Altı Yüz Yıllık Efsanenin Başladığı Şehir: Bilecik

Bugün Bursa UNESCO Dünya Miras listesinde bir şehir; 2018 yılından bir günü Bursa’da  geçirirken 14.yy dan  kalma ulu bir camide namaz kılıp,15.yy dan kalma bir handa (Koza han, Fidan han….vb.) kahvenizi  yudumladıktan sonra 21.yy a dönüp şehir merkezinden 45 dk.  uzaklıktaki Uludağ’da kayak yapıp yine şehir merkezinden 30dk. uzaklıktaki neredeyse Konstantinapol’e kafa tutacak kadar zengin bir tarihe sahip Myrleia’da yani Mudanya’da adeta zamanı durdurmuşçasına denize nazır bir balıkçı lokantasında Marmara Denizi’ni seyrederken güneşi batırabilirsiniz.

Peki Nasıl Oldu; Bugüne Nasıl Geldik?

Ertuğrul Gazi ve babası Moğol istilasından dolayı Orta Asya’dan göç ederken Ertuğrul Gazi kardeşleriyle düştüğü yol ayrımında acaba bizim için mi seçmişti bu rotayı. Ertuğrul Gazi’nin 1231 yılında Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubad’a  yardım etmek için girdiği bu savaşta, sağladığı faydalardan dolayı Söğüt’ü mülk , Domaniç’i yayla olarak bu günler için mi hediye etmişti?

O dönemin coğrafyasında aynı Bursa gibi Bithynia bölgesinin sınırları içinde yer alan M.Ö. 3000’e kadar medeniyetin var olduğu Agrilum, Agrilion ya da Belekoma yani Bilecik.

Kısaca anlatabilirim aslında size taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek ;kuruluş ve kurtuluşun beşiği Osmanlı sancağı , Şeyh Edebali diyarı Bilecik. Ama uzun uzun anlatmak istiyorum sizlere...

Tarih kitaplarda saklı değildir aslında ya da sadece rakamlar değildir tarih. Gizli kalmış bir taşın altında, harap olmuş bir imarethanenin (aşevi) içinde 14. yüzyıldan gelen kaşık seslerini duyabilmektir tarihi yaşamak, Şeyh Edebalı Hazretlerinin Türbesinden Belekoma yani Şirin Köyü izlerken yağmalanmış  bir şehirde  yok olmuş hayatları hissedebilmektir.

Hamsu’yun sesini dinlerken yarım kalmış minarelerden fısıldayan ezan sesini ve hemen yanı başında bulunan ahi şeyhinin’’ EDEP YA HU’’ dediğini duyabilmektir. Duyarsan eğer, duyabilirsen. Ve EDEP YA HU ile şekillenen yaşam anlayışının Orhan İmareti’nin insan boyunu aşan pencerelerini gördüğünde mimaride nasıl hayat bulduğunu görebilmektir tarih.

Biraz da hayal edebilmektir tarih. Söğüt’e Kuyulu Mescid’e gidip gözlerini kapattığında Ertuğrul Gazi’nin 400 çadırıyla oraya yerleştiğini, obasının ilk oraya kurulduğunu hayal etmek gerek. 624 yıl dünyaya hükmetmiş, 3 kıtaya nam salmadan 4 nehire isim vermeden önce Ertuğrul Gazi’nin ilk içtiği suyun öyküsünü dinlemek gerek, ibretlik veren öyküsünü bilmek gerek. Sonrasında Ertuğrul Gazi’nin türbesine gidip yad etmek gerek.

Şeyh Edebali Osman Gazi’ye ‘’İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’’ dediğinde aslında Bursa’da bugün ayakta duran 5 külliyenin temellerini de atmıştı. İşte bu ruhu fısıldamıştı Osman Gazi’ye, Osman Gazi Orhan Gazi’ye, Orhan Gazi 1.Murat’a. Silsile böyle devam eder. Unutmaz Çelebi  Mehmet Söğüt’ü Bursa’daki ihtişamlı külliyesine rağmen ilk cami örneklerimizin en ihtişamlı halini Çelebi camisini yaptırır Söğüt’e.

19.yy’da bile unutmaz II. Abdülhamit Hamidiye Külliyesi’ni yaptırır ve adeta II. Abdülhamit Han sanki kendisinden önceki yüzyılları, yaşanmışlıkları anlatır Osmanlı armasında ve yaptırmış olduğu idadinin tam giriş kapısına yerleştirir İstanbul’dan kağnılarla büyük bir özveriyle getirtmiş olduğu Osmanlı armasını. Çünkü aşıktır Söğüt’e ve başladığı yerde biter efsane.

20. yy.’da dahi neo-klasik mimariye sahip olmasına rağmen devam eder aynı edep. Arkasındaki Çelebi Cami’sine olan saygısını yansıtır adeta, kıble tarafında kurnesi olmayan zamanın kaymakamı tarafından yaptırılmış Kaymakam Çeşmesi…

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde Rehbername A.Ş. ('REHBERNAME') nin sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.