Sarıgerme Gezi Rehberi | Sarçed Plajı | Yeme-İçme | Aktiviteler

Sarıgerme Gezi Rehberi | Sarçed Plajı | Yeme-İçme | Aktiviteler

Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Sarıgerme (Sarçed) Plajı nerededir? Sarıgerme Plajı’nın ismi nereden gelmektedir? Sarıgerme’de ne yapılır, ne yenir, nerede kalınır?

Sarıgerme (Sarçed) Plajı, şüphesiz Türkiye’nin en güzel plajlarından biridir. Üstelik mavi bayraklı plajlarımızdan biridir. Boylu boyunca uzanan altın sarısı kumsalı, kum zambakları ve ferahlatan rüzgarı ile bazı tatilcilerin vazgeçilmezidir. Fakat gel gelelim ki ülkemizde çoğu kişi tarafından belki de adı hiç duyulmamıştır. Ne bir Ölüdeniz, ne de Olimpos sahili kadar bilinmez. Halbuki bilenlerin müptelası olduğu nadide güzellikte plajlarımızdan biridir.

Yaz tatilinize farklı bir lezzet katmak için Sarıgerme’ye uğramaya ne dersiniz? Dilerseniz günübirlik dilerseniz konaklamalı gidin. Ama Sarıgerme (Sarçed) Plajı’na mutlaka uğrayın.

Peki Sarıgerme (Sarçed) Plajı nerededir? İsmi nereden geliyor? Sarıgerme Plajı’nın özellikleri nelerdir? Sarıgerme’de ne yenir, nerede konaklanır? Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında...

Sarıgerme Plajı Nerededir? | Sarçed’e Ulaşım

Sarıgerme Plajı, Muğla ilimizin Ortaca ilçesine bağlıdır. Muğla’nın iki ilçesi Dalaman ve Ortaca arasında konumlanan plaj daha çok Dalaman ile anılsa da, aslında Ortaca’ya bağlıdır. Dalaman merkeze daha yakın olduğu için Dalaman ile özdeşleşmiştir diyebiliriz.

Sarıgerme Plajı, Ortaca merkeze 18 km, Dalaman merkeze 12 km, Dalaman Havaalanı’na 18 km, Fethiye’ye 60 km, Ölüdeniz Plajı’na 73 km, Dalyan ve İztuzu Plajı’na yaklaşık 20 km, Gökova’ya yaklaşık 70 km, Marmaris’e 95 km ve Muğla merkeze 95 km uzaklıktadır.

Ulaşım açısından zorluğu olmayan Sarıgerme Plajı’na kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Şayet otobüsle geliyorsanız, Ortaca otogardan ve Dalaman otogardan dolmuşlar bulunduğunu belirtelim. Sık sık dolmuş seferlerinin bulunduğu Sarıgerme’ye ulaşmak kolay.

Sarıgerme Plajı Konum için Tıklayınız...

Sarıgerme İsmi Nereden Geliyor?

Sarıgerme Plajı, Ortaca’ya bağlı olan Sarıgerme Köyü’nün sınırlarında yer aldığı için aynı isimle anılmıştır. Siz plaja ulaşmadan evvel bu köyün içerisinden geçerek ilerliyorsunuz.

Sarıgerme ismi ise Dalaman Çayı ile bağlantılıdır. Dalaman Çayı bölgenin en aktif çayıdır. Üzerinde rafting yapılan çaylardan biridir. Dalaman Çayı aynı zamanda antik Karia ve Likya bölgelerinin sınırlarını ayıran çaydır. Böylesi hızlı ve coşkulu akan Dalaman Çayı’nın üzerinde eskiden tomruklar taşınırmış ve bu tomruklar denize kaçmasın diye de çayın deniz ile olan bağlantısı kapatılırmış. Çayın ağzının kapatılma işlemine ise “Germe” denirmiş. Dalaman Çayı’nın kollarından biri Sarısu Deresi’dir. “Sarısu” ile “Germe” birleştirilip “Sarıgerme” ismi türetilmiş. Yıllardır dilden dile Sarıgerme olarak yerleşen köy, şimdilerde turizm potansiyelini hızla artırmaktadır.

