Türkiye'de Yapılabilecek En Popüler 16 Aktivite

Türkiye'de Yapılabilecek En Popüler 16 Aktivite

Türkiye'de yapabileceğiniz en popüler aktiviteler nelerdir? İşte ülkemizde yapabileceğiniz en popüler 16 aktivite...

Ülkemiz tarihiyle, kültürüyle, doğal güzellikleriyle adeta bir cennet. Bu sadece bizim değil dünyanın kabul ettiği bir gerçek. Gidilen her bölge mutlaka unutulmayacak değerler barındırıyor. Antik kentler, doğal oluşumlar, deniz, kumsallar, flora, faunasıyla, lezzetleriyle her yerin kuşkusuz ayrı bir tadı var.

Ziyaret edilen bölgeleri daha da unutulmaz kılacak, gerçek güzelliklerin, özelliklerin tam anlamıyla anlaşılmasını sağlayacak birbirinden farklı yapılabilecek birçok farklı etkinliği de ziyaretçilere sunan imkanlar da var. Bazıları özel ilgi gerektirirken, bazıları adrenalin tutkunlarını cezbeder ve hatta bazıları için kısa eğitimler de alınması gerekebilir.

İşte gittiğiniz bölgeleri taçlandıracak, unutulmaz kılacak ülkemizde yapılabilecek en popüler 16 aktivite:

1. Kapadokya Balon

Kapadokya, tarihi, kültürüyle çok önemli olan bir bölge olmasına rağmen bölgeyi cazip kılan en önemli faktör doğal oluşumlar. Bölgeyle özdeşleşmiş olan peri bacaları bu oluşumların en bilineni ve bölgenin de simgeleri. İşte bu güzellikleri gün doğumunda kuşbakışı görmek, aralarda arabayla gezmekten, yürümekten çok daha farklı. Yabancı turistler arasında da çok meşhur olan bu aktivite için yörede bir çok balon firması bulunuyor.

Sabah erken saatlerde sizi otelinizden alıp balonların kalkış noktasına kadar götürüyorlar. Son hazırlıkların ardından yaklaşık 1 saat sürecek olan kuşbakışı harikalar diyarı gezisi başlıyor. Ardından sertifikanızı alıp otele bırakılıyorsunuz. Tabi bunun yapılabilmesi için hava şartları çok önemli. Son ana kadar meteorolojiden onay bekleniyor ve bir sıkıntı yoksa uçuşlar başlıyor.

2. Ölüdeniz Yamaç Paraşütü (Paragliding), Fethiye

Dünya’nın en güzel plajlarından birisidir Ölüdeniz. Fethiye denince ilk akla gelen yerdir. Gidenin kolay kolay ayrılamadığı bir eşsiz bir plaj. Kumsalda güneşlenirken ya da denizde yüzerken gökyüzünün yamaç paraşütü (paragliding) yapanlarla dolu olduğunu farkedersiniz. Adrenalin seviyorsanız bunun için Belcekız Plajı'nın hemen yanında birçok firma var.

Araçlarla atlayışı yapacağınız Babadağ’a tırmandıktan sonra, sertifikalı pilotlar eşliğinde 1900 metreden kendinizi aşağıya bırakıyorsunuz. Ülkemizin tanıtımında da kullanılan o meşhur manzara ayaklarınızın altında. Yaklaşık yarım saatlik uçuş ardından Belcekız Plajı’na iniyorsunuz.

 

3. Kitesurf, Gökova

Dünya’nın en uygun kitesurf plajlarından birisi olan Akçapınar Plajı, rüzgarı, denizi ve doğasıyla deniz sporu tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından. Muğla Gökova'da bulunan Akçapınar Plajı, Akyaka Plajı’nın hemen yanıbaşında olduğundan Akyaka ismini daha çok duyarsınız. Gökova’nın en rüzgarlı yerlerinden biri olması burayı bu spor için elverişli bir hale getiriyor.

Uçurtma ve sörf tahtasının senkronize hali diye düşünülebilir. Bu sporu yapmak istiyorum ama bilmiyorum diye düşünmenize gerek yok, çünkü Akyaka’da bunun eğitimini alabileceğiniz birçok firma bulunuyor. 7 – 8 saatlik eğitimlerle sizi kitesurfçü yapacağını iddia eden firmalar da var. Yani Kitesurf için istekliyseniz yapamamanız için hiçbir sebep yok. Gökova Körfezi ise bunun için ülkemizde ki en uygun yer dolayısıyla kitesurf dışında da yapabileceğiniz çok şey var.

Gökova’da Yapabileceğiniz 21 Aktivite İçin Devamını Oku...

4. Rafting (Çoruh, Köprüçay, Saklıkent)

Adrenalinin biraz daha üst seviye de olduğu rafting için her yer herkes için uygun olmasa da, herkese göre rafting yapılabilecek bir yer var diyebiliriz. Gerekli önlemler alındıktan sonra talimatlara da uyulduğunda sonunda mutlaka ıslanmak şartıyla Fırtına Deresi, Saklıkent Kanyonu, Köprülü Kanyon, Çoruh gibi birçok yerde bu heyecana ortak olabilirsiniz.

