Gazipaşa Delik Deniz Kral Koyu | Bir Doğa Harikası

Gazipaşa Delikdeniz Kral Koyu; Doğa Harikası Koy

Gerçek bir doğa harikası olan Delik Deniz Kral Koyu hakkında bilmedikleriniz? Gazipaşa’nın en gizemli rotalarından biri olan Delik Deniz (Kral Koyu) ve Antiochia Ad Cragum Antik Kenti...

GazipaşaAntalya’nın en doğusundaki ilçesidir. Alanya’nın gölgesinde kalmış, adı sık duyulmayan ama gittiğinizde size alternatif bir çok rota sunarak keşfedilmeyi bekleyen ilçesidir. Yaklaşık 50 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Gazipaşa’nın görmeye değer eşsiz koyları ve kıyıları var. Özellikle de kayalıkların arasında kendini saklamış fantastik koylara sahip bu güzel ilçe.

İşte en fantastik koylardan biri olan Delik Deniz (Kral Koyu) ve Antiochia Ad Cragum antik kenti...

Delik Deniz Kral Koyu Nerede? Nasıl Ulaşılır?

Alanya merkeze yaklaşık 65 kilometre mesafede, Gazipaşa’ya ise 25 kilometre mesafede bulunan Delik Deniz Kral Koyu muhteşem denizi ve doğası ile büyülüyor adeta. Anamur istikametinden gelirseniz Anamur’dan neredeyse 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Antalya-Mersin yolundan devam ettiğinizde şayet Gazipaşa istikametinden geliyorsanız Muzkent’i geçince sağ tarafta göreceğiniz “Antiochia Ad Cragum” yazan tabeladan içeriye dönmeniz gerekiyor. Burada yer alan Jandarma Kontrol Noktası belirleyici olabilir sizin için çünkü jandarmadan hemen sonra sağa döneceksiniz. Aynı şekilde Anamur yönünden geliyorsanız da Güneyköy tarafından sola içeri girmeniz gerekiyor.

Muz bahçelerinin arasından giden yol, küçük köyleri de içine alarak sizi Antiochia Ad Cragum’a ulaştırıyor. Manzara muhteşem, tepelerden aşağıya uzanan muz bahçeleri ve Akdeniz’in büyüleyiciliği karşınızda duruyor.

Buraya inen yol kısmen sıkıntılı, onu belirtelim. Fakat hiç inilmeyecek kadar zorlu değil. Aracınızla dikkatli bir şekilde inip bu doğa harikasını yaşamak sizin elinizde. Önce aracınızla ardından araçtan inip yürüyerek ulaşılabiliyor Delik Deniz Kral Koyu’na.

Aracınızdan indikten sonra ise asıl zorluk başlıyor. Bundan sonrasını yürüyerek inmeniz gerekiyor. Koya inen düzgün bir yol yok malesef. Dik ve toprak yoldan aşağı doğru yürümek lazım. Bu yürüyüş yaklaşık 10 dakika sürüyor. Ama koya yaklaştıkça manzaranın muhteşemliği indiğiniz yolun zorluğunu unutturuyor tabi çıkarken çekeceklerinizin:)

Delik Deniz (Kral Koyu) Hakkında Genel Bilgi

Ülkemizin doğal ve kültürel zenginlikleri saymakla bitmez. Ama bir çok insanın buradan bihaber olduğuna eminim. Halbuki denize açılan bir kapı adeta burası, turkuaza bürünmüş tertemiz suyu ve yemyeşil doğası ile Akdeniz kokuyor.

Muz bahçelerinin arasından inerken kendinizi Doğu Karadeniz’de hissedeceksiniz. Karadeniz’deki çay bahçelerinin yerini Akdeniz’de muz bahçeleri doldurur. Hatta “Vargeller” dikkatinizi çekecek, tıpkı Karadeniz insanı gibi Akdeniz’in zorlu coğrafyasındaki insanları da vargelleri kullanır burada muzlarını taşımak için. Farklı coğrafyalarda benzer yaşamlar benzer kolaylıklar ama her biri Anadolu işte, Güzel Anadolu...

Delik deniz diye bilinen koy aynı zamanda Kral Koyu diye de anılıyor. Daha eskiden Güney Kalesi olarak bilinirmiş. Kral Antiochos'un burada denize girdiği düşünülüyor o yüzden Kral Koyu diye anılmış yıllarca.

Başınızı hemen kaldırdığınızda tepede göreceğiniz haşmetli surlar kaleye ait. Böylesi doğa harikası bir koyun misafirleri geçmişte de çoktu belli ki, o yüzden kale inşa edilip yerleşim kuruldu buraya, adına da Antiochia ad Cragum denildi.

Delik deniz’e inmeyi başardıysanız şimdi keyfini çıkarmak kalıyor size. Su öylesine berrak ki dipteki taşları görebiliyorsunuz. Turkuaz tonlardaki denizin güzelliği devasa büyüklükteki delik kayaya baktığınızda fantastik görüntüsü ile karışıyor. Doğal bir oluşum burası, ama insan şaşırmadan edemiyor. Koyun kapısı karşınızda duruyor ve siz oraya kadar yüzüp bu gizli cennetin sırrına ulaşmak istiyorsunuz birden.