 

Türk Sineması’nın ünlü oyuncularından Kadir İnanır ve Serpil Çakmaklı’nın oynadığı 1982 yapımı “Tomruk” filmi işte burada çekilmiştir. Tomruklar denize kaçmasın diye çayın ağzına germe işleminin yapıldığı Sarıgerme’de bu filmin çekilmesi tam da yerinde olmuş dedirtmektedir. Zira filmin konusu da tam olarak bahsettiğimiz bu konu çerçevesinde geçmektedir.

Sarıgerme Sarçed Plajı Giriş Ücreti ve Açılış-Kapanış Saatleri

Sarıgerme Plajı’na giriş ücretlidir. Şayet aracınız ile girecekseniz hemen plaj girişinde yer alan otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Araçla giriş ücreti 25 tl’dir. (Fiyatlar her yıl farklılık gösterebilir). Yaya olarak girerseniz 5 tl gibi bir ücreti var. Plajda şezlong kullanımı da ücretlidir. Tuvalet ve duşları ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Saat 07:00 civarı açılan plaj yaz mevsiminde güneş batana kadar açık oluyor.

Sarıgerme - Sarıgerme Sarçed Plajı – Baba Adası – Kum Zambakları

Sarıgerme, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı küçük bir köydür. 1990’lı yıllarda turizme açılmaya başlamasıyla birlikte yerli-yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Bölgede sayısı artan 4 ve 5 yıldızlı oteller Sarıgerme’yi önemli bir tatil köyüne dönüştürmüştür.

Sarıgerme Köyü’nü bu denli popüler kılan ise şüphesiz Sarıgerme Plajı’dır. Sarıgerme’ye geldiğinizde ikiye ayrılan yoldan biri palaja diğeri ise köyün içerisine gider. Dilerseniz plaja inmeden köyün içinde bulunan şık kafelerden birinde çay-kahve ya da yemek molası verebilirsiniz.

Sarıgerme Sarçed Plajı halk plajıdır. Lakin ücretli oluşu sık sık eleştirilmektedir. Şunu özellikle belirtelim ki bu bölgede yer alan oteller malesef plajın çoğu kısmını kendine kapattığı için plajın az bir kısmında gelen ziyaretçilere hizmet verilebiliyor. Bu anlamda da ücretli olması en doğrusu. Çünkü bakımlı, duşlar ve tuvaletler temiz, kaliteli bir hizmet alabiliyorsunuz. Plaj düzenli olarak temizleniyor. Daha nolsun? Buraya giriş için ödenen ücret gayet makul.

Sarıgerme Plajı aslında Sarçed Plajı olarak anılıyor. Sebebi ise; bölgeye hızla otel inşası başlayıp da oteller plajı işgal edince köyün kendi halkı da 1995’de SARÇED’i kurar. “Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği – SARÇED” Turizm Bakanlığı’ndan onay alarak plajda düzenlemeler yapar.

Plaja duş, tuvalet, soyunma kabini ve büfe gibi imkanlar koyarlar. Hatta köyden sahile çekçekli araç ile ulaşım imkanı bile sağlanır. Bugün SARÇED’in işlettiği plaj hakikaten bakımlı ve temizdir. Burada keyifle yüzüp imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. İşte bu yüzden ücretli olması hiç de tuhaf gelmiyor kulağa.

Sarıgerme sahili genel olarak yaklaşık 7 km uzunluğundadır. Plajın genişliği ise yer yer 100 metreyi bulur. Sarıgerme sahilinin en popüler kısmı ise Sarçed Plajı’dır. Sarçed Plajı’nın uzunluğu ise 200 metre civarındadır. Sarçed halk plajı olmasına rağmen mavi bayraklıdır. 2007’den bu yana her sene mavi bayrak almayı başarmıştır. Bu da bize plajın ne denli temiz ve bakımlı olduğu göstermektedir. Üstelik cankurtaran ekibi de bulunmaktadır. Ayrıca engelli ziyaretçiler için her türlü imkan düşünülmüştür. Engelliler için wc, şezlong, şemsiye imkanları bulunmaktadır.