5. Jeep Safari

Tatil bölgelerinde otele kapanmaktansa biraz adrenalin, heyecan isteyenler için aranan etkinlik olabilir. Aynı zamanda yemyeşil bir doğa içerisinde her bölgenin kendine has akarsu, şelale, bitki örtüsü gibi değerlerini görebileceğiniz jeep safari turları ile farklı bir gün geçirebilirsiniz. Marmaris, Fethiye, Bodrum, Antalya gibi önemli tatil merkezleri yanı sıra Kazdağları'nda, Karadeniz gibi bölgelerde de jeep safari yapabilirsiniz.

6. Dalış, Kaş

Güzellikler sadece karada değil tabi ki. Ülkemizin Dalmaçya kıyı tipinde olan – ki bunun en güzel örneği Adriyatik Denizi’nde Dubrovnik kıyılarıdır- tek bölgesi Kaş kıyıları denizaltı güzellikleriyle de dalış severlerin favori noktalarından biri denebilir. Ciddi sağlık problemleriniz yoksa tecrübeniz olmasa da uzman sertifikalı dalgıçlar eşliğinde dalışını gerçekleştirebilirsiniz.

Kaş’taki en iyi dalış noktaları ise II. Dünya Savaşı’nda batan İtalyan Savaş Uçağının da olduğu Flying Fish Resifi, Likya Dönemine ait kalıntılar olduğu söylenen Likya Batığı, yine Likya döneminde kalıntıların olduğu Besmi Resifi, 1968 yılında oluşturulan Dimitri Batığı, Oasis ve Tünel. Caretta carettalar, balık sürüleri, su altı çayırları, Akdeniz foklarıyla dolu gizemli bir flora ve fauna. Tecrübenize göre dalış yapabileceğiniz yerler uzmanlarca belirleniyor.

 

7. Dalyan Sazlıklar Arasında Yolculuk

Köyceğiz Gölü’nden başlayıp İztuzu Plajı’nda biten Dalyan Kanalı boyunca pancar motorlu teknelerle yapacağınız yolculuk yer yer 3 – 4 metreyi aşan sazlıkların arasında ve eğer şanslıysanız caretta caretta kaplumbağalarının eskortluğunda gerçekleştiriliyor. Bu yolculuğunuza Dalyan merkezden kooperatif tekneleriyle başladığınızda yaklaşık İztuzu’na kadar 45 50 dakika sürüyor. Yol boyunca sazlıklar ardında ortaya çıkmaya başlayan Kaunos’un Kaya Mezarları size enfes bir manzara sunacak. Kanalın sonu İztuzu Plajı, atıştımalık isterseniz Mavi Yengeç bu yolculuğunuzun unutulmaz tadı olur.

8. Mavi Yolculuk

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin özellikle Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyıları birbirinden güzel bakir koylar bulunuyor. Dolayısıyla birçok Mavi Yolculuk rotalarını bu bölgeleri içine alacak şekilde belirliyor. Bozburun, Datça, Marmaris, Bodrum ve Kaş dolayları başta olmak üzere yapılacak seyahatler araçla ulaşmanın mümkün olmadığı ya da çok meşakatli olduğu koylarda mavinin her tonunu görebilirsiniz. Arzu edenler düzenlenen turlarla bu yolculuğu gerçekleştirirken, isteyenler de kendilerine özel kiralayacakları yatlarla unutulmayacak bir deneyime sahip olabilir.

9. Likya Yolu Yürüyüşü

Günümüzde basit tabirle Antalya ile Fethiye (Dalaman Çayı) arasında kalan Teke Yarımadası olarak adlandırılan bölge antik dönemde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’dır. Bu bölge içerisinde birbirinden güzel koylardan, köyler ve antik kentlerden geçerek unutulmaz manzaralar eşliğinde yapabileceğiniz Likya Yolu yürüyüşü yaklaşık 555 kilometre uzunluğunda. Yolun bir ucu Fethiye – Hisarönü’nden başlarken, diğer ucu da Antalya – Geyikbayırı Köyünde. Hangisinin başlangıç, hangisinin bitiş olacağı size bağlı. 30 farklı etabı parça parça yürüyebilirsiniz, ama vaktim var kondisyonum da sağlam diyorsanız 30 – 40 gün arasında yolu tamamlayabilirsiniz.Yürüyüşünüz sırasında konaklama yapabileceğiniz pansiyon, kamp alanı gibi imkanlar da bulunuyor.

Dünyanın en güzel 10 yürüyüş yolundan birisi olan Likya Yolu’nda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Xanthos, Letoon’un yanı sıra, Pınara, Sidyma, Phaselis, Patara, Antiphellos, Simena gibi birbirinden güzel antik kentleri de görebilirsiniz.

