeniz Dünyasının da en iyi korunmuş ve en etkileyici akustiğine sahip bir Roma tiyatrosudur.

Tiyatronun bir de kuruluş hikayesi vardır. Efsaneye göre bir aşk hikayesinin meyvesidir aslında tiyatro ve aquaduct (su kemerleri)...

Aspendos Tiyatrosu hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ...

23. Ormana Düğmeli Evler

Kaynak: www.ormana.bel.tr/tr/antalya-akseki-ibradi-ormana-neler-yapilir/ormana-dugmeli-evler

Side merkeze birazcık uzak olsa da fırsat dahilinde görülebilecek en keyifli yerlerden biridir. Düğmeli Evler, Side’den yaklaşık 100 km mesafededir.

Düğmeli Evler, Antalya’da denizden uzakta Toroslarda özellikle Akseki ve İbradı köylerinde yoğunlukla görebileceğiniz bir mimaridir. Bunun en güzel örneklerinden birisi de İbradı’ya 2 km mesafede bulunan Ormana Beldesindeki evlerdir. Sadece burada değil, civardaki bir çok köyde bu mimariyi görmeniz mümkün. Ormana bunların en güzel örneklerine sahip olanlardan sadece birisidir.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.