Plajın en büyük özelliği ise kumluk oluşudur. Üstelik sığ olduğu için de özellikle çocuklu aileler için bulunmaz bir fırsattır. Kayalık olmayan plajda yumuşacık kumlarda metrelerce ilerlersiniz ama su hala sığdır. Üstelik deniz tabanı da kumluk olduğu için ayağınızın altında yumuşacık hisler oluşur. Büyük bir havuzda yüzermiş gibi çılgınca eğlenen çocuklar, plajda göreceğiniz en eğlenceli görüntüler olacaktır.

Plajın dalgalı olduğunu da belirtelim. Dalgalı oluşu herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ama özellikle dalgalı ve serin ortam arayanlar için ilaç gibidir Sarçed plajı. Yaz boyunca ılık ılık esen rüzgarı serinletir. Deniz suyu ılık ve temizdir. Tavsiyem sabah erkenden gelin dalgasız anını yakalayın. Öğleden sonra rüzgarın şiddetlenmesiyle plaj dalgalı hale bürünüyor.

Plajın tam karşısında ise Baba Ada yer almaktadır. Doğal bir dalgakıran işlevi gören ada yaz boyunca özellikle tekne turlarının ve yatların mola yeridir. Baba Ada, Sarçed Plajı’na yaklaşık 700 metre uzaklıktadır. Ada üzerinde zeytin ağaçları ve makilikler bulunmaktadır. Ada üzerinde antik dönemden kalma kalıntılar mevcut. Ada tarih boyunca denizcilere korunaklı bir koy işlevi sağlamıştır. Osmanlı döneminde de ticari ve askeri üs olarak kullanılan ada, Akdeniz seferi öncesi Osmanlı kumandanlarının gecelerini geçirip dua ettikleri yer olarak bilinmektedir.

Baba Ada’nın diğer bir özelliği de, son yıllarda dalış turları için müthiş bir rota olmasıdır. Sarıgerme’deki dalış merkezleri bu adada eğitim vermektedir. Adanın civarında bulunan sualtı mağarası dalış yapanların vazgeçilmezidir. Baba Ada hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile Sarıgerme tatillerinin en özel yerlerinden biri olmayı başarmıştır. Adaya bazen yüzerek çıkanlar da oluyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Sarıgerme’nin en büyük özelliklerinde biri de kum zambaklarıdır. Dünyada ve ülkemizde nadir görülebilen bu bitki türü ne şanslıyız ki bazı plajlarımızda vardır. Özellikle de Ağustos ile Ekim ayları arasında çiçeklenen kum zambakları plajın en güzide misafirleri. Misafir demek yanlış aslında, sahipleri demeliyiz sanırım.

Kum zambakları görsel olarak da plaja büyük renk katıyor. Hemen belirtelim ki ülkemizde de nadir gözlemlenen bu kum zambaklarına zarar vermenin cezası var. Kum zambaklarına kasten zarar verenler için Çevre Kanunu’na göre para cezası uygulanır. Yaklaşık 70 bin TL civarında para cezası uygulanmaktadır. Nesli tehlike altında olan kum zambaklarının ülke dışına çıkartılması suçtur.

Sarıgerme sahilinin ince altın rengini andıran kumlarında kendinizi rahatlatabilir, sakin ve huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Türkiye’nin en bakir kalmış koylarından biri olan Sarıgerme, yapılaşmanın olmadığı nadide plajlardan biridir. Kafa tatili yapmak isteyenlere bire bir ilaçtır.

 

Sarıgerme’de ayrıca bir antik kent de var: Pisilis Antik Kenti. Lakin kentin kalıntıları üzerinde İberotel yükseliyor. Aslında Bilge Umar’a göre de Sarıgerme adının kökeni bu kenttir. Lakin bugün kentten ayakta kalan çok az yapı mevcuttur.

Sarıgerme ve Sarçed Plajı görmeye ve yaşamaya kesinlikle değer. Dilerseniz bir gününüzü dilerseniz de yaz tatilinizi burada planlayın. Sakin bir tatil için şiddetle tavsiye edilir.

Sarıgerme’de Yapılacak Aktiviteler

1- Sarçed Plajı’nda bol bol yürüyüp, tertemiz sulara kendinizi bırakabilirsiniz. Özellikle de plaj sabah erken saatte sakin ve huzur dolu oluyor.

2- Yeşil doğanın arasında kurulu piknik masalarında oturup çay-kahve keyfi yapabilirsiniz. Esen rüzgar yaz sıcağını hafifletiyor.