10. Kekova Tekne Turu

Şehrin kalabalığından uzak, deniz, doğa, tarihin en güzellerini birarada yaşayabileceğiniz benzersiz bir tekne turu mutlaka yapmanız gerekenlerin başında yer almalı. Üçağız’da Theimussa, Kaleköy’de en küçük tiyatronun olduğu Simena, Kekova’da kalıntılarının üstünden geçeceğiniz Batık Kent ve yüzme molalarıyla tadına doyamayacağınız Hamidiye, Tersane gibi bir sürü koy ile Kekova gezisini kesinlikle es geçmemelisiniz.

 

11. Çıldır Gölü Atlı Kızak, Kars

Son yıllarda kış mevsiminin en popüler tur rotası diyebileceğim Doğu Ekspresi ile yapılan Kars – Erzurum gezilerinin en meşhur aktivitelerinden birisidir Çıldır Gölü’nde yapılan Atlı Kızak gezisi. Kars’ın Arpaçay ilçesinde buz tumuş bir gölün üstünde, adeta bembeyaz bir alanda atlı kızaklarla yapılan gezinti yörenin en unutulmazlarından birisidir. -30 derecelere varan soğuk havada sımsıcak çayınızı içip atlı kızak yapmak olmazsa olmazlardan.

12. Antik Havuz Pamukkale, Denizli

Pamukkale’yi herkes zaten biliyor. Güzelliğinden bahsetmeye gerek yok. Hemen yanıbaşında ise ücretli olarak girebileceğiniz bir bölüm var. Aslında Hierapolis Antik Kenti’nin bir parçası aslında. Kleopatra Havuzu da denir. Zaman içersinde etrafındaki yapılar yıkılıp sütunlar içine düşünce, farklı bir görünntü ortaya çıkar. Yaklaşık 2200 yıllık bir havuz ve termal su olduğundan dolayı 36 derece sıcaklığı var. Antik kalıntılarla dolu bir havuzda kim yüzmeyi istemez ki hele bir de bir zamanlar Kleopatra buralara gelip yüzmüşse. Belki de güzelliğini bu sulara borçludur.

Önce Hierapolis’i bir gezin, ardından Pamukkale’nin eşsiz travertenlerinin tadını doyasıya çıkarın. Ayrılmadan da kendinizi yüzmek için binlerce yıllık bir havuza bırakıp tarihi sütunların arasında yüzün.

 

13. İstanbul Boğaz Turu

Dünyanın gözbebeği, ülkemizin ekonomik, kültürel başkenti olan İstanbul’u ikiye bölen İstanbul Boğazı’nda yapacağınız bir boğaz turu, İstanbul’un eşsiz güzelliklerini görebileceğiniz unutulmaz bir deneyime sahip olmanızı sağlayacak. Boğaz turu süresince Boğaz köprüleri, Dolmabahçe, Topkapı Sarayı başta olmak üzere onlarca köşk, yalı, kasr ve sarayı da görebileceksiniz. Maalesef her sene bu güzelliklerini biraz daha yitirse de hala paha biçilmez.

14. Rüzgar Sörfü (Windsurf), Çeşme - Alaçatı

Rüzgar ve denizin ortak sporlarından birisi olan rüzgar sörfü (windsurf) kitesurfü andırsa da tamamen farklı bir deniz sporu. Özellikle Çeşme – Alaçatı bu sporu sevenler için adeta bir cennet. Bölgede bu sporu yapmak isteyenler için eğitim veren firmalar da bulunuyor. Her şeyde olduğu gibi rüzgar sörfü için de önce istemek şart ve ardından birkaç saatlik temel eğitimle rüzgar, deniz ve hızın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Çeşme – Alaçatı, Bodrum ile beraber ülkemizin en medyatik turizm merkezlerinden birisi; rüzgar sörfünün yanı sıra gezilecek görülecek çok yer var. 

Çeşme ve Alaçatı’yı 25 Öneri İle Keşfetmek Devamını Oku...

15. Şeb-i Arus, Konya

7 – 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Şeb-i Arus, Mevlana’nın ölüm yıldönümünde yani düğün günü ya da vuslat olarak tabir edilen törenlerdir. Türk – İslam Dünyası’nın ilk akla gelen ve hoşgörünün de sembol ismi olan Mevlana Celaleddin-i Rumi feslsefesinin de bir yansıması olan törenler, manevi duyguların da yoğunlaştığı anlara vesile oluyor.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Kimdir ve Mevlana Müzesi için Devamını Oku...

16. Doğu Ekspresi

Son yılların popüler rotalarından olan Kars – Erzurum gezileri için herkesin gerçekleştirmek istediği bir yolculuktur. Ankara’dan Kars’a kadar yaklaşık 24 saat süren yolculuk boyunca sırasıyla Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars illerinden geçiyor. İçerisinde yeme-içme imkanında bulunduğu Doğu Ekspresi seferlerinde son yıllarda yer bulabilmek oldukça zor. Doğu Ekspresi güzergahı Dünya'nın en güzel 10 demiryolu rotasından biri olarak gösteriliyor.

 

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde REHBERNAME A.Ş. ('REHBERNAME') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.