Kral Koyu’nda plaj yada kumluk bir alan yok, her yer kayalık ve taş. Bu noktada dikkatli olmakta fayda var. Lakin kapalı bir havuzu andıran görüntüsüyle gelenleri cezbediyor Kral Koyu. Burada suyun içinde olmak gibisi yok, huzur veriyor, ayrılmak istemiyorsunuz Delik denizden.

Koyda tuvalet yok, duş imkanı da keza aynı şekilde. Doğal kendi halinde, el değmemiş Kral Koyu’na gelirken yanınızda yiyecek ya da suyunuz mutlaka olmalı. Müptelası olanlar hazırlıklı geliyor Delik denize, piknik yapanlar bile var burada. Belli ki her zaman gelenler ve Kral Koyu’ndan vazgeçemeyenler bir hayli fazla.

 

Antiochia Ad Cragum Antik Kenti Hakkında Bilgi

Böylesi muhteşem güzellikteki bir koyun asırlar boyunca keşfedilmemiş olabileceğini düşünmek hata olur. Yüzyıllarca deniz ticaretini elinde tutan Akdeniz kıyılarında bir çok antik kent görmek mümkündür. Delik Deniz Kral Koyu’nda da yüzlerce yıllık bir geçmiş var; Antiochia ad Cragum...

Her yıl binlerce yerli-yabancı turistin uğrak noktası haline gelen antik kent ve Kral Koyu tarihi ve doğal güzelliği ile Antalya turizmine renk katıyor. Günlük gelen turlar ile yabancı turistlerin de uğrak noktası haline geldi Delik deniz ve hemen yanıbaşındaki antik kent.

Burası Anadolu’nun antik bölgeleri kapsamında Dağlık Kilikya Bölgesi’dir. Antiochia ad Cragum kenti, korsanlarıyla meşhur olan Dağlık Kilikya’nın en başta gelen deniz kıyısı kentlerinden biriydi.

Kent ismini Kommagene Kralı IV.Antiochos’tan alır. Tepelerden aşağıya doğru kurulu olan kentin iyi korunmuş kale surları ise zamanında yapılan savunmanın gücünü apaçık ortaya koyar.

Antik kentin bakımsızlığı gözlerden kaçmıyor fakat burada arkeolojik kazılar yapıldığını da belirtelim. Giriş ücreti yok birşey ödemiyorsunuz. Roma ve Bizans döneminden ayakta kalmayı başaran yapılar mevcut. Şehrin agorası, sütunlu caddesi, kilise, hamam gibi yapıları görülebiliyor.

Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mozaikler ise göz alıcı ve döneminin ihtişamını yansıtıyor. Hamam olduğu tespit edilen yapının taban mozaikleri son derece iyi durumda.

Son dönemdeki kazılarda bulunan Latrina ise herkesi şaşırttı. Normalde tuvaletlerde pek bulunmayan mozaiklerin burada bulunması kazı ekibini de şaşırtmıştır. Ayrıca şehrin su ihtiyacını 10 kilometre mesafedeki Zeytinada’dan karşıladığı, su künkleri ve kanallarıyla şehre dağıtıldığı tespit edilmiştir.

Kazılarda ele geçen önemli buluntulardan biri Medusa Başı olmuştur. Fakat daha da önemlisi; Antiochia limanında bulunan Pegasus Atı’dır. Uçan at Pegasus mitolojide kanatlı at olarak geçer ve şuan bu eser Alanya Müzesi’nde sergilenmektedir.

2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Antiochia ad Cragum kenti dileriz tez zamanda turizme kazandırılır ve korunur.

Hatırlatmakta Fayda Var;

- Çocuklarla gelinecek bir yer değil burası, aileleri zorlayabilir dik toprak yürüyüş yolu.Tabii çocuklu aileler de var her daim gelen. Tercih size kalmış.

- Yaşlı ve zor yürüyebilenler için de yine yürüyüş yolunun bozukluğundan ötürü hiç uygun bir yer değil.

- Wc, duş gibi imkanlar bulunmuyor, yiyecek-içecek satılmıyor. Hazırlıklı gelmek lazım.

- Mümkünse terlik değil bir ayakkabı ile inin aşağıya. Spor ayakkabı yürüyüş için daha ideal olacaktır.

- Kendi aracınızla gelecekseniz dikkatli ve yavaş bir şekilde yolu inin.

- Son birşey Lütfen çöpünüzü bırakmayın, bu doğa harikasını kirletmeyin....

Sizlerin de yolu şayet Alanya’ya ya da Gazipaşa’ya düşerse Delik Deniz’e mutlaka gidin. Tarihle doğanın aşk yaşadığı bu harikayalar diyarında anılarınıza yenilerini ekleyin.

İyi geziler...

Instagram hesabımızı takip ederek son paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.