3- Dalış turu satın alarak Baba Ada’ya dalış için gidebilir, sualtı mağarasını ve etrafı keşfedebilirsiniz.

4- Sörf, parasailing, kano, jet ski, su kayağı, yelken gibi aktiviteleri yapabilirsiniz.

5- Tekne turuna katılarak etraftaki koyların izini sürebilirsiniz.

6- Çocuklarınızla geldiyseniz Sarçed’de bulunan oyun alanında çocuklarınızı eğlendirip, buradaki kümes hayvanlarını izlemelerini önerebilirsiniz.

7- Akşam üzeri gün batımında plajda yürüyüş yapıp, Baba Ada’nın enfes gün batımı manzarasının keyfini sürebilirsiniz.

8- Sarıgerme içinde kurulu mekanları keşfedip, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

9- Yakın noktada bulunan Dalaman Çayı üzerinde yapılan rafting sporunu deneyebilirsiniz.

10- Sarıgerme lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

11- Plajın üst kısmındaki kamp alanında çadır kurabilir ya da çadır kiralayabilirsiniz. Doğanın içinde mis gibi bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

12- Sarıgerme balık avı turuna katılabilirsiniz.

13- Yaklaşık 15 km mesafede yer alan bakir koy Aşı Koyu’na gidip orada da yüzebilirsiniz.

14- Yine yaklaşık 30 km mesafede bulunan Sarsala Koyu’na giderek bu nefis yeri keşfedebilirsiniz. Yol üzerinde bulunan Kocagöl’ün manzarasını izleyebilir, Sarsala Koyu’nun muhteşem manzarasında hayallere dalabilirsiniz.

Sarıgerme’de Ne Yenir? Sarıgerme Mekanları

Deniz kıyısı Sarıgerme’de envai çeşit balık ve mezeler listenizde ve midenizde yerini almalı. Deniz ürünlerinin yanında ise mis gibi Ege otlarından yapılan salatalar mutlaka tadılmalı.

Burada tatmanız gereken deniz ürünlerinin başında Dülger Balığı Mantısı var. İlginç bir görünümü olan dülger balığının mantı olarak tabağınıza gelmiş haline hayran kalabilirsiniz. Kalamar ve ahtapot tarzı ürünleri de denemelisiniz. Ayrıca mavi yengeç de mutlaka denenmesi gerekenlerden. Daha çok Dalyan ile özdeşleşse de mavi yengeç bu bölgedede bulunuyor. Denemediyseniz mutlaka tadın. Ve bunların yanında mutlaka Ege otları olmalı. Silcan otu kavurması, hindiba, turp otu salatası ve dahası...

Sarıgerme’nin merkezinde bulunan Babylon Bar&Restaurant, Paradise Restaurant Bar&Cafe, Dolphin Restaurant, The Joker Kitchen Cafe&Bar, Sarıgerme Aegean ve ev yemekleri için de Köy Sofrası Sarıgerme gibi mekanlar yeme-içme alternatifi sunmaktadır.

Sarçed Plajı’nda ise tek bir kafeterya var. Ama buranın da gözlemeleri çok leziz. Yüzme molasında açlığa iyi gelen gözlemelerden tadabilirsiniz.

Sarıgerme’de Konaklama

Sarıgerme’de her geçen gün artan konaklama tesisleri farklı bütçelere göre seçenekler sunmaktadır. Lüks otel mi mütevazi butik otel mi? Tercih size kalıyor.

Şık bir adres arayanlara plaja yakın konumda bulunan L Hotel Sarıgerme, Tui Blue Sarıgerme, Tui Magic Life, Robinson Club Sarıgerme, Tui Blue Seno gibi oteller uygundur. Sarıgerme’nin içinde ise daha apart tarzı küçük ve butük oteller yer almaktadır.

Her ne seçim yaparsanız yapın Sarıgerme’de unutamayacağınız keyif dolu bir tatil sizi bekliyor. Burası her bütçeye hitap eden bir tatil rotası. Planlayın, keşfedin ve huzura yelken açın. Doğanın içinde yeşil ve mavi ile dans edeceğiniz baş döndürücü güzellikteki Sarıgerme sizi bekliyor...

Seyahatleriniz RehberName tadında olsun...